O něm bez něj. Babiš nadával Bělobrádkovi i Sobotkovi, řešilo se u Moravce

Praha - V dnešním pořadu ČT Otázky Václava Moravce (OVM) byli hosté předsedové parlamentních stran Bohuslav Sobotka (ČSSD), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Vojtěch Filip (KSČM), Petr Fiala (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se k pozvánce nevyjádřil a do studia nepřišel.

Hned v úvodu druhé části pořadu Otázky Václava Moravce moderátor sdělil ostatním hostům a divákům, že ministr financí Andrej Babiš nereagoval na pozvání do pořadu. Jeho mluvčí prý účast Babiše ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. Ve studiu tak zůstal prázdný pultík se sklenicí vody. 

Ostatní předsedové parlamentních stran tak řešili současnou politickou situaci bez Babiše. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je nyní koaliční dohoda "v kómatu", nicméně by pro Česko bylo nejsprávnějším řešením, aby se co nejméně hýbalo s vládou. Připustil, že koaliční dohoda byla dlouhodobě porušována, zejména ze strany hnutí ANO.

Podle Vojtěch Filipa by prezident Zeman měl přijmout demisi Babiše v řádu dnů. Není možný jiný postup, než že demisi přijme. Filip připomněl komunisty prosazované řešení, kdy by preferoval předčasné volby na konci června. 

Na to reagoval premiér Sobotka s tím, že již ukázal, že on sám na své funkci nelpí, a že ji dal k dispozici. Zmínil ale, že na vládě je ještě několik zákonů, které je Sněmovna schopná schválit. Vláda navíc musí připravit rozpočet a dočerpat evropské fondy.

Miroslav Kalousek připustil, že jeho TOP 09 chtěla předčasné volby do konce června, ale jenom v té situaci, kdy Sobotka oznámil demisi celé vlády. Aby se mohly volby konat na konci června, musela by se Sněmovna rozpustit nejpozději příští týden. Dle Kalouska se situace změnila, vláda už není v demisi a Zeman není na tahu. "Nemáme žádný pakt se Sobotkou," reagoval na Babišova slova. Kalousek je rád, že premiér dal demisi vlády zpátky. Podle Kalouska je naivní si myslet, že nový ministr financí z ANO nebude mít vazby na Agrofert, jak prosazuje Sobotka. Je to "nerealizovatelný protimluv" a změna na postu bude prý pouze změnou kosmetickou.

Podle předsedy ODS Fialy je současná krize cirkusem a trapným divadlem a jediným řešení je jeho ukončení, které by zařídily předčasné volby na konci září.

Následovala reportáž s Milošem Zemanem z roku 2011, kdy ještě jako předseda Strany práv občanů - Zemanovci, kritizoval osobu Andreje Babiše. Zeman tehdy naznačil, že Babiše krade, podráží a nedodržuje uzavřené dohody. Zmínil privatizaci společnosti Unipetrol. Václav Moravec pak chtěl po účastnících vysvětlit, v čem se vztah mezi Zemanem a Babišem od té doby změnil. 

Petr Fiala jejich vztah nechtěl komentovat, pouze dodal, že v Česku má být jiný prezident, musí se najít silný kandidát, který Zemana porazí. Podle Miroslava Kalouska má Zeman a Babiš stejné cíle a stejné zájmy, které dříve neměli. Ten, kdo prý volí hnutí ANO, musí vědět, že volí zájmy Miloše Zemana.

Podle Pavla Bělobrádka by to měl vysvětlit zejména Miloš Zeman. Tehdy ale prý stál v čele konkurenční strany (Strana práv občanů - Zemanovci), teď je prezidentem a to je zcela jiná situace. Možným vysvětlením prý také je, že Zeman nechce, aby Babišovo ANO postavilo svého prezidentského kandidáta. Sobotka si myslí, že řada voličů ANO by uvítala, aby ANO postavilo prezidentského kandidáta. To, že se k tomu nemá, je jedním ze znaků sbližování Babiš - Zeman. Podle Petra Fialy mezi nimi funguje jakýsi "mentální pakt", kdy si oba činitelé myslí, že nemusí dodržovat pravidla.

Na otázku, zda zavedené strany "vytvořili Babiše". Sobotka připustil, že k jeho "vzniku" přispěly politické skandály z minulých let. Premiér prý očekával, že Babiš při vstupu do politiky má svoje "věci v pořádku". Zmínil, že on je připraven hájit vznik a politiku této vlády, to, že Babiše do diskuze nepřišel je prý "jeho zbabělost".

Důvodem úspěchu podle Bělobrádka je také předchozí Nečasova vláda, která  legitimizovala subjekt Věci veřejné. Babišovo hnutí prý funguje na podobném principu, jen má více peněz a koupilo si noviny. Lidovecký předseda prý při sestavování koalice nevěděl o existenci Čapího hnízda.

Následně se předsedové stran vyjádřili k chystané mimořádné poslanecké schůzi, která se má zabývat podezřením Babiše z ovlivňování médií. Podle Kalouska už nemáme svobodu slova, což dokládají i inkriminované nahrávky. Konání schůze považuje za důležité proto, protože je nezbytné, aby problém zazněl ve veřejné diskuzi. Podle Petra Fialy  jde o to, že ministr financí lhal, když přísahal na zdraví svých vnoučat, že nebude ovlivňovat média. Dodal, že se ale jedná pozdě a Babiš měl být odvolán už dávno.

Na konci pořadu vicepremiér Bělobrádek zmínil, že Babiš už několikrát poslal Sobotku a Bělobrádka do  "dámských pohlavních orgánů", zejména na setkáních předsedů koaličních stran. Podle Bělobrádka jsou ale spolu se Sobotkou klidnými lidmi a snaží se tyto výrazy nebrat si osobně.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš ovm Petr Fiala Václav Moravec Miroslav Kalousek Pavel Bělobrádek Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

včera

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

včera

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

včera

včera

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

včera

včera

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

včera

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

včera

včera

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

včera

Aktualizováno včera

včera

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy