O něm bez něj. Babiš nadával Bělobrádkovi i Sobotkovi, řešilo se u Moravce

Praha - V dnešním pořadu ČT Otázky Václava Moravce (OVM) byli hosté předsedové parlamentních stran Bohuslav Sobotka (ČSSD), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Vojtěch Filip (KSČM), Petr Fiala (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se k pozvánce nevyjádřil a do studia nepřišel.

Hned v úvodu druhé části pořadu Otázky Václava Moravce moderátor sdělil ostatním hostům a divákům, že ministr financí Andrej Babiš nereagoval na pozvání do pořadu. Jeho mluvčí prý účast Babiše ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. Ve studiu tak zůstal prázdný pultík se sklenicí vody. 

Ostatní předsedové parlamentních stran tak řešili současnou politickou situaci bez Babiše. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je nyní koaliční dohoda "v kómatu", nicméně by pro Česko bylo nejsprávnějším řešením, aby se co nejméně hýbalo s vládou. Připustil, že koaliční dohoda byla dlouhodobě porušována, zejména ze strany hnutí ANO.

Podle Vojtěch Filipa by prezident Zeman měl přijmout demisi Babiše v řádu dnů. Není možný jiný postup, než že demisi přijme. Filip připomněl komunisty prosazované řešení, kdy by preferoval předčasné volby na konci června. 

Na to reagoval premiér Sobotka s tím, že již ukázal, že on sám na své funkci nelpí, a že ji dal k dispozici. Zmínil ale, že na vládě je ještě několik zákonů, které je Sněmovna schopná schválit. Vláda navíc musí připravit rozpočet a dočerpat evropské fondy.

Miroslav Kalousek připustil, že jeho TOP 09 chtěla předčasné volby do konce června, ale jenom v té situaci, kdy Sobotka oznámil demisi celé vlády. Aby se mohly volby konat na konci června, musela by se Sněmovna rozpustit nejpozději příští týden. Dle Kalouska se situace změnila, vláda už není v demisi a Zeman není na tahu. "Nemáme žádný pakt se Sobotkou," reagoval na Babišova slova. Kalousek je rád, že premiér dal demisi vlády zpátky. Podle Kalouska je naivní si myslet, že nový ministr financí z ANO nebude mít vazby na Agrofert, jak prosazuje Sobotka. Je to "nerealizovatelný protimluv" a změna na postu bude prý pouze změnou kosmetickou.

Podle předsedy ODS Fialy je současná krize cirkusem a trapným divadlem a jediným řešení je jeho ukončení, které by zařídily předčasné volby na konci září.

Následovala reportáž s Milošem Zemanem z roku 2011, kdy ještě jako předseda Strany práv občanů - Zemanovci, kritizoval osobu Andreje Babiše. Zeman tehdy naznačil, že Babiše krade, podráží a nedodržuje uzavřené dohody. Zmínil privatizaci společnosti Unipetrol. Václav Moravec pak chtěl po účastnících vysvětlit, v čem se vztah mezi Zemanem a Babišem od té doby změnil. 

Petr Fiala jejich vztah nechtěl komentovat, pouze dodal, že v Česku má být jiný prezident, musí se najít silný kandidát, který Zemana porazí. Podle Miroslava Kalouska má Zeman a Babiš stejné cíle a stejné zájmy, které dříve neměli. Ten, kdo prý volí hnutí ANO, musí vědět, že volí zájmy Miloše Zemana.

Podle Pavla Bělobrádka by to měl vysvětlit zejména Miloš Zeman. Tehdy ale prý stál v čele konkurenční strany (Strana práv občanů - Zemanovci), teď je prezidentem a to je zcela jiná situace. Možným vysvětlením prý také je, že Zeman nechce, aby Babišovo ANO postavilo svého prezidentského kandidáta. Sobotka si myslí, že řada voličů ANO by uvítala, aby ANO postavilo prezidentského kandidáta. To, že se k tomu nemá, je jedním ze znaků sbližování Babiš - Zeman. Podle Petra Fialy mezi nimi funguje jakýsi "mentální pakt", kdy si oba činitelé myslí, že nemusí dodržovat pravidla.

Na otázku, zda zavedené strany "vytvořili Babiše". Sobotka připustil, že k jeho "vzniku" přispěly politické skandály z minulých let. Premiér prý očekával, že Babiš při vstupu do politiky má svoje "věci v pořádku". Zmínil, že on je připraven hájit vznik a politiku této vlády, to, že Babiše do diskuze nepřišel je prý "jeho zbabělost".

Důvodem úspěchu podle Bělobrádka je také předchozí Nečasova vláda, která  legitimizovala subjekt Věci veřejné. Babišovo hnutí prý funguje na podobném principu, jen má více peněz a koupilo si noviny. Lidovecký předseda prý při sestavování koalice nevěděl o existenci Čapího hnízda.

Následně se předsedové stran vyjádřili k chystané mimořádné poslanecké schůzi, která se má zabývat podezřením Babiše z ovlivňování médií. Podle Kalouska už nemáme svobodu slova, což dokládají i inkriminované nahrávky. Konání schůze považuje za důležité proto, protože je nezbytné, aby problém zazněl ve veřejné diskuzi. Podle Petra Fialy  jde o to, že ministr financí lhal, když přísahal na zdraví svých vnoučat, že nebude ovlivňovat média. Dodal, že se ale jedná pozdě a Babiš měl být odvolán už dávno.

Na konci pořadu vicepremiér Bělobrádek zmínil, že Babiš už několikrát poslal Sobotku a Bělobrádka do  "dámských pohlavních orgánů", zejména na setkáních předsedů koaličních stran. Podle Bělobrádka jsou ale spolu se Sobotkou klidnými lidmi a snaží se tyto výrazy nebrat si osobně.

Související

Radek Vondráček a Alena Schillerová (ANO)

ANO se obrací na Ústavní soud kvůli Lex Babiš II. Koalice prý porušila, co mohla

Hnutí ANO v pátek podalo ústavní stížnost, v níž žádá zrušení části zpřísněného zákona o střetu zájmů známého jako Lex Babiš II. Nejsilnější opoziční subjekt se domnívá, že je protiústavní a porušuje principy Listy základních práv a svobod týkající se například vlastnického práva. Návrh podepsalo 70 poslanců ANO, výjimkou byl expremiér Andrej Babiš.

Více souvisejících

Andrej Babiš ovm Petr Fiala Václav Moravec Miroslav Kalousek Pavel Bělobrádek Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy