Přehled: Kde byli čeští politici na vojně? A jaké hodnosti si odnesli?

ANKETA - Jak jsou na tom čeští politici se službou v armádě? Kde sloužili a na jaké hodnosti to dotáhli? A jak jsou na tom čeští prezidenti? Server EuroZprávy.cz zkoumal, kdo z český politiků absolvoval povinnou základní vojenskou službu. Ta byla zrušena v roce 2005.

Povinná základní vojenská služba byla zrušena ke dni 1. ledna 2005. V současné době tak bude nutno absolvovat brannou povinnost pouze v případě ohrožení státu nebo za válečného stavu. Od roku 1945 byla vojenská služba dvouletá, k odvodu se běžně chodilo v 19 letech, nástup do služby byl obvyklý ve 20 letech. V roce 1990 byla služba zkrácena na 18 měsíců a následně v roce 1993 na jeden rok. Učňům a studentům středních a vysokých škol byl umožněn odklad nástupu až po skončení studia.

Jak jsou na tom čeští politici s vojenskou službou? Kde a na jakých pozicích sloužili?

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík působil během roku 1998 u Hradní stráže. Pro EuroZprávy.cz uvedl, že to bylo v rámci 2. strážní roty. Europoslanec Petr Mach (Svobodní) brannou povinností neprošel, studoval na vysoké škole a následně byla základní vojenská služba zrušena.

Podobně na tom je i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na otázku kdy a kde sloužil, odpověděl, že: "S ohledem na můj ročník narození a studium na VŠ nikdy a nikde", uvedl. Povinná vojenská služba prý skončila dva roky před jeho promocí. Český poslanec v Evropském parlamentu Jan Zahradil (ODS) pro EuroZprávy.cz sdělil, že vojenskou službu absolvoval v letech 1987-1988. "Jednoročně jako tzv. špagát neboli absolvent vojenské katedry VŠ, u tehdejších protichemických jednotek v Liberci," napsal. Vyřazen byl jako četař v záloze.

Pavel Telička (ANO) absolvoval jednoroční službu. "Zprvu v Českých Budějovicích, následně v Prešově. Nastoupil jsem jako svobodník, v den odchodu do civilu mě povýšili z četaře na podporučíka," sdělil pro náš server europoslanec.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci na dotaz uvedl, že absolvoval jednoletou základní službu na letišti v Hradci Králové v roce 1985. Kalousek je majorem v záloze, v roce 1989 už nestihl být povýšen do důstojnické hodnosti, povýšil až po roce 1990.

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš na vojně nepůsobil, studoval dvě vysoké školy. Během jeho studia byla zrušena povinná vojna. "Nicméně jsem pacifista, takže bych jinak volil náhradní vojenskou službu ideálně ve formě péče o staré lidi," dodal pro EuroZprávy.cz. 

Předseda ODS Petr Fiala byl na vojně v letech 1988-1989. A to v Plzni, Tachově a v Horažďovicích. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš absolvoval vojenskou katedru a závěrečné soustředění u vojska. Jako absolvent rukoval na rok, do první důstojnické hodnosti byl jmenován v roce 1985. "Absolventi nastupovali tehdy běžně na tabulková místa důstojníků. Z prezenční služby jsem se vracel jako poručík. Záhy ale přišel rok 1989 a na cvičení už jsem nechodil," uvedl. 

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO) absolvoval základní vojenskou službu v letech 1980 - 1982 v Seredi jako řidič. Petr Pithart (KDU-ČSL) byl v roce 1962 odveden k pohraniční stráži do Malacek. Absolvoval také školu pro důstojníky v záloze v Bruntále, stal se četařem. Zbytek služby vykonal v Záhorské Nové Vsi na Slovensku u pohraniční roty v hodnosti zástupce velitele roty, propuštěn byl po 26 měsících v hodnosti podporučík. Po podpisu Charty 77 na jaře 1977 byl degradován na vojína.

Na vojně působil i současný ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který už dříve pro média uvedl, že sloužil v Benešově u motostřeleckého pluku a následně v Armádním uměleckém sboru. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) absolvoval 10 měsíců civilní služby (tu bylo možno podstoupit až po roce 1990) na Úřadu městské části města Brna - Králova Pole, následně se stal poslancem.

Prvním prezidentem s tzv. modrou knížkou je Miloš Zeman. Ten v minulosti pro TV Prima potvrdil, že na vojnu nenastoupil kvůli srdeční vadě. To Václav Klaus absolvoval vojenskou katedru VŠE a stal se majorem finanční služby v záloze. Václav Havel působil dva roky u ženijního praporu v Českých Budějovicích.

V letech 1993 až 2011 armáda udělovala jako důstojnické hodnosti hodnost podporučíka, poručíka, nadporučíka, kapitána, majora, podplukovníka a plukovníka. Následovali generálové, kdy nejvyšší hodností byl armádní generál.

Související

Pentagon Původní zpráva

Pentagon pro EZ: Žádné americké jednotky na Ukrajině nejsou. Ministerstva obrany exkluzivně promluvila

Server EuroZprávy.cz přináší exkluzivní vyjádření od resortů obrany USA, Německa, Francie, Kanady, Nizozemska a Litvy k tomu, jestli se na území Ukrajiny nacházejí jejich vojenské jednotky. Všichni to kategoricky odmítli a naopak uznávají, že ukrajinským vojákům pomáhají s výcvikem na území Severoatlantické aliance. Řádově jde o desítky tisíc vycvičených mužů. 

Více souvisejících

Armáda politici europoslanci Miroslav Kalousek Pavel Tělička Čeští vojáci

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 9 hodinami

Biden se z covidu stále nevyléčil. Lékař prozradil podrobnosti o jeho stavu

Prezident USA Joe Biden má stále mírné příznaky COVID-19, ale pokračuje v práci. Ve čtvrtek to uvedl jeho osobní lékař, jak informoval Bílý dům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy