ROZHOVOR | Babiš má strach, na Zaorálka se líčí past. David Rath pochválil Sobotku za demisi

V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřil lékař a bývalý politik ČSSD David Rath obdiv vůči současnému předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Jeho krok podat demisi vnímá jako největší risk jeho politické kariéry. Rath doufá, že se Lubomír Zaorálek nenechá vlákat do pasti a nekývne na případnou nabídku stát se premiérem.

Vláda Bohuslava Sobotky podá demisi. Je otázkou, jaký vývoj událostí lze očekávat. Dnes se prezident Miloš Zeman sejde s předsedou koaliční KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Včera o vládní krizi jednal s Andrejem Babiše (ANO) a Milanem Chovancem (ČSSD).

Jak vnímáte krok premiéra Sobotky podat demisi vlády?

Sobotka neměl moc jiných možností na výběr, protože pokud jste v čele vlády, kde ministr financí čelí podezření z ohromných daňových úniků, tak to je situace, která je extrémně bizarní. Na jednu stranu ministr financí a vláda tlačí na všechny občany a podnikatele aby platili daně co nejvíc, a poté ten, který to má de-facto na starosti – ministr financí – se ukáže, že prováděl minimálně optimalizace daní, na hraně, ne-li za hranou v řádu stovek milionů. To je neudržitelné. Premiér Sobotka je v dost těžké situaci, protože ministra Babiše drží prezident Zeman, který má takový selektivní pohled na spravedlnost. U někoho vadí i třeba zakašlání u jiného nevadí i kdyby vykradl banku. Kdyby šel Sobotka na Hrad jen s návrhem na odvolání ministra financí, tak by proti sobě měl i prezidenta. Nic jiného mu tedy nezbylo, pokud nechtěl vládnout dál s ministrem financí, který čelí nepříjemnému skandálu.

Grémium ČSSD preferuje dovládnutí v obrysech stávající koalice, ale bez ministra financí Andreje Babiše, ten ale odejít nechce...

Andrej Babiš se odstoupit bojí. ANO má sice velké preference, nejspíše vyhraje volby, Babiš může být příštím premiérem, mohl by s klidem sám odstoupit nebo se nechat odvolat. Já jsem přesvědčen, že Andrej Babiš má strach odejít z vlády, protože čelí poměrně nepříjemným problémům nejen s daněmi, ale i s Čapím hnízdem. Podle mého soudu ho zatím drží spřátelení státní zástupci, aby nebyl obviněn. V okamžiku, kdy přestane být ministrem financí, tak strach z jeho moci může poklesnout a může dojít k tomu, že bude obviněn. On to ví a proto se tak křečovitě drží svých funkcí a snaží se pro sebe udržet resort spravedlnosti, což mu zajišťuje jakousi páku jisté beztrestnosti. Babiš úporně lpí na pozici ve vládě, to není jen můj názor, zaslechl jsem to i v jiných sférách – Babiš má strach.

Internetem kolují nahrávky ministra financí Andreje Babiše, na nichž nevybíravým způsobem mluví o svých kolezích ve vládě. Na jedné figuruje v rozhovoru s jedním z redaktorů MF DNES, tématem jsou připravované články, co tomu říkáte?

Obecně nemám rád žádné druhy nahrávek, je to zvláštní, v čem si tady libujeme v posledních desetiletích. Nemyslím si, že je to dobrý rys společnosti, nesvědčí to o zdraví té společnosti. Co se týče obsahu rozhovorů, tak mě to vůbec nepřekvapuje. Já znám Andreje Babiše osobně, opakovaně jsme se spolu setkali. A ty výrazy, které tam zaznívají, to je jeho běžná mluva. Během minuty vysloví několikrát, řekněme, vulgární název dámského i pánského přirození. Více než mluvu finančníka, podnikatele a politika připomíná mluvu dlaždiče. V přátelském a příjemném rozhovoru počastoval kde koho takovýmto přídomkem, málokdo byl Babišem ušetřen, aniž by k němu byl přilepen název pánského nebo dámského přirození.

Co se týče ovlivňování deníků, to víme všichni. Babiš je podnikatelem se vším všudy. Když on si něco koupí, a tady si koupil média, tak mu patří a on je přesvědčen, že ho musí poslouchat. Pro něho je to standardní a běžné. „Já jsem si koupil firmu a všichni v té firmě mě musí poslouchat a dělat, co já chci, a pokud se jim to nelíbí, tak musí jít pracovat někam jinam“ - to je filosofie Andreje Babiše. Je to syrový podnikatelský přístup.

Jaké kroky lze čekat od prezidenta Miloše Zemana? Dnes se má sejít na Hradě s premiérem Sobotkou a předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem.

Miloš Zeman je známý svým selektivním přístupem. Myslím, že bude chtít pomoci Andreji Babišovi a uškodit Bohuslavu Sobotkovi. Může to udělat tak, že prohlásí, že jde o demisi pouze premiéra Sobotky a ne ostatních ministrů. Někoho jmenuje, těžko říct, koho. Obávám se, že i v sociální demokracii se najdou tací, kteří pro vidinu být dva tři měsíce premiérem ztratí soudnost a racionální náhled a nechají se najmenovat. Vláda by pokračovala s Andrejem Babišem, ale bez premiéra Sobotky. Myslím, že je to reálné, dle toho, jak znám do jisté míry škodolibou povahu Miloše Zemana.

Spekuluje se o Lubomíru Zaorálkovi jako možném premiérovi, jeho jméno nadnesl i Andrej Babiš.

Doufám, že Luboš Zaorálek do této nastražené pasti nevleze. Je to krásně připravená past jak na Sociální demokracii, tak na Lubomíra Zaorálka. Pokud by Luboš na toto skočil a kývl, tak vláda by jela dál, Andrej Babiš by si dál zajišťoval svou beztrestnost a ČSSD by byla za největšího troubu před celým národem.

Jaké východisko tedy situace má? Dovládna stávající vláda v demisi?

Nikdo ze Sociální demokracie by nechtěl dělat premiéra za situace, kdy Babiš setrvá na postu ministra financí. Vláda by vládla po akceptování demise v demisi, v podstatě ve stejném složení i s premiérem a ministrem financí, Bohuslav Sobotka by následně musel vymyslet další tah, jak dostat Babiše z vlády. V okamžiku, kdy premiér před celým národem řekne o svém ministru financí, že je v jeho očích podezřelý z daňových úniků, nedokážu si představit, že by pak měli týdny sedět v jedné vládě bok po boku. Bohuslav Sobotka musí najít další možnost, což by bylo odvolání Andreje Babiše z vlády v demisi. Odvolání Babiše v takové vládě by bylo mediálně vnímáno jinak. Dnes se hraje o celkový dojem před voliči. Jestli významná část voličů akceptuje jako vážnou věc, že ministr financí je podezřelý z ohromných daňových úniků, tak Sociální demokracie vyhrála. Pokud nad tím veřejnost mávne rukou, ČSSD prohrála a prohrála by tak i celá Česká republika. Většina lidí by tím řekla, že platit daně je nesmysl. Demise vlády zajistila větší mediální prostor, než jenom čisté odvolání Andreje Babiše a jeho následné nářky, že se tak děje neprávem. V tuto chvíli řekl Sobotka, že je to pro něj vážné, dal hlavu na špalek jako premiér, dal najevo, že na funkci nelpí a z principu odstupuje jako premiér.

Tak uvidíme, zda se to premiérovi vyplatí...

Je to hra vabank. Z mého úhlu pohledu mě Bohuslav Sobotka překvapil svojí statečností. Všichni ho spíše máme za kvalifikovaného váhavého střelce. Tentokrát skutečně vystřelil a dal svoji vlastní hlavu na špalek. Na mě to působí velmi sympaticky. Myslím si, že riskuje svoji kariéru a pověst, riskuje nejvíc ve svém politickém životě a mně jsou lidi, kteří riskují, sympatičtí.

Související

Tomáš Řepa Rozhovor

Trump přeceňuje sám sebe. Rusko s každým dnem války ztrácí budoucnost, říká Řepa

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak vnímá aktuální situaci ve válce na Ukrajině – a to nejen na bojišti, ale také u vyjednávacích stolů. „Ukrajina si rozhodně může dovolit něco požadovat – třeba už jen to, že bude nadále existovat na území, které silou svých zbraní a za cenu životů svých vojáků ubránila,“ říká.
Ulrik Pram Gad Rozhovor

Dánský expert pro EZ odhalil, proč chce Trump obsadit Grónsko

Nedávný výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o možné anexi Grónska vyvolal bouřlivé reakce na mezinárodní scéně. O strategickém významu dánského autonomního území, jeho budoucím politickém směřování a možných ambicích prezidenta Trumpa pro EuroZprávy.cz exkluzivně promluvil Ulrik Pram Gad, expert z Dánského institutu pro mezinárodní studie.

Více souvisejících

rozhovor David Rath ČSSD Andrej Babiš Bohuslav Sobotka demise Sobotkovy vlády (2017) Miloš Zeman koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.

včera

 J. D. Vance

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.

včera

Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

včera

J.D. Vance, Marco Rubio a Scott Bessent

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

včera

Barma, ilustrační foto

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.

včera

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy