ROZHOVOR | ČSSD jedná zvláštně a rizikově. Chovanec a Zaorálek mohou stranu rozbít napadrť, tvrdí pro EZ politolog

ROZHOVOR - Po více než týdnu se stalo to, co téměř všichni očekávali - premiér Bohuslav Sobotka odešel z postu předsedy ČSSD i pozice volebního lídra. Podle politologa a ředitele agentury Phoenix online research Jana Kubáčka je zarážející především to, jak dlouho tato změna trvala. ČSSD teď čekají obtížné hlasy a pokud si lídři strany neujasní pozice, mohou partaj rozbít napadrť, varuje Kubáček v rozhovoru pro EuroZprávy.cz

Je odchod Bohuslava Sobotky z čela ČSSD překvapivý, nebo se dal očekávat? Ještě nedávno strana totiž tvrdila, že informace slovenské tiskové agentury TASR o jeho konci jsou spekulace…

Pro mě je spíše velkým překvapením, že se to tak táhlo. Říká se, že tyhle změny se mají dělat rychle, razantně a mají být spojeny s nějakou emocí a změnou. A ne několik dnů nechávat tuto otázku otevřenou, dávat prosto ke spekulacím a připomínání určitého neúspěchu a hendikepu ČSSD. Čili největším překvapením je míra toho řešení.

V minulosti se v Česku i v zahraničí takové změny dělaly rychle, aby se co nejméně ublížilo značce strany, aby se co nejméně vytahovaly její slabiny a hříchy. Změna byla většinou rychlá a spojená s pozitivní emocí. To se v tomto případě vytratilo, My jsme se vlastně jen dozvěděli, že se jedna funkce rozdělí na trojvládí, triumvirát, což podle mě bude pro voliče značně zmatečné. A to bylo vše. Neobjevilo se žádné téma, žádná informace o odlišném stylu, důrazu na hodnoty či to, kam strana bude směřovat. V době, kdy se blíží volby, je to velmi zvláštní, poměrně nestandardní a velmi rizikové.

Co přesně podle Vás zlomilo Sobotkovi vaz? Spor s Andrejem Babišem, krize v manželství, nebo pokles preferencí, na které se odvolává? Případně vše dohromady?

Myslím si, že klíčový moment bylo dění kolem vlády, kdy se ukázalo, že to své rozhodnutí učinil sám bez špiček strany. To podle mě vyvolalo napětí a do jisté míry i chladné poměry v ČSSD. A hlavně Sobotka očekával, že to ocení jeho voličstvo. a ono se ukázalo, že to oslovilo všechny ostatní, jen ne voliče sociální demokracie. Možná to byla poslední fáze a to z prostého důvodu. Ono to tak sice vypadá, ale Sobotka nekončí politickou kariéru. Spíše mi přijde, že částečně přenáší odpovědnost za volební kampaň a hlavně její výsledek na další představitele vedení ČSSD. Zůstává premiérem a je vidět, že plánuje dál pokračovat ve sněmovní kariéře. Protože má premiérské zkušenosti i díky tomu, že je to rutinér Poslanecké sněmovny, se dá očekávat, že získá významnou pozici.

Ať už bude sociální demokracie ve vládě třeba jako koaliční partner, nebo bude stát mimo vládu v opozici, tak se dá očekávat, že Sobotka obsadí přední pozici významného výboru, možná se dostane i do vedení Sněmovny. Sobotka tedy s největší pravděpodobností tyto události přežije a bude zajímavé sledovat, komu se volební výsledek přičte na vrub - jestli Milanu Chovancovi, Lubomíru Zaorálkovi, nebo vedení jako celku, protože Sobotka se teď z toho částečně vyvlékl.

Ještě v březnu v Brně Sobotka kandidoval na předsedu strany a získal velkou podporu. Není to trochu paradox, že svůj post po třech měsících opouští?

Rozhodně ano, protože investice ČSSD do pokračování předsednictví Bohuslava Sobotky byla enormní. Stála je hodně sil, hodně energie, bylo to i za cenu toho, že odešli viditelné osobnosti z výrazných názorových proudů. O to více překvapí, že za tři měsíce se v podstatě tento sjezd anuluje. Myslím, že největší obětí je sociální demokracie, protože bylo promrháno obrovské množství energie i vnitrostranické dynamiky. A důvěra členů je velmi omezená, takže kdokoliv bude funkci přebírat, to bude mít velmi těžké.

Členové se několikrát soustředili na dynamiku strany, obměnu, nová témata - a to vyprchalo, veškeré snahy přišly vniveč. Pro stávající vedení ČSSD proto bude velmi obtížné je nabudit k odhodlání, volební soutěži, vlít energii do kampaně. Protože členové si mohou říct: kdo ví, jestli z toho ve výsledku nebude někde v pozadí těžit Sobotka se svými stoupenci v ČSSD i ve Sněmovně.

Stranu nově povede Chovanec a Zaorálek bude volební lídr. Má s nimi ČSSD šanci nahnat ztracená procenta?

Bude to velmi náročné. Tím, že zvolili řešení v podobně trojího dělení moci, to bude pro voliče velmi zmatené. V některých debatách bude vystupovat Lubomír Zaorálek jako volební lídr, v jiných stávající překlenující předseda Milan Chovanec, takový zimní král. No a někam bude zván Bohuslav Sobotka za končící vládu. Přitom to ale bude stále stejná značka a strana. Myslím si, že pánové zvolili poměrně náročné řešení v náročném čase. Obecně se říká, že volební kampaň vyžaduje jasný a srozumitelný vzkaz, zpřehlednění situace, zjednodušení komunikace. Má ráda emoci spojenou s osobností - ale s osobností jednou.

Tady se nabízejí staronové tváře a ve velkém počtu. Bude zajímavé sledovat například otázku Evropské unie. Pokud se jedním z témat kampaně stane souzení se s EU, potažmo to, že se EU soudí s Českou republikou, Maďarskem a Polskem, pak bude zajímavé sledovat rozdílné postoje mezi Chovancem a Zaorálkem – i když jsou to představitelé stejné strany ve stejné volební kampani, kteří by být jedna mysl a jedna duše. Potenciálním voličům ČSSD to rozhodně jinak neulehčili.

Je vůbec výměna předsedy dobrý recept na to, jak postavit stranu na nohy? Není třeba udělat víc, než jen změnit jednu tvář?

Musí se změnit zejména politický styl. My si o Jiřím Paroubkovi a jeho politice můžeme myslet cokoliv, ale musí se mu nechat, že nastoupil a už po prvním týdnu bylo znát, že přišla jiná osobnost, jiný styl a hlavně zcela jiná energie. Nebál se dělat razantní změny, přicházet s výraznými tématy, nebál se do toho jít velmi energicky. Byl vidět a slyšet. A tohle by se sociální demokracii hodilo.

Ona by od této změny potřebovala, aby nedošlo jen ke změně razítek, podpisů a podpisového práva za stranu, ale aby se objevila razantní viditelná témata, kterými se ČSSD dokáže profilovat, která jsou důležitá pro každodenní strasti a radosti voličů a na které slyší znejistělí levicoví voliči. Jsou to témata jako bezpečnost, sociální zázemí, zdravotnictví, vymahatelnost sociálního práva, posílení práv občanů proti státu a přerostlé byrokracii. To jsou témata, která by měla zaznívat s tou novou tváří. Není to jen o tom, že se někde upravují parametry a přidává se v řádu stokorun.

Ukazuje se, že pro levicového voliče - proto tak slyší na Andreje Babiše - je to o změně pravidel hry. Aby se stát choval jinak, aby se řešila témata, které tu dlouhodobě jsou a která jsou považována za nešvary. A to by měl vzít levicový předák za své, aby získal pozornost, důvěru a možná ještě onen nepropadnutý hlas pro ČSSD.

Je podle vás Chovanec tím, kdo to dokáže? Může být dobrým lídrem strany?

On si bude muset z jednoho prostého důvodu ujasnit roli spolu s Lubomírem Zaorálkem. Předvolební logika velí, že hlavními ústy a tváří, tím, kdo dává záruku, že program bude atraktivní a použitelný, by měl být právě Zaorálek. Chovanec by se měl paradoxně stáhnout do pozadí a být jen jakýsi úřednický předseda strany a držet se třeba témat bezpečnosti, boje proti imigraci. Jenže to bude velmi obtížné. Pánové se musí dohodnout a zkoordinovat, protože pokus se oba budou ukazovat stejně intenzivně a s protichůdnými stanovisky, může to stranu rozbít napadrť. Po včerejším rozhodnutí je klíčovou tváří Zaorálek. Bohuslav Sobotka se musí upozadit. A to stejné musí udělat i Chovanec, A bude zajímavé sledovat, jestli to bude ochoten akceptovat.

Ačkoliv premiér oznámil svůj konec v čele strany, zůstal premiérem. Je to podle Vás proto, že se po „vyhraném“ sporu s Babišem nechce své funkce vzdát, nebo nechce dělat další personální změny před měsíců před volbami?

Uvědomuje si, že pro stát by nebylo dobře měnit vládu a hledat nového premiéra. Už by se příliš věcí nestihlo. Kabinet v tuto chvíli dělá spíše udržovací politiku, protože legislativa se už do konce volebního období příliš stihnout nedá. Ale přece jen je celá řada věcí na poli ministerstev, úřadů i investic ještě rozdělaná. Tam je role Bohuslava Sobotky velmi důležitá. Navíc se dá očekávat, že se také soustředí na některá témata, která jsou pro něj a jeho budoucí kariéru klíčová. mám na mysli Diag Human, odstavení peněz České republiky v Lucembursku, nebo kauzu OKD či kauzy spojené s Andrejem Babišem. Tam je rozdíl, jestli je Sobotka řadovým poslancem nebo premiérem, i když premiérem končící vlády. Pro něj je důležité tuto misi dotáhnout a držet kontrolní palec nad řadou investic, témat i kauz.

Sobotka oznámil, že zůstane jedničkou na kandidátce jihomoravské sociální demokracie. Není to trochu kontraproduktivní, když podle svých slov odchází právě kvůli nízkému zájmu voličů?

Bude muset před voliči obhájit, jak to myslel, a že hlas na jižní Moravě je stejně důležitý, jako hlasy v celé republice. Pravdou je, že je tu i jeden bonus - ČSSD si začíná zvykat, na situaci standardního předání moci a pokračování tváří ve straně a ne mimo ni. Stačí vzpomenout prvního posametového předsedu Jiřího Horáka, Miloše Zemana, Jiřího Paroubka, nebo složité čachry kolem Jiřího Špidly, spory se Stanislavem Grossem odejitým z ČSSD - ukazovalo se, že strana platila určitou daň za odchod svého předsedy, ať už byl jakýkoliv. Tady se poprvé ukazuje, že se předseda poklidně zařadí mezi další straníky a bude působit v ČSSD a držet si určité témata. Může využít svou premiérskou zkušenost ve prospěch ČSSD, má kontakty na přední politiky v rámci Evropy.

V tomto ohledu je to standardní řešení pro vzoru Velké Británie či Německa, kde předsedové dokázali ve straně fungovat dál a neodcházeli s bouchnutím dveří a zapálením rodného domu. Sobotka to samozřejmě bude mít složitější v tom, aby obhájil sebe, svou politiku a téma ta jižní Moravě. Musí tam vysvětlit, že to není odměna za to, že nedělá problémy, ale že chce jižní Moravě něco přinést a chce ji ve Sněmovně hájit naplno. S tím se bude muset sám poprat. Pro ČSSD je úleva, že na ni neútočí, nezpochybňuje ji a nepere špinavé prádlo na veřejnosti.

Jak často se stává, že předvolební průzkumy některého z politiků donutí k takovémuto kroku?

Stává se to relativně často jak v cizině, tak i u nás. V drtivé většině případů se hledají jiné argumenty, protože málokdo přizná, že končí na základě poklesu podpory či poklesu preferencí. Většinou se hledají jiné důvody jako zdraví, životní změna, nová témata, nová energie, nové výzvy pro stranu a stát. Ale děje se to. Spíše je zvláštní to, co jsem již říkal - největší překvapení je, že chtěli udělat změnu, ale prohospodařili ji tím, že ji tak dlouho natahovali a že ji nespojili ihned s nějakou energií, nějakým tématem, aby ho zviditelnili. V tom je to zvláštní. Proč čekat 10 dnů na něco, co stejně přišlo, o čem všichni mluvili a co se nakonec do puntíku potvrdilo. Promarnili energii ČSSD a čelní představitelé ji teď budou muset zase nahnat zpět.

Děkujeme za rozhovor

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jan Kubáček (politolog) Bohuslav Sobotka ČSSD Milan Chovanec Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy