Klaus chtěl slabého prezidenta. Problémy to přináší dodnes, říká občanský aktivista

Praha – Slabost českých prezidentů vychází z frustrace Václava Klause a podobně nedoceněného právníka. Myslí si to občanský aktivista Vít Klíma. Klausovi prý při tvorbě české ústavy šlo o to, aby premiér disponoval výrazně většími pravomocemi, než prezident. Negativní aspekty tohoto nastavení jsou prý patrné dodnes.

Podle člena občanské iniciativy ProAlt Víta Klímy může za slabé postavení prezidenta v Česku frustrace dvou mužů. „Jejího zadavatele na straně jedné a koordinátora týmu pověřeného tvorbou nové Ústavy, na straně druhé. Zadavatelem Ústavy nebyl samozřejmě český lid, na nějž se Ústava tak vehementně odvolává, ale Václav Klaus, tehdejší předseda vlády,“ píše na svém blogu serveru Aktuálně.cz. Požadavek slabého prezidenta mohl podle něj plynout z toho, že Václav Klaus byl s tehdejším prezidentem Václavem Havlem „na kordy“.

„Zadání ze strany Václava Klause, potažmo Jana Kalvody tehdy znělo: poskytnout v Ústavě mnohem více pravomocí premiérovi, než prezidentovi, nebo jinak, z prezidenta udělat poslušnou loutku premiéra,“ píše Klíma. Je otázkou, zda je jeho výklad oprávněný. Česká republika je parlamentní demokracií a postavení prezidenta v takovýchto systémech bývá více méně spíše reprezentativního charakteru. Podle Klímy však důsledky takovéhoto institucionálního nastavení pociťujeme negativně i dnes.

I právě skončená vládní krize prý byla důsledkem tohoto nastavení. V podstatě šlo podle slov Klímy o boj „dvou vůdců smeček“ o „kořist jménem Česká republika“. „Politici zas jednou ukázali, oč jim ve skutečnosti jde – pouze o co největší díl kořisti. Takže na podzim: „zvesela k novým volbám“! míní Klíma.

Klíma je přesvědčený, že bývalý premiér Václav Klaus na počátku 90. let hledal „stejně nedoceněného právníka“, toho měl „za odměnu“ dosadit na vysoký post do Ústavního soudu. 

„Vzhledem k tomu, že se dotyčný právník už se na nás dívá z obláčku a nemůže se bránit, nebudu jej jmenovat. Vzal si za manželku dceru jednoho z našich světově uznávaných umělců,“ míní. Ten podle Klímy trpěl jakýmsi syndromem přehlíženého asistenta na právnické fakultě. Z dostupných veřejných zdrojů lze vyvodit, že Klíma hovoří o právníku Vojtěchu Ceplovi. Jeho manželka byla dcerou umělce Jiřího Trnky. Cepl působil od roku 1993 jako soudce Ústavního soudu. 

Na ústavě tehdy pracovala kromě vládní komise (tu vedl Václav Klaus), kde působil výše zmíněný právník, také komise předsednictva České národní rady. V ní byl například současný poslanec ODS Marek Benda, ale také právnička Hana Marvanová nebo Milan Uhde. V srpnu 1992 se však rozhodlo, že základem pro vytvoření konečného dokumentu bude návrh ústavy od komise vládní.

„A co říci na závěr? Necháte-li na českých poslancích, aby odhlasovali Ústavu, je nasnadě, že odsouhlasí takovou, která zajišťuje jejich výsadní, privilegované postavení ve společnosti. Jistě při jejím schvalování kvitovali s povděkem svoji neodvolatelnost během celého mandátního období, širokou imunitu (hraničící až s beztrestností) a možnost rozhodovat veřejné záležitosti v souladu se svými soukromými či stranickými zájmy, přičemž občané nedostali žádnou možnost jejich rozhodnutí nějak zvrátit, pokud s nimi nesouhlasí,“ myslí si Klíma. Dodává, že poslanci tehdy Ústavu České republiky rádi schválili. Přiznává jim totiž právo stanovit si plat.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman prezident čr ústava čr Václav Klaus Václav Havel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy