Senát nezměnil zvyšování autorských poplatků nejvýše o inflaci

Praha - Autorské poplatky se budou moci v budoucnu zvyšovat jen o inflaci. Rozhodli o tom senátoři, kteří schválili příslušnou novelu autorského zákona. Předloha ještě dostane k podpisu prezident.

Senát přijal novelu na návrh lidoveckých zástupců ve verzi schválené Sněmovnou, žádnému z požadavků na její úpravu tak Senát překvapivě nevyhověl. Opatření je reakcí na zvýšení poplatků až o polovinu, které loni navrhly Ochranný svaz autorský (OSA) nebo Intergram a sklidily za to kritiku řady politiků i obcí.

Výbor pro veřejnou správu přitom doporučoval normu zamítnout, výbory kulturní a ústavně-právní doporučovaly stejně jako mediální komise v novele, původně předložené vládou, zrušit či omezit některé poslanecké úpravy. Výbory odmítly mimo jiné pasáž, podle níž by spory kolektivních správců a uživatelů o výši poplatků řešily soudy.

Sazebník by v takovém případě mělo vydat ministerstvo formou opatření obecné povahy. Kulturní výbor se postavil také proti tomu, aby autorské svazy musely pro razantní růst autorských poplatků nad trojnásobek inflace v uplynulých třech letech získat dodatečně souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Jiří Oberfalzer (ODS) to označil za nepřípustnou retroaktivitu a podotkl, že antimonopolní úřad s takovým úkolem nesouhlasí. Podle předsedy senátorského klubu Starostů Jana Horníka je ale taková úprava možná a úřad se nemůže dožadovat jen kompetencí, které by sám chtěl.

Kulturní výbor pak chtěl do novely doplnit zvýšení autorských poplatků za půjčování knih v knihovnách o 150 procent, tedy z 50 haléřů na 1,25 koruny za knihu. Poplatek je hrazen z veřejných rozpočtů. Navýšení by podle místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka z klubu Starostů představovalo zhruba 100 milionů korun ročně na podporu vydávání nekomerčních titulů vzhledem k tomu, že dvě pětiny z výnosu poplatku měli nově dostávat nakladatelé.

Senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL) vystoupila s požadavkem České pirátské strany, aby všechna díla pořízená z veřejných prostředků, včetně fotografií, vědeckých prací nebo počítačových programů, byla veřejně dostupná. Ani ona ale neuspěla.

OSA chtěla zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o 50 procent, DILIA o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle Sdružení místních samospráv by se tak ve velkých městech zvýšily měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 Kč. Správci autorských práv zdůvodnili zvýšení tlakem zahraničních kolektivních správců i podobou navrhované novely autorského zákona. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil až padesátiprocentní růst sazeb za obrovský.

Materiál má také zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování, a tím zlepšit přístup ke kulturnímu a vědomostnímu bohatství pro jeho využívání v digitálním prostředí. Sněmovna do normy prosadila úlevy pro hudební produkce, na nichž by byly provozovány pouze tradiční lidové skladby.

Související

Armáda České Republiky

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu, která umožní zvýšení náborového příspěvku pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší snahy o zajištění dostatečného počtu personálu v Armádě České republiky. O návrhu předtím senátoři debatovali čtyři hodiny, přičemž hlavním tématem byla bezpečnost a obrana země.

Více souvisejících

Senát ČR OSA (Ochranný svaz autorský) autorská práva Ministerstvo kultury

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy