Zeman zve na Hrad rakouského prezidenta, rád by ho uvítal během jara

Praha – Rakouský prezident Alexander Van der Bellen by mohl brzy zavítat do České republiky. Na návštěvu jej pozval prezident Miloš Zeman. Oba státníci by se mohli potkat už na jaře.

„Bylo by mi potěšením přivítat Vás ještě v první polovině tohoto roku na Pražském hradě, starobylém sídle českých králů. Pevně věřím, že nalezneme společná témata a že se nám podaří přispět k úspěšné spolupráci mezi Rakouskou a Českou republikou," píše Zeman rakouskému prezidentovi.

Rakouská prezidentská kancelář uvedla, že hledá možný termín návštěvy. „Termín této cesty se plánuje," uvedla na dotaz agentury APA rakouská prezidentská kancelář.

Zeman v dopise také uvádí, že vnímá pozitivně pozitivně rozvoj bilaterálních vztahů mezi Českem a Rakouskem. „Aniž bych jakkoliv podceňoval význam tradičního ekonomického a politického partnerství, který je nepopiratelný, rád bych vyzdvihnul především pozitivní změnu ve vzájemném vnímání našich občanů, v respektu a toleranci, v nárůstu osobních kontaktů a přeshraniční spolupráce. Jsem přesvědčen, že základem dobrých vztahů mezi národy jsou mezilidské kontakty,“ uvedl český prezident.

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že diplomaté cestu Van der Bellena do Prahy připravují. Přesný termín cesty by měl být znám v horizontu jednoho měsíce, poté by ho měl oznámit Pražský hrad.

Van der Bellen se ujal funkce v lednu. Zeman loni během kampaně před opakovanou volbou rakouské hlavy státu podpořil v Praze jeho protikandidáta Norberta Hofera z populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Hofer původně v květnových prezidentských volbách s bývalým předsedou Zelených Van der Bellenem těsně prohrál. Rakouský ústavní soud ale později volby zrušil kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Zeman tento krok uvítal a Hofera podpořil. Zeman v rádiu Impuls otevřeně přiznal, že fandil Hoferovi, protože „nemá rád strany zelených“.

Vedle toho Zeman dnes dopisem poděkoval také hornorakouskému hejtmanovi Josefu Pühringerovi za jeho přínos k rozvoji česko-rakouských vztahů. "Vaše působení v česko-rakouských vztazích by se mohlo stát metaforou rozvoje partnerství mezi našimi zeměmi - od počáteční nedůvěry a nepochopení, přes první opatrné kroky spolupráce až po nynější přátelství, respekt a toleranci," napsal Zeman.

"Jsem rád, že jsou vztahy mezi Českem a Rakouskem nejlepší, jaké kdy v historii byly, a nesporně je tomu tak i Vaší zásluhou. Dokázal jste s českými partnery vytvořit atmosféru důvěry, která pomohla odstartovat výstavbu dálničního propojení mezi Prahou a Lincem. Na obou stranách hranice se dnes otevírají, staví nebo plánují další dálniční úseky. Aktivně jste také napomáhal navazování kontaktů mezi městy a občany našich zemí. Díky Vaší činnosti jsou čtvrt století po pádu železné opony věci, které nás dříve dělily, prakticky minulostí," uvedl Zeman, který hejtmanovi popřál pevné zdraví a hodně štěstí a spokojenosti v kruhu nejbližších.

Pühringer je hejtmanem Horních Rakous od roku 1995, naposledy funkci obhájil v roce 2015. Letos v únoru sedmašedesátiletý hejtman ale oznámil, že 6. dubna úřad opustí. Převezme ho po něm jeho dosavadní zástupce Thomas Stelzer.

Mezi oběma politiky však panovaly zásadní rozpory v pohledu na jadernou energetiku, zejména na elektrárnu v Temelíně. Pühringer ostře vystupoval proti spuštění elektrárny na přelomu století a tlačil na celostátní rakouské politiky, aby z Temelína v době jednání o vstupu Česka do Evropské unie udělali evropské téma. V roce 2013, když se uvažovalo o stavbě nových bloků v Temelíně, Pühringer uváděl, že Horní Rakousy udělají vše pro to, aby dostavbě elektrárny zabránily. Zeman naopak Temelín dlouhodobě podporuje.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Alexander Van der Bellen Rakousko Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy