Důvěra v předsedy politických stran? Žebříček přinesl velké překvapení

Praha - Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je Tomio Okamura následován Andrejem Babišem, před sedmým Bohuslavem Sobotkou je již i Petr Fiala a Petr Robejšek. Ukázal to průzkum agentury Sanep, jehož výsledky mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je čtyři měsíce před sněmovními volbami předseda SPD Tomio Okamura. V aktuálním průzkumu společnosti SANEP, který monitoroval důvěryhodnost předsedů politických stran a hnutí, získal Tomio Okamura v souhrnu 41% kladných hlasů. Jako zajímavost lze uvést, že kromě voličů této strany vnímají Tomio Okamuru jako důvěryhodného zejména tradiční nevoliči, kteří obecně dlouhodobě nedůvěřují politikům a politice jako takové.

Z předsedů politických stran a hnutí, které mají své zástupce v Parlamentu anebo dosáhli v souhrnu kladných hlasů tříprocentní hranici, se na druhém místě umístil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a to se ziskem v souhrnu 37,8% kladných hlasů. Andrej Babiš stejně jako Tomio Okamura sbírá kladné hlasy nevoličů, ovšem oproti předsedovi SPD vyvolá osoba Andreje Babiše i poměrně značnou negativní emoci, což zle doložit ziskem v souhrnu 49,8% záporných hlasů.

Poměrně velkým překvapením je umístění předsedy ODS Petra Fialy se ziskem v souhrnu 25,5% kladných hlasů na třetím místě. Tomio Okamura, ale i Petr Fiala mohou aktuálně těžit i z politické situace, kterou provázela jak vládní krize, tak chování premiéra Bohuslava Sobotky, ale i kauzy dnes již bývalého ministra financí Andreje Babiše. Petr Fiala na svou stranu získává část dříve zklamaných pravicových voličů.

Ze situace na domácí politické scéně však těží např. i předseda Realistů Petr Robejšek, který získal v souhrnu 23,3% kladných hlasů. Na Petra Robejška nemá názor, nebo neumí odpovědět 54,8% dotázaných, což svědčí mmj. o jeho malé znalosti, na druhou stranu kladně působí zejména na pravicové voliče, pro něž může představovat určitý typ seriózního politika.

Události posledních měsíců na domácí vrcholné politické scéně se pak naopak negativně odrážejí zejména na osobě předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotkovi. Ten se aktuálně těší důvěře v souhrnu 20,6% voličů, což mu stačí až na sedmou pozici. Pro pozici premiéra a předsedy nejsilnější vládní strany se tak nejedná o příznivou situaci.

Bohuslav Sobotka pak získal v souhrnu 53,8% záporných hlasů, v čemž ho překonal pouze předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se ziskem v souhrnu 60,3% záporných hlasů. Bohuslav Sobotka se tak v očích voličů, kteří mu dali pouze 5,8% jednoznačně kladných hlasů, stává velmi slabou personou, což se projevuje i na klesajících volebních preferencích. Bohuslavu Sobotku dlouhodobě znevýhodňuje jeho nevýhodná pozice vedle mnohem suverénnějšího a charismatičtějšího Andreje Babiše.

Na úbytku důvěry Bohuslava Sobotky se však podílejí jak jeho postoje k uprchlické problematice, tak zejména jeho poslední postoje a kroky související s demisí vlády, respektive s odvoláním Andreje Babiše, které voliče nepřesvědčili o jeho lídrovských a politických kvalitách.

Mezi nejméně důvěryhodné, ale i nejmémě známé lídry politických stran a hnutí patří předseda Soukromníků Petr Bajer (4,7%) a předseda ODA Pavel Sehnal (3,8%).

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy politici Tomio Okamura Bohuslav Sobotka Petr Fiala (ODS) Petr Robejšek Andrej Babiš Miroslav Kalousek

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 27 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy