ROZHOVOR | Vzdorujme diktátu lži: Jak se nedat oblbovat před volbami? Máme možnost vytáhnout se nad Američany

ROZHOVOR – Zprávy a informace se na nás valí ze všech stran, přičemž bývá velmi obtížné odlišit pravdu od lži. Tento problém je v současné době o to palčivější, jelikož se Evropa nachází ve víru voleb. Jak dopadnou ty v České republice? „Každé volby jsou zároveň testem inteligence i charakteru obyvatel,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politická psycholožka Martina Klicperová-Baker z Psychologického ústavu Akademie věd ČR, která působí též na San Diego State University v Kalifornii.

Stále častěji se hovoří o tom, že žijeme v „postfaktické době“. Co si pod tímto termínem představit?Současný mediální prostor je prošpikovaný nepravdou. Lháři jsou mezi politiky ve vysokých politických funkcích, lež je rozeseta po internetu a bulvárních plátcích. Narůstají případy, že politické volby jsou překvapivě rozhodnuty vlivem lživých emocionálních kampaní, kterým podlehli neinformovaní či politikou otrávení voliči.  

Nesouhlasím ale s tím, když se naše éra označuje jako doba postpravdivá či postfaktická. Je to mediální tah, který se snaží lež „normalizovat“. Jako by život v pravdě byl politiky a bulvárem zrušen? Nejde jen o lež a pravdu samy o sobě. Lež je nástroj, je vždy provázena dalším zlem – násilím či chamtivostí.

Nesmíme si rozpínavost lži nechat líbit a musíme se chovat slušně a poctivě k sobě navzájem (to je totiž základ demokracie), musíme volit slušné politiky, kteří lžou co nejméně a podporovat (finančně či klikáním) solidní a spolehlivá média.

Jak ale taková solidní a spolehlivá média hledat. Máte jako psycholožka nějaké jednoduché rady, jak se nenechat „oblbovat“ politiky či některými médii?Na to by neměla být nutná akademická psychologie - trocha paměti, zdravý rozum, nebýt líný a obracet se k osvědčeným informačním zdrojům a osobnostem, to by mělo většinou stačit.

Jsme národ houbařů – bylo by dobré, kdybychom si udělali sport i z toho, nenechat se obalamutit, nalézt si pro informace ta správná místa a tříbit svou mediální gramotnost.

Rozeznat „praváky“  od „satanů“ a „muchomůrek jízlivých“? Přesně a i slibně vypadající houbu nakrojit či ochutnat, pro jistotu. Existují pořád ještě dobré noviny a novináři, solidní rozhlasové stanice – zkusil jste třeba rádio Plus? Není problém si najít hlasy moudrých…  

Jde hlavně o to nebýt líný a zajímat se. To by mělo patřit k samozřejmé roli občana. V moderní době je občanskou povinností se o politickém dění doma i v zahraničí informovat. Jinak bychom ani neměli mít právo volit.

Už dokonce vznikají instituce pro boj s „dezinformacemi“ a pro ověřování faktů, jednu takovou máme i v Česku. Je toto správná cesta, jak z postfaktické doby ven? Vždyť přeci mohu namítnout, proč by právě vnitro mělo mít „pravdu“. Připomíná mi to začarovaný kruh...Ověřování faktů, fact-checking dělají každé solidní noviny. V předvolební době bývají výroky kandidátů prověřovány různými „pravdometry“. Vzhledem k tomu, že byly zjištěny systematické, zejména internetové pokusy o řízené dezinformační kampaně, myslím, že je správné, že i u nás je snaha toto nebezpečí minimalizovat. 

Máte pravdu, je to začarovaný kruh: míra pravdivosti bude záviset na demokratičnosti našich institucí. A na mediální gramotnosti našich lidí. Mám radost, že tento předmět nachází své místo i na školách.

Není síla dezinformací tak trochu přeceňovaná? Nebo mají opravdu takovou moc, aby obrátily společnost naruby a zásadně změnily například výsledky voleb?Byli jsme svědky ovlivněných šokujících výsledků při hlasování o brexitu a při vítězství Donalda Trumpa, kdy masy lidí náhle volily proti svým vlastním zájmům. Viděli jsme ale také, že v březnových volbách se občané v Nizozemsku i Německu zachovali poměrně rozvážně. Každé volby jsou zároveň testem inteligence i charakteru obyvatel.

Prezident Miloš Zeman bude opět obhajovat mandát a dávají se mu velké šance na vítězství. Mají Češi sílu na to, aby na Hrad zvolili „slušnost“ a opravdového státníka? Slovákům se to v případě Andreje Kisky povedlo. Ano, to bude právě zkouška naší inteligence a charakteru. Jako rozcvičku se zkuste podívat na tuto stránku. Máme možnost inspirovat se Slovenskem a zase jednou se vytáhnout nad Američany a mít velice vzdělaného, slušného, až noblesního prezidenta, kterému by slušelo i heslo prezidentské vlajky „Pravda vítězí“.

Bylo by to hezké pokračování světlých kapitol našich národních dějin a určité úcty k pravdě, která se v našich dějinách opakovaně objevuje. Mimochodem, Karel Čapek napsal Modlitbu za pravdu. Je stejně aktuální dnes jako v předmnichovských dnech, kdy ji napsal.

Martina Klicperová-Baker se systematicky věnuje výzkumu demokracie a demokratičnosti, mj. v rámci grantového úkolu GAČR #15-11062S a v rámci projektu AVČR Strategie AV21.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Demokracie, ilustrační foto Komentář

Kulhající demokracie, aneb občanská výchova z USA v přímém přenosu

KOMENTÁŘ MARTINY KLICPEROVÉ - V současné době se výuka odehrává hlavně zprostředkovaně. Poutavou politickou lekci uspořádal i americký prezident Trump a jeho skalní příznivci. Pokusili se násilím opravit výsledky voleb - zkusili provést státní převrat. Násilné dobytí a zneuctění amerického svatostánku prožívali skuteční američtí patrioti tak citlivě jako my, když se u nás málem zvracelo na korunovační klenoty.

Více souvisejících

Martina Klicperová-Baker (psycholožka) rozhovor prezident čr prezidentské volby 2018 Miloš Zeman Media demokracie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 1 hodinou

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy