ROZHOVOR | Umělci v politice? Nebýt Reagana, chodíme ještě do májových průvodů, říká pro EZ Ringo Čech

ROZHOVOR - Superlídr SPO František Ringo Čech pro EuroZprávy.cz přiznal, že do politiky chtěl jít až později, až bude skutečně hůř. Zemanově žádosti ale vyhověl, protože je to jeho přítel a prezident. Hudebník a výtvarník odmítá, že by měli být umělci kritizováni za to, když se politicky angažují.

Superlídr Strany práv občanů (SPO) pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny bude hudebník a výtvarník František Ringo Čech. Oznámil to spolu s lídrem SPO senátorem Janem Velebou.

Jak jste byl osloven pro spolupráci se Stranou práv občanů? A váhal jste dlouho, zda nabídku přijmout?

Požádal mě o to prezident republiky. Miloš mi řekl "Ringo prosím tě, jako tvůj přítel a jako tvůj prezident, zda by si se nepostavil do čela pražské kandidátky Strany práv občanů - Zemanovců." Koneckonců je to prezidentská strana a já jsem prezidentův muž, tak jsem Milošovi vyhověl. Nebylo to úplně v mém plánu, býval bych ještě jedno volební období počkal, až bude hůře, ale Miloš je můj přítel a prezident, tak jsem to přijal a vstoupil jsem do toho boje.

Víte už, jak by měla SPO zabodovat v Praze a co by měla v kampani prosazovat?

Nebudeme opakovat ta příšerná hesla, která čtete z billboardů, kde je jedno horší než druhé. Všichni slibují to samé, teď jsem tady viděl billboard, kde jeden z kandidátů do Poslanecké sněmovny slibuje "průjezdnou Prahu", to je program, co? To my ne. Náš program je zásadní. Vrátit této zemi její práva, svobodu a hrdost a vztah k zemi. Máme pocit, že toto se ztrácí a Miloš v tomto postupuje přesně podle našich představ.

Je reálné, že Zemanovci dosáhnou na potřebných pět procent hlasů voličů?

Je to náš cíl. Ale co si budeme povídat, člověk si nesmí nic nalhávat. Strana začíná jakoby odznova, proběhl odliv těch kariéristů, kteří se do ní nahrnuli před lety, když čekali, že bude strana rozdávat posty nebo co všechno. Zůstali tam skutečně jenom ti Zemanovci a ti to zkusí znovu, situace je příznivá, ale uvidíme, co voliči. Víte, že v politice je možné všechno.

Kdyby jste uspěli a vy jste se dostal do Poslanecké sněmovny, co tam budete prosazovat?

Na to je ještě brzy, doba sama přinese problémy, které bude nutné řešit velmi rázně. Mám pocit, že bych se soustředil na migrační krizi a situaci v Evropě, to by bylo moje téma. 

Umělci jsou často kritizovaní, když se vyjadřují k politice nebo se politicky angažují. Co si o tom myslíte? Je správné, aby šel umělec do politiky?

Myslím si, že to je diskriminace povolání. Každý řezník, instalatér, tesař, rolník, hudebník... to nemá s profesí nic společného. Je to občanský postoj a snaha udělat něco lepšího. Kdyby nebylo kumštýře Reagana, herce z filmových kovbojek, tak jsme neměli žádnou svobodu a ještě bychom chodili s mávátkama na prvního Máje.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor František Ringo Čech spo- Zemanovci volby 2017

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy