V naší rodině se po generace migrovalo. Okamura posílí lidovecké řady, s bratrem se neshodne ani na Zemanovi

Praha - Hluboce věřící křesťan a jeden ze tří bratrů z rodiny Okamurů Hayato se chystá na kandidaturu ve volbách do poslanecké sněmovny. Posílit by měl lidovecké řady. Právě ke KDU-ČSL má jeho rodina vazby už z minulosti.

V úterním rozhlasovém pořadu Kauza dne na rádiu Impuls byl hostem Hayato Okamura, méně známý bratr populárního lídra SPD Tomia Okamury. Hned v úvodu zmínil,že odmítá bulvární otázky. „Jsem věřící katolík, vychoval jsem pět dětí a modlím se,“ zmínil s tím, že preferuje otázky s hlubším záběrem.

Hayato připouští, že má rozdílné názory s oběma bratry, i s nejmladším Osamu, který je známým architektem. Co se týče migrační otázky, ve které má bratr Tomio jasný odmítavý postoj vůči přílivu dalších běženců a spojuje ho s rizikovým islámem, Hayato naopak migraci jako problém nevnímá. „V naší rodině se po generace migrovalo, například náš dědeček je ekonomický migrant z jižní části Koreje do Japonska,“ vysvětluje svůj postoj.

Sankce vůči Rusku nerušit, s uprchlickými kvótami se uvidí

Členem a možným kandidátem KDU-ČSL se stal zejména kvůli postojům strany. Ta prý hájí demokracii, stojí za rodinou či Evropskou unií. Navíc již jeho dědeček ještě za První republiky byl členem Lidové strany, stejně tak později i jeho maminka. O tom, na kterém místě kandidátky do voleb skončí, se rozhodne tento čtvrtek v pražském sídle lidovců.

Hayato Okamura před nedávnem přiznal na svém facebookovém profilu, že má o Tomia starost. Vzpomněl na svou maminku, která by asi z Tomiova politického působení neměla radost.

Zlínského lidoveckého hejtmana Jiřího Čunka vnímá především jako křesťana a jeho názory na uprchlickou krizi chápe ne jako „tvrdě nemilosrdné“. Sankce vůči Rusku by nerušil a do vlády, na které by se nějakým způsobem podíleli komunisté by nevstoupil. K otázce uprchlických kvót se vyjádřil nejednoznačně, důležitá je prý konstruktivní spolupráce evropských států.

Neshodnou se na Zemanovi, ani Drahošovi

V pondělním rozhovoru pro server Lidovky.cz vyjádřil také nespokojenost s působením současné hlavy státu Milošem Zemanem. Sám Hayato se zapojil do tzv. Kroměřížské výzvy, která by měla najít ideálního kandidáta na Hrad. Vůči iniciativě je skeptický a myslí si, že ve výsledku nebude mít sílu postavit kandidáta.

Jako preferované kandidáty zmínil Pavla Fischera z kanceláře Václava Havla a bývalého francouzského velvyslance a také Jiřího Drahoše, který již kandidaturu oznámil minulý týden. Právě k němu se už stihl vyjádřit bratr Tomio Okamura na svém youtube kanálu. „Nemá žádné politické zkušenosti. Co na to říct? Pana Drahoše neznám a nic mi neříká, nikdy jsem neslyšel ani jeho názory,“ sdělil s tím, že pokud občanům stačí kladeč věnců, pak funkci může zastávat i zcela nezkušená osoba.

Související

Hayato Okamura Rozhovor

Rozhádání bratři Okamurové usednou ve Sněmovně. Lidsky mám Tomia rád, ale extrémisté do vlády nepatří, říká Hayato

Několik let spolu nepromluvili ani slovo. Vzájemně se proti sobě vymezují, jsou rozhádaní. Nyní se ale lidovecký Hayato Josef Okamura bude po letošních volbách pravidelně potkávat v nové Poslanecké sněmovně se svým bratrem Tomiem, šéfem SPD. Dokonce při ustavující schůzi, kdy ještě nejsou utvořeny kluby, sedí zákonodárci podle abecedy, a tak rivalové usednou do jedné lavice. „Jsem připravený a v Poslanecké sněmovně k tomu bude jistě příležitost, abychom se v kuolárech setkali, třeba na svačině a popovídali si. Jistě je to v Božím plánu, nejedná se o náhodu, že oba jsme se jako bratři dostali do parlamentu,“ řekl člen vítězné koalice Spolu Hayato Okamura reportérům, mezi nimiž byly i EuroZprávy.cz.
Miloš Zeman

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato Okamura

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Více souvisejících

Hayato Okamura Tomio Okamura Miloš Zeman Jiří Drahoš uprchlíci KDU - ČSL Jiří Čunek Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy