Senát nezměnil zvyšování autorských poplatků nejvýše o inflaci

Praha - Autorské poplatky se budou moci v budoucnu zvyšovat jen o inflaci. Rozhodli o tom senátoři, kteří schválili příslušnou novelu autorského zákona. Předloha ještě dostane k podpisu prezident.

Senát přijal novelu na návrh lidoveckých zástupců ve verzi schválené Sněmovnou, žádnému z požadavků na její úpravu tak Senát překvapivě nevyhověl. Opatření je reakcí na zvýšení poplatků až o polovinu, které loni navrhly Ochranný svaz autorský (OSA) nebo Intergram a sklidily za to kritiku řady politiků i obcí.

Výbor pro veřejnou správu přitom doporučoval normu zamítnout, výbory kulturní a ústavně-právní doporučovaly stejně jako mediální komise v novele, původně předložené vládou, zrušit či omezit některé poslanecké úpravy. Výbory odmítly mimo jiné pasáž, podle níž by spory kolektivních správců a uživatelů o výši poplatků řešily soudy.

Sazebník by v takovém případě mělo vydat ministerstvo formou opatření obecné povahy. Kulturní výbor se postavil také proti tomu, aby autorské svazy musely pro razantní růst autorských poplatků nad trojnásobek inflace v uplynulých třech letech získat dodatečně souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Jiří Oberfalzer (ODS) to označil za nepřípustnou retroaktivitu a podotkl, že antimonopolní úřad s takovým úkolem nesouhlasí. Podle předsedy senátorského klubu Starostů Jana Horníka je ale taková úprava možná a úřad se nemůže dožadovat jen kompetencí, které by sám chtěl.

Kulturní výbor pak chtěl do novely doplnit zvýšení autorských poplatků za půjčování knih v knihovnách o 150 procent, tedy z 50 haléřů na 1,25 koruny za knihu. Poplatek je hrazen z veřejných rozpočtů. Navýšení by podle místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka z klubu Starostů představovalo zhruba 100 milionů korun ročně na podporu vydávání nekomerčních titulů vzhledem k tomu, že dvě pětiny z výnosu poplatku měli nově dostávat nakladatelé.

Senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL) vystoupila s požadavkem České pirátské strany, aby všechna díla pořízená z veřejných prostředků, včetně fotografií, vědeckých prací nebo počítačových programů, byla veřejně dostupná. Ani ona ale neuspěla.

OSA chtěla zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o 50 procent, DILIA o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle Sdružení místních samospráv by se tak ve velkých městech zvýšily měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 Kč. Správci autorských práv zdůvodnili zvýšení tlakem zahraničních kolektivních správců i podobou navrhované novely autorského zákona. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil až padesátiprocentní růst sazeb za obrovský.

Materiál má také zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování, a tím zlepšit přístup ke kulturnímu a vědomostnímu bohatství pro jeho využívání v digitálním prostředí. Sněmovna do normy prosadila úlevy pro hudební produkce, na nichž by byly provozovány pouze tradiční lidové skladby.

Související

Více souvisejících

Senát ČR OSA (Ochranný svaz autorský) autorská práva Ministerstvo kultury

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy