Bezvládí v Česku: Půjdeme k volbám dřív? Od politiků zaznívají návrhy řešení krize

Praha - Česko dnes žije demisí vlády, kterou včera ohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák nepovažuje za vhodné řešit současnou krizi předčasnými volbami. Vládní lidovci jsou připraveni dokončit mandát vlády v demisi i jednat o jiných variantách.

"Já si myslím, že by bylo dobré, kdyby ty volby byly až v řádném termínu. Protože i z pohledu Sněmovny tady jsou ještě věci, které můžeme stihnout projednat. A samozřejmě, pokud by se toto volební období zkrátilo, tak některé zákony bychom už nestihli," řekl Sklenák.

Upozornil také na to, že kdyby se politici rozhodli pro uspořádání předčasných voleb, bylo by kvůli zákonným termínům třeba už na květnové schůzi začít řešit rozpuštění Sněmovny, pro které by muselo hlasovat 120 poslanců.

Sklenák zároveň vyjádřil pochybnosti o tom, že by vláda, v níž by bylo ANO, mohla dobře fungovat. "Jak jsem vnímal vyjádření kolegů z ANO včera (v úterý), tak čím dál víc pochybuji o tom, že v této situaci je možno nějak konstruktivně jednat," řekl. Vzhledem k tomu, že vláda už žádné legislativní kroky nepřipravuje, ale podle něj složení kabinetu není zásadní otázka.

Pro rozhodnutí Sobotky podat demisi vyjádřil Sklenák pochopení, pokračování kabinetu, v němž by Babiš byl ministrem financí, by považoval za neudržitelné. "Ve vládě sedí ministr financí, který dohlíží na výběr daně, bojuje proti daňovým únikům, bojuje proti každému, přichází s dalšími a dalšími opatřeními. Přitom je zřejmě prověřován policií, Finanční správou, evropským úřadem (proti daňovým podvodům) OLAF," řekl.

Řešení situace bude dle KDU-ČSL záležet na prezidentovi Miloši Zemanovi. "Důležité je, jak rozhodne prezident republiky. Je to v jeho rukou. Pro nás je důležité, že jsme připraveni nějak dokončit náš mandát, třeba i v demisi, a jsme připraveni jednat i o jakýchkoli jiných variantách," řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Ve čtvrtek se setká na Hradě se Zemanem. "Tento týden bych se měl s panem prezidentem sejít, ale objednán jsem už delší dobu, takže je to podobné jako kolegové, že to nesouviselo s tím, co se stane. Já jsem to aspoň nepředpokládal," poukázal na skutečnost, že před Sobotkovým ohlášením demise se dohodl na dnešní schůzce na Hradě i Babiš.

"Je to situace, do které jsme se dostali díky situaci ministra financí," řekl dýle Bělobrádek. Sobotka v úterý zdůvodnil podání demise tím, že Babiš nedokázal uspokojivě vysvětlit své majetkové poměry ani obchodní transakce. Případné odvolání z vlády přitom chtěl Babiš podle Sobotky využít k politické kampani.

Předseda lidovců odmítl výklad, že by ohlášená demise mohla znamenat pouze konec Sobotky ve funkci, podle něj to znamená pád celé vlády.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) označil rozhodnutí Sobotky za chybu. Země by podle něj neměla být paralyzována tím, že se politici neumějí dohodnout. Variant řešení je podle něj několik, která se nakonec ukáže správná, bude na dohodě. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyjádřil před novináři lítost, že se o tak zásadním rozhodnutí koaliční partneři nedozvěděli dříve než média. Dříve to tak nefungovalo, konstatoval. Stejně jako Herman uvedl, že aktuální situace by se neměla odrazit v dnešním jednání vlády.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označil Sobotkovo rozhodnutí podat demisi za "náhlé hnutí mysli". Kritizoval skutečnost, že se ANO o plánu předsedy vlády dozvědělo z médií, a ne předem. Zdůraznil také, že Sobotka demisi zatím formálně prezidentovi nepodal. "My dnes chceme jasně říct na vládě panu premiérovi, že my nejsme pro demisi jako koaliční hnutí, že nám to připadá zbytečné a že my jako ministři ANO demisi podávat nebudeme," řekl.

Šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) také řekl, že vznik nové vlády by mohl znamenat příchod nového premiéra a setrvání současných ministrů. "My máme rozdělanou nějakou práci a my bychom ji docela rádi dodělali. To si myslím, že je normální," řekl.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Více souvisejících

Vláda ČR Bohuslav Sobotka Andrej Babiš Roman Sklenák Pavel Bělobrádek KDU - ČSL Daniel Herman Marian Jurečka (KDU-ČSL) Richard Brabec (ANO) Robert Pelikán demise Sobotkovy vlády (2017)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy