O něm bez něj. Babiš nadával Bělobrádkovi i Sobotkovi, řešilo se u Moravce

Praha - V dnešním pořadu ČT Otázky Václava Moravce (OVM) byli hosté předsedové parlamentních stran Bohuslav Sobotka (ČSSD), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Vojtěch Filip (KSČM), Petr Fiala (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se k pozvánce nevyjádřil a do studia nepřišel.

Hned v úvodu druhé části pořadu Otázky Václava Moravce moderátor sdělil ostatním hostům a divákům, že ministr financí Andrej Babiš nereagoval na pozvání do pořadu. Jeho mluvčí prý účast Babiše ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. Ve studiu tak zůstal prázdný pultík se sklenicí vody. 

Ostatní předsedové parlamentních stran tak řešili současnou politickou situaci bez Babiše. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je nyní koaliční dohoda "v kómatu", nicméně by pro Česko bylo nejsprávnějším řešením, aby se co nejméně hýbalo s vládou. Připustil, že koaliční dohoda byla dlouhodobě porušována, zejména ze strany hnutí ANO.

Podle Vojtěch Filipa by prezident Zeman měl přijmout demisi Babiše v řádu dnů. Není možný jiný postup, než že demisi přijme. Filip připomněl komunisty prosazované řešení, kdy by preferoval předčasné volby na konci června. 

Na to reagoval premiér Sobotka s tím, že již ukázal, že on sám na své funkci nelpí, a že ji dal k dispozici. Zmínil ale, že na vládě je ještě několik zákonů, které je Sněmovna schopná schválit. Vláda navíc musí připravit rozpočet a dočerpat evropské fondy.

Miroslav Kalousek připustil, že jeho TOP 09 chtěla předčasné volby do konce června, ale jenom v té situaci, kdy Sobotka oznámil demisi celé vlády. Aby se mohly volby konat na konci června, musela by se Sněmovna rozpustit nejpozději příští týden. Dle Kalouska se situace změnila, vláda už není v demisi a Zeman není na tahu. "Nemáme žádný pakt se Sobotkou," reagoval na Babišova slova. Kalousek je rád, že premiér dal demisi vlády zpátky. Podle Kalouska je naivní si myslet, že nový ministr financí z ANO nebude mít vazby na Agrofert, jak prosazuje Sobotka. Je to "nerealizovatelný protimluv" a změna na postu bude prý pouze změnou kosmetickou.

Podle předsedy ODS Fialy je současná krize cirkusem a trapným divadlem a jediným řešení je jeho ukončení, které by zařídily předčasné volby na konci září.

Následovala reportáž s Milošem Zemanem z roku 2011, kdy ještě jako předseda Strany práv občanů - Zemanovci, kritizoval osobu Andreje Babiše. Zeman tehdy naznačil, že Babiše krade, podráží a nedodržuje uzavřené dohody. Zmínil privatizaci společnosti Unipetrol. Václav Moravec pak chtěl po účastnících vysvětlit, v čem se vztah mezi Zemanem a Babišem od té doby změnil. 

Petr Fiala jejich vztah nechtěl komentovat, pouze dodal, že v Česku má být jiný prezident, musí se najít silný kandidát, který Zemana porazí. Podle Miroslava Kalouska má Zeman a Babiš stejné cíle a stejné zájmy, které dříve neměli. Ten, kdo prý volí hnutí ANO, musí vědět, že volí zájmy Miloše Zemana.

Podle Pavla Bělobrádka by to měl vysvětlit zejména Miloš Zeman. Tehdy ale prý stál v čele konkurenční strany (Strana práv občanů - Zemanovci), teď je prezidentem a to je zcela jiná situace. Možným vysvětlením prý také je, že Zeman nechce, aby Babišovo ANO postavilo svého prezidentského kandidáta. Sobotka si myslí, že řada voličů ANO by uvítala, aby ANO postavilo prezidentského kandidáta. To, že se k tomu nemá, je jedním ze znaků sbližování Babiš - Zeman. Podle Petra Fialy mezi nimi funguje jakýsi "mentální pakt", kdy si oba činitelé myslí, že nemusí dodržovat pravidla.

Na otázku, zda zavedené strany "vytvořili Babiše". Sobotka připustil, že k jeho "vzniku" přispěly politické skandály z minulých let. Premiér prý očekával, že Babiš při vstupu do politiky má svoje "věci v pořádku". Zmínil, že on je připraven hájit vznik a politiku této vlády, to, že Babiše do diskuze nepřišel je prý "jeho zbabělost".

Důvodem úspěchu podle Bělobrádka je také předchozí Nečasova vláda, která  legitimizovala subjekt Věci veřejné. Babišovo hnutí prý funguje na podobném principu, jen má více peněz a koupilo si noviny. Lidovecký předseda prý při sestavování koalice nevěděl o existenci Čapího hnízda.

Následně se předsedové stran vyjádřili k chystané mimořádné poslanecké schůzi, která se má zabývat podezřením Babiše z ovlivňování médií. Podle Kalouska už nemáme svobodu slova, což dokládají i inkriminované nahrávky. Konání schůze považuje za důležité proto, protože je nezbytné, aby problém zazněl ve veřejné diskuzi. Podle Petra Fialy  jde o to, že ministr financí lhal, když přísahal na zdraví svých vnoučat, že nebude ovlivňovat média. Dodal, že se ale jedná pozdě a Babiš měl být odvolán už dávno.

Na konci pořadu vicepremiér Bělobrádek zmínil, že Babiš už několikrát poslal Sobotku a Bělobrádka do  "dámských pohlavních orgánů", zejména na setkáních předsedů koaličních stran. Podle Bělobrádka jsou ale spolu se Sobotkou klidnými lidmi a snaží se tyto výrazy nebrat si osobně.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Andrej Babiš ovm Petr Fiala Václav Moravec Miroslav Kalousek Pavel Bělobrádek Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy