ANKETA: Chceme prezidenta, nebo figurku? Zeman zastupuje drtivou většinu voličů. A kdo je to ten Drahoš?

ANKETA - Bývalý předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš má v plánu vyzvat nejen Miloše Zemana v prezidentské volbě. Pro mnohé Čechy ale jde o postavu poměrně neznámou. Má tedy šanci na úspěch? A nevadí, že nemá příliš velké zkušenosti s politikou? Na to jsme se ptali českých politiků.

„Není to můj favorit,“ reagoval v SMS zprávě pro EuroZprávy.cz poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Určitě je to zkušený akademik a odborník. Odpovídá modelu kandidátů, kteří šli do voleb před pěti lety s podobnými představami. Určitě to bude hodný člověk. Nicméně jsem přesvědčený, že skutečně silný protikandidát Miloše Zemana, který bude mít mohutnou podporu PR agentur a některých finančních skupin se, stejně jako před pěti lety, objeví až dva tři měsíce před volbami,“ řekl naší redakci Zdeněk Škromach (ČSSD).

„Obecně jsem přesvědčen, že by do vrcholových politických funkcí měli kandidovat lidé, kteří již prošli různými stupni politické zodpovědnosti. Jak v zastupitelské tak v exekutivní pozici, kdy museli řešit konkrétní problémy lidí i této naší země a činit rozhodnutí. Tím jsou čitelní i prolustrovaní médii. Tak jak je to běžné v zemích s dlouho demokratickou tradicí. Prezidentský úřad je vyvrcholením, či zakončením politické kariéry. Pozitivní příklad např. před pár týdny v Německu, negativní příklad na Slovensku,“ dodává.

Podobně to vidí i jeho stranický kolega Jaroslav Foldyna. „Neznám názory pana Drahoše, tudíž nevím, čím by občany oslovil. Pan prezident Zeman svými názory zastupuje drtivou většinu, tu většinu, které se často říká mlčící většina. Nemyslím si, že by jej pan Drahoš ve volbách porazil,“ uvedl pro naši redakci.

„Nejsem prognostik, věštec ani komentátor,“ řekl nám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na otázku, zda má Drahoš šanci oslovit voliče a porazit Miloše Zemana. Upozornil také, že má tento prezidentský kandidát i určité zkušenosti.

„Předseda AV je v zásadě v 'politické' funkci. Je volen sněmem, AV má vlastní rozpočtovou kapitolu, je neustále v kontaktu s politiky. Evidentně má tedy více zkušeností než prezident Slovenska při zvolení,“ dodal Bělobrádek.

„Pan Drahoš je určitě vážným kandidátem, ale zatím neprezentoval své názory. Občany osloví, ale.. Prezident Zeman má důvěru velké části občanů, označuje věci pravým jménem a umí být razantní. To se lidem líbí. Politická zkušenost je podle mého názoru důležitá,“ uvedl pro EuroZprávy.cz šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch.

Podle europoslance KDU-ČSL Tomáše Zdechovského má Drahoš šanci současnou hlavu státu porazit. „Osobně věřím, že to dokáže a že budeme mít opět prezidenta, za kterého se nebudeme stydět,“ řekl nám.

„Vůbec nevím, kdo pan Drahoš vlastně je. Jaké má politické názory? Jak by se choval v čase krize? Starosta Jablunkova by jistě byl dobrý. Ale prezidentem státu by měl být člověk, který má politické zkušenosti a už si prošel těžkými testy v minulosti,“ myslí si občanský demokrat a exministr Alexandr Vondra.

„S komentářem si počkám na další kandidáty v prezidentském souboji. Zatím jsem si z dosud zveřejněných jmen žádného favorita, kterého podpořím, bohužel nevybrala,“ uvedla pro EuroZprávy.cz poslankyně ODS Jana Černochová.

„Přiznám se, že o panu Drahošovi toho moc nevím, takže názor na něj nemám a teprve si jej (snad) budu tvořit. Politické zkušenosti se (při jednání s politickou smečkou) budou určitě hodit. Ale nepokládám je za nezbytnou podmínku. Zkušený a schopný člověk se rychle doučí. I když se obávám, že ne o všech kandidátech to je možné říci,“ reagoval v SMS zprávě pro EuroZprávy.cz nezařazený poslanec Karel Fiedler.

„Pana Drahoše neznám a nic mi neříká, nikdy jsem neslyšel ani jeho názory – těžko ho proto mohu komentovat. Politická zkušenost je otázka pro voliče – pokud občanům stačí pokladač věnců, pak to zvládne jakákoliv figura, která postojí tam, kam ji postavíte. Pokud chcete prezidenta, který bude hlasem a obráncem svých občanů, tak je potřeba o hodně víc – třeba silná osobnost a i ta politická zkušenost, protože jen silný aktivní prezident skutečně může být ku prospěchu své zemi – a takový je potřeba,“ prozradil nám šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

„Dobrá zpráva. Myslím, že to bude civilní, nijak nabubřelá kandidatura. Bude se těžko urážet, ponižovat, ignorovat. To není pro začátek vůbec špatné,“ komentoval Drahošovu kandidaturu na sociálních sítích šéf zelených Matěj Stropnický.

„Výborně! Narodila se naděje. Už nejspíš vím, koho budu volit,“ reagoval na zprávu o kandidatuře Drahoše někdejší diplomat Petr Kolář, o kterém se dlouho diskutovalo jako o možném kandidátovi na prezidenta. Před několika dny ale oficiálně uvedl, že se o post ucházet nebude.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Komunisté se nezmění, budou lhát a překrucovat historii, patří na smetiště, říká opozice pro EZ

ANKETA – Uctí památku obětí a uvědomí si, že jsme před 52 lety definitivně přišli o naději na svobodu. Opoziční politici, které EuroZprávy.cz v anketě oslovily, si připomenou, jakým útrapám byl národ 21. srpna 1968 i o rok později vystaven. „Srpen 1968 pro nás všechny znamená okupaci, obsazení naší země a pokračování represe i útlaku ze strany komunistického režimu. Velké starosti mně dělá, že dnes komunisté mají vliv na vládu. Je to odpovědnost Andreje Babiše a sociálních demokratů, kteří je k moci vrátili. Pro mě je to nepřijatelné,“ říká exkluzivně předseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala.
Milada Horáková

Anketa: Komunisté pošlapávají odkaz Horákové, říkají opoziční političky

ANKETA - Je pro ně vzorem a nedotknutelnou ženou. České opoziční političky, které EuroZprávy.cz oslovily, bez frází a patosů vzhlížejí k doktorce Miladě Horákové, kterou komunisté po vykonstruovaném procesu nechali 27. června 1950 popravit. „Milada Horáková je pro mě především symbolem odvahy, obrovské vnitřní síly a oddanosti demokratickým ideálům,“ říká pro EuroZprávy.cz poslankyně za ODS Jana Černochová. Úctu k jejímu odkazu v sobě nosí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „ Nevzdala se ani v těch nejtěžších chvílích. Málokdo by v takové zkoušce obstál. Ona to dokázala.“ Bývalá politička za Českou stranu národně sociální fascinuje i poslankyni za hnutí STAN Věru Kovářovou. „Měla neuvěřitelně nezdolnou sílu i v té nejhorší hodině svého života.“ Političky rovněž rozčiluje, že současnou vládu podporují komunisté, kteří Horákovou nechali před 70 lety oběsit.

Více souvisejících

anketa Jiří Drahoš prezident čr

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy