Změna české ústavy? Politici měli velké plány, všechny spadnou pod stůl

Praha - Vládní návrh změn v české ústavě sice leží ve Sněmovně už od června 2015, poslanci jej ale neprojednali ani v úvodním kole a takzvaně spadne pod stůl. Kabinet navrhoval mimo jiné zavedení takzvaného klouzavého mandátu a změny v pravomocích prezidenta, přišel by třeba o pravomoc sjednávat mezinárodní smlouvy.

O případných změnách ústavy debatovali od loňského prosince do června odborníci v rámci kulatých stolů, které pořádal ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Závěry chce představit společně s ústavním právníkem Alešem Gerlochem v září. "Jsou články, které by zasloužily debatu o tom, zda je zrevidovat aspoň v nějakých částech," řekl ČTK Chvojka. Bude to však úkol pro vládu, která vznikne po říjnových sněmovních volbách.

Ústavní žalobu na prezidenta by mohly podle novely samostatně podávat Senát i Sněmovna. Demise premiéra by výslovně znamenala pád celého kabinetu a Sněmovna by mohla přímo rozhodnout ústavní třípětinovou většinou o zkrácení funkčního období.

Poslanecká novela ústavy usnadňující vysílání vojáků například do misí v rámci takzvaných sil velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance nebo k záchraně Čechů v zahraničí v případě jejich ohrožení už ani není zařazena do programu nynější schůze.

Rozšíření pravomocí NKÚ Sněmovna v tomto volebním období schválila, Senát je ale zamítl. Dolní komora v tomto případě nemůže horní komoru přehlasovat. Pokud by poslanci vládní předlohu projednali ve druhém čtení, schvalovat by ji mohli. Aby kontrolní úřad mohl prověřovat hospodaření s takřka všemi veřejnými penězi, senátoři by tentokrát museli novelu podpořit, a to beze změn.

Ve Sněmovně leží i další návrhy změn ústavy. Vedle pravomocí NKÚ je na programu nynější schůze zařazena už jen předloha klubu TOP 09 a Starostů o prodloužení funkčního období ústavních soudců, přičemž nikdo by nemohl být jmenován více než jednou.

Klub TOP 09 a Starostů navrhoval také zrušení trestní imunity zákonodárců, letos v únoru - zhruba po třech letech od předložení - ale normu stáhl. Do druhého čtení naopak postoupila novela ústavy KSČM, podle níž by přeběhlictví nebo odsouzení za úmyslný trestný čin znamenalo ztrátu mandátu zákonodárce.

Související

Peníze, ilustrační fotografie. Komentář

V Česku jsou zastánci práva na platbu hotovostí. Co (ne)patří do Ústavy?

Možná, že patříte také k tzv. „tvrdým“ zastáncům toho, aby v základní listině České republiky, tedy Ústavě, byla zakotvena třeba nejen ochrana vody, ale i povinnost obchodníků přijímat hotovost. Ani jedno, dle mého názoru, do Ústavy nepatří. Tahle témata totiž přece vůbec nesouvisejí s pravidly výkonu stání moci, ani se zaručením základních lidských práv. Požadavek prosazovat podobné záležitosti do Ústavy spíše připomíná honbu za levnými politickými body a čirý populismus.
Lubomír Kopeček Rozhovor

Po Zemanovi nezůstane myšlenkové dědictví, jen bonmoty a vzpomínky na deformaci demokracie, říká politolog Kopeček pro EZ

Před 10 lety, 26. ledna 2013, byl hlavou státu zvolen Miloš Zeman. Stalo se tak v historicky první přímé prezidentské volbě v České republice. Tato skutečnost dodala jeho mandátu větší legitimitu, nepochybuje politolog Lubomír Kopeček v rozhovoru pro EurpoZprávy.cz. Profesor působící na Fakultě sociálních studí Masarykovy univerzity a v Národním institutu SYRI se Zemanovi se věnoval v knize „Příběh talentovaného pragmatika: Intelektuál válčící s intelektuály“, a také ve srovnávací biografii českých prezidentů „Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman – paralelní životopisy“. Za nepříjemný dopad zavedení přímé volby prezidenta považuje mimo jiné vybuzené emoce a možné dlouhodobé rozdělení společnosti, jak ukazuje právě Zemanův případ.

Více souvisejících

ústava čr Poslanecká sněmovna prezident čr Vláda ČR nkú

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy