Sešup popularity Zemana, nedůvěřuje mu 59 procent Čechů. Propadla se i vláda

Praha - V reprezentativním šetření Centra rpo výzkum veřejného mínění (CVVM) byla v květnu 2017 položena otázka, zda Češi důvěřují základním ústavním institucím. Prezidentovi důvěřuje 41 % občanů, vládě 23 %, což představuje výrazný propad oproti předchozím výzkumům, který zřejmě souvisí s květnovou vládní krizí. Tradičně nejvyšší důvěře se těší starostové (61 %) a obecní zastupitelstva (60 %).

Vládě důvěřuje méně než čtvrtina (23 %) veřejnosti, když 1 % dotázaných vládě „rozhodně důvěřuje“ a 22 % jí „spíše důvěřuje“. Téměř tři čtvrtiny (74 %) občanů vládě nedůvěřují, v tom 31 % jí „rozhodně nedůvěřuje“ a dalších 43 % jí „spíše nedůvěřuje“. Zbývající 3 % se nedokázala vyjádřit.

Poslanecká sněmovna má důvěru asi pětiny (21 %) občanů, tři čtvrtiny (75 %) jí nedůvěřují. Senátu důvěřuje o málo více než čtvrtina (27 %) občanů a podíl nedůvěřujících je u něj na úrovni dvou třetin (66 %).

Krajským zastupitelstvům důvěřuje 41 % dotázaných, nedůvěřuje jim 42 % a zbývajících 17 % se nedokáže rozhodnout. V případě hejtmanů (a v Praze primátora) pak důvěra činí 40 % a podíl nedůvěřujících tvoří 37 % při téměř čtvrtinovém (23 %) podílu nerozhodnutých, kteří uvedli odpověď „nevím“.

V případě obecních zastupitelstev podíl důvěry dosahoval 60 %, v tom 9 % obecním zastupitelstvům „rozhodně důvěřuje“ a 51 % jim „spíše důvěřuje“. Podíl nedůvěřujících u obecních zastupitelstev činí asi třetinu (33 %), přičemž „spíše“ jim nedůvěřuje 22 % a „rozhodně“ 11 %. Srovnatelně hodnocení jsou také starostové, když důvěru jim vyjádřilo 61 % dotázaných, v tom 14 % „rozhodně“ a 47 % „spíše“, nedůvěra ke starostům dosáhla 30 %, když 20 % respondentů podle svých slov starostům „spíše nedůvěřuje“ a 10 % jim „rozhodně nedůvěřuje“.

V porovnání s předchozím šetřením z dubna 2017 důvěra zkoumaným institucím vesměs poklesla a nedůvěra stoupla, přičemž u vlády, prezidenta a Poslanecké sněmovny jde o posun velice výrazný a podle všeho spojený s květnovou vládní krizí, která probíhala a vrcholila těsně před a v průběhu samotného sběru dat v terénu, uvedl soc.cas.cz.

V případě vlády důvěra v součtu odpovědí „rozhodně důvěřuje“ a „spíše důvěřuje“ poklesla o 17 procentních bodů, nedůvěra pak o 18 procentních bodů vzrostla, přičemž o 15 procentních bodů se zvýšil podíl odpovědí „rozhodně nedůvěřuje“ (z 16 % na 31 %). U prezidenta podíl důvěry pokleslo 14 procentních bodů, nedůvěra se zvýšila o rovněž o 14 procentních bodů, přičemž 10 procentních bodů (ze 17 % na 27 %) činí vzestup samotného podílu rozhodné nedůvěry.

Častěji prezidentovi důvěřují či méně nedůvěřují lidé ve věku od 60 let výše, důchodci, věřící katolíci, obyvatelé Moravy a zejména Jihomoravského kraje, dotázaní z Libereckého kraje, voliči KSČM či ANO a ti, kdo důvěřují vládě a ostatním zkoumaným institucím, byť v případě Senátu a starostů je propojení důvěr s důvěrou prezidentovi slabší než u vlády či Poslanecké sněmovny.

Naopak nižší důvěru nebo vyšší nedůvěru k němu vykazují absolventi vysokých škol, obyvatelé Čech a zejména Prahy, Jihočeského a Středočeského kraje, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, voliči ODS či TOP 09, nerozhodnutí voliči a ti, kdo nedůvěřují vládě a dalším institucím.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Vláda ČR Poslanecká sněmovna senát zastupitelstvo průzkumy

Aktuálně se děje

před 51 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy