ROZHOVOR | Babiš má strach, na Zaorálka se líčí past. David Rath pochválil Sobotku za demisi

V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřil lékař a bývalý politik ČSSD David Rath obdiv vůči současnému předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Jeho krok podat demisi vnímá jako největší risk jeho politické kariéry. Rath doufá, že se Lubomír Zaorálek nenechá vlákat do pasti a nekývne na případnou nabídku stát se premiérem.

Vláda Bohuslava Sobotky podá demisi. Je otázkou, jaký vývoj událostí lze očekávat. Dnes se prezident Miloš Zeman sejde s předsedou koaliční KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Včera o vládní krizi jednal s Andrejem Babiše (ANO) a Milanem Chovancem (ČSSD).

Jak vnímáte krok premiéra Sobotky podat demisi vlády?

Sobotka neměl moc jiných možností na výběr, protože pokud jste v čele vlády, kde ministr financí čelí podezření z ohromných daňových úniků, tak to je situace, která je extrémně bizarní. Na jednu stranu ministr financí a vláda tlačí na všechny občany a podnikatele aby platili daně co nejvíc, a poté ten, který to má de-facto na starosti – ministr financí – se ukáže, že prováděl minimálně optimalizace daní, na hraně, ne-li za hranou v řádu stovek milionů. To je neudržitelné. Premiér Sobotka je v dost těžké situaci, protože ministra Babiše drží prezident Zeman, který má takový selektivní pohled na spravedlnost. U někoho vadí i třeba zakašlání u jiného nevadí i kdyby vykradl banku. Kdyby šel Sobotka na Hrad jen s návrhem na odvolání ministra financí, tak by proti sobě měl i prezidenta. Nic jiného mu tedy nezbylo, pokud nechtěl vládnout dál s ministrem financí, který čelí nepříjemnému skandálu.

Grémium ČSSD preferuje dovládnutí v obrysech stávající koalice, ale bez ministra financí Andreje Babiše, ten ale odejít nechce...

Andrej Babiš se odstoupit bojí. ANO má sice velké preference, nejspíše vyhraje volby, Babiš může být příštím premiérem, mohl by s klidem sám odstoupit nebo se nechat odvolat. Já jsem přesvědčen, že Andrej Babiš má strach odejít z vlády, protože čelí poměrně nepříjemným problémům nejen s daněmi, ale i s Čapím hnízdem. Podle mého soudu ho zatím drží spřátelení státní zástupci, aby nebyl obviněn. V okamžiku, kdy přestane být ministrem financí, tak strach z jeho moci může poklesnout a může dojít k tomu, že bude obviněn. On to ví a proto se tak křečovitě drží svých funkcí a snaží se pro sebe udržet resort spravedlnosti, což mu zajišťuje jakousi páku jisté beztrestnosti. Babiš úporně lpí na pozici ve vládě, to není jen můj názor, zaslechl jsem to i v jiných sférách – Babiš má strach.

Internetem kolují nahrávky ministra financí Andreje Babiše, na nichž nevybíravým způsobem mluví o svých kolezích ve vládě. Na jedné figuruje v rozhovoru s jedním z redaktorů MF DNES, tématem jsou připravované články, co tomu říkáte?

Obecně nemám rád žádné druhy nahrávek, je to zvláštní, v čem si tady libujeme v posledních desetiletích. Nemyslím si, že je to dobrý rys společnosti, nesvědčí to o zdraví té společnosti. Co se týče obsahu rozhovorů, tak mě to vůbec nepřekvapuje. Já znám Andreje Babiše osobně, opakovaně jsme se spolu setkali. A ty výrazy, které tam zaznívají, to je jeho běžná mluva. Během minuty vysloví několikrát, řekněme, vulgární název dámského i pánského přirození. Více než mluvu finančníka, podnikatele a politika připomíná mluvu dlaždiče. V přátelském a příjemném rozhovoru počastoval kde koho takovýmto přídomkem, málokdo byl Babišem ušetřen, aniž by k němu byl přilepen název pánského nebo dámského přirození.

Co se týče ovlivňování deníků, to víme všichni. Babiš je podnikatelem se vším všudy. Když on si něco koupí, a tady si koupil média, tak mu patří a on je přesvědčen, že ho musí poslouchat. Pro něho je to standardní a běžné. „Já jsem si koupil firmu a všichni v té firmě mě musí poslouchat a dělat, co já chci, a pokud se jim to nelíbí, tak musí jít pracovat někam jinam“ - to je filosofie Andreje Babiše. Je to syrový podnikatelský přístup.

Jaké kroky lze čekat od prezidenta Miloše Zemana? Dnes se má sejít na Hradě s premiérem Sobotkou a předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem.

Miloš Zeman je známý svým selektivním přístupem. Myslím, že bude chtít pomoci Andreji Babišovi a uškodit Bohuslavu Sobotkovi. Může to udělat tak, že prohlásí, že jde o demisi pouze premiéra Sobotky a ne ostatních ministrů. Někoho jmenuje, těžko říct, koho. Obávám se, že i v sociální demokracii se najdou tací, kteří pro vidinu být dva tři měsíce premiérem ztratí soudnost a racionální náhled a nechají se najmenovat. Vláda by pokračovala s Andrejem Babišem, ale bez premiéra Sobotky. Myslím, že je to reálné, dle toho, jak znám do jisté míry škodolibou povahu Miloše Zemana.

Spekuluje se o Lubomíru Zaorálkovi jako možném premiérovi, jeho jméno nadnesl i Andrej Babiš.

Doufám, že Luboš Zaorálek do této nastražené pasti nevleze. Je to krásně připravená past jak na Sociální demokracii, tak na Lubomíra Zaorálka. Pokud by Luboš na toto skočil a kývl, tak vláda by jela dál, Andrej Babiš by si dál zajišťoval svou beztrestnost a ČSSD by byla za největšího troubu před celým národem.

Jaké východisko tedy situace má? Dovládna stávající vláda v demisi?

Nikdo ze Sociální demokracie by nechtěl dělat premiéra za situace, kdy Babiš setrvá na postu ministra financí. Vláda by vládla po akceptování demise v demisi, v podstatě ve stejném složení i s premiérem a ministrem financí, Bohuslav Sobotka by následně musel vymyslet další tah, jak dostat Babiše z vlády. V okamžiku, kdy premiér před celým národem řekne o svém ministru financí, že je v jeho očích podezřelý z daňových úniků, nedokážu si představit, že by pak měli týdny sedět v jedné vládě bok po boku. Bohuslav Sobotka musí najít další možnost, což by bylo odvolání Andreje Babiše z vlády v demisi. Odvolání Babiše v takové vládě by bylo mediálně vnímáno jinak. Dnes se hraje o celkový dojem před voliči. Jestli významná část voličů akceptuje jako vážnou věc, že ministr financí je podezřelý z ohromných daňových úniků, tak Sociální demokracie vyhrála. Pokud nad tím veřejnost mávne rukou, ČSSD prohrála a prohrála by tak i celá Česká republika. Většina lidí by tím řekla, že platit daně je nesmysl. Demise vlády zajistila větší mediální prostor, než jenom čisté odvolání Andreje Babiše a jeho následné nářky, že se tak děje neprávem. V tuto chvíli řekl Sobotka, že je to pro něj vážné, dal hlavu na špalek jako premiér, dal najevo, že na funkci nelpí a z principu odstupuje jako premiér.

Tak uvidíme, zda se to premiérovi vyplatí...

Je to hra vabank. Z mého úhlu pohledu mě Bohuslav Sobotka překvapil svojí statečností. Všichni ho spíše máme za kvalifikovaného váhavého střelce. Tentokrát skutečně vystřelil a dal svoji vlastní hlavu na špalek. Na mě to působí velmi sympaticky. Myslím si, že riskuje svoji kariéru a pověst, riskuje nejvíc ve svém politickém životě a mně jsou lidi, kteří riskují, sympatičtí.

Související

Eva Taterová Rozhovor

Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.
Elena Bolocan Rozhovor

Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

Více souvisejících

rozhovor David Rath ČSSD Andrej Babiš Bohuslav Sobotka demise Sobotkovy vlády (2017) Miloš Zeman koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy