Eurokomisař Timmermans ocenil Chartu 77: Měla zásadní vliv na pád železné opony

Praha - Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans dnes v Praze ocenil Chartu 77. Podle něj měla zásadní vliv na konec studené války a pád železné opony. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) přirovnal vystoupení chartistů k atentátu na Heydricha.

Eurokomisař ocenil význam disidentských hnutí společně s předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a dalšími hosty během slavnostního připomenutí schůzky jednoho z prvních mluvčích Charty 77 Jana Patočky s nizozemským ministrem zahraničí Maxem van der Stoelem, která se odehrála před 40 lety.

"Bez Charty 77 nebo hnutí Solidarita by Evropa byla rozdělena mnohem déle," uvedl Timmermans v projevu. "Byli to lidé z Východu, kteří vyhráli studenou válku, na to bychom nikdy neměli zapomenout," doplnil. Dnešní jednotná Evropa je podle něj zásluhou Patočky a dalších chartistů.

Sobotka podotkl, že je na místě připomínat odvahu těch, kdo byli ochotni jménem Charty 77 veřejně vystupovat a požadovat po státu, aby garantoval svobody a práva občanů. Zaorálek (ČSSD) označil vystoupení chartistů proti režimu za jeden z nejvýznamnějších okamžiků českých a československých dějin 20. století. Přirovnal ho k atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, k pražskému jaru nebo sametové revoluci.

Řečníci, mezi nimiž byl i jeden z prvních signatářů Charty 77 Petr Pithart nebo novinář Dick Verkijk, který schůzku organizoval, připomněli i pohnutý osud Patočky. Filozof dva týdny po ní zemřel, k jeho smrti přispěly tvrdé výslechy Státní bezpečnosti.

Verkijk na setkání pustil zvukový záznam ze setkání, který řada z přítomných slyšela poprvé. Patočka na něm v němčině ministrovi vysvětloval, že cílem Charty není bojovat proti režimu. Signatáři dokumentu pouze žádali dodržování platné ústavy a zákonů.

Van der Stoel byl prvním představitelem politického Západu, který se s českým disentem prostřednictvím Patočky spojil. Podle Timmermanse si v některých chvílích kladl za vinu, že právě kvůli setkání s ním musel Patočka čelit tlaku StB. Díky němu se však chartistům dostalo mezinárodního uznání a pozornosti.

Související

František Janouch

Zemřel František Janouch, vědec a zakladatel Nadace Charty 77

Ve věku 92 let zemřel František Janouch, profesor, jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77. Až do své smrti byl čestným předsedou její správní rady. Podle nadace šlo o jednu z nejvýznamnějších osobností veřejného a společenského života druhé poloviny 20. století.
Vláda ČR

Vláda vyhověla "hladovkářům". Na žádost Gruntoráda odvolala usnesení k Chartě 77

Vláda přistoupila na žádost disidenta Jiřího Gruntoráda a dnes hlasováním na dálku zrušila své usnesení, kterým se loni v lednu přihlásila k tradicím Charty 77 o lidská práva a demokracii. Úřad vlády v tiskové zprávě zdůraznil, že to neznamená, že by kabinet opustil závazek Charty. Protestní hladovku před Úřadem vlády drží kromě Gruntoráda i John Bok, jejich akce ale může po tomto kroku vlády skočit.

Více souvisejících

Charta 77 Frans Timmermans Komunismus Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 30 minutami

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 10 hodinami

před 16 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

Pavel pojede na mírový summit o Ukrajině do Švýcarska

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek přijal pozvání ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského na červnový mírový summit ve Švýcarsku. Obě hlavy státu spolu telefonicky hovořily i o spolupráci obou zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy