ROZHOVOR | Umělci v politice? Nebýt Reagana, chodíme ještě do májových průvodů, říká pro EZ Ringo Čech

ROZHOVOR - Superlídr SPO František Ringo Čech pro EuroZprávy.cz přiznal, že do politiky chtěl jít až později, až bude skutečně hůř. Zemanově žádosti ale vyhověl, protože je to jeho přítel a prezident. Hudebník a výtvarník odmítá, že by měli být umělci kritizováni za to, když se politicky angažují.

Superlídr Strany práv občanů (SPO) pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny bude hudebník a výtvarník František Ringo Čech. Oznámil to spolu s lídrem SPO senátorem Janem Velebou.

Jak jste byl osloven pro spolupráci se Stranou práv občanů? A váhal jste dlouho, zda nabídku přijmout?

Požádal mě o to prezident republiky. Miloš mi řekl "Ringo prosím tě, jako tvůj přítel a jako tvůj prezident, zda by si se nepostavil do čela pražské kandidátky Strany práv občanů - Zemanovců." Koneckonců je to prezidentská strana a já jsem prezidentův muž, tak jsem Milošovi vyhověl. Nebylo to úplně v mém plánu, býval bych ještě jedno volební období počkal, až bude hůře, ale Miloš je můj přítel a prezident, tak jsem to přijal a vstoupil jsem do toho boje.

Víte už, jak by měla SPO zabodovat v Praze a co by měla v kampani prosazovat?

Nebudeme opakovat ta příšerná hesla, která čtete z billboardů, kde je jedno horší než druhé. Všichni slibují to samé, teď jsem tady viděl billboard, kde jeden z kandidátů do Poslanecké sněmovny slibuje "průjezdnou Prahu", to je program, co? To my ne. Náš program je zásadní. Vrátit této zemi její práva, svobodu a hrdost a vztah k zemi. Máme pocit, že toto se ztrácí a Miloš v tomto postupuje přesně podle našich představ.

Je reálné, že Zemanovci dosáhnou na potřebných pět procent hlasů voličů?

Je to náš cíl. Ale co si budeme povídat, člověk si nesmí nic nalhávat. Strana začíná jakoby odznova, proběhl odliv těch kariéristů, kteří se do ní nahrnuli před lety, když čekali, že bude strana rozdávat posty nebo co všechno. Zůstali tam skutečně jenom ti Zemanovci a ti to zkusí znovu, situace je příznivá, ale uvidíme, co voliči. Víte, že v politice je možné všechno.

Kdyby jste uspěli a vy jste se dostal do Poslanecké sněmovny, co tam budete prosazovat?

Na to je ještě brzy, doba sama přinese problémy, které bude nutné řešit velmi rázně. Mám pocit, že bych se soustředil na migrační krizi a situaci v Evropě, to by bylo moje téma. 

Umělci jsou často kritizovaní, když se vyjadřují k politice nebo se politicky angažují. Co si o tom myslíte? Je správné, aby šel umělec do politiky?

Myslím si, že to je diskriminace povolání. Každý řezník, instalatér, tesař, rolník, hudebník... to nemá s profesí nic společného. Je to občanský postoj a snaha udělat něco lepšího. Kdyby nebylo kumštýře Reagana, herce z filmových kovbojek, tak jsme neměli žádnou svobodu a ještě bychom chodili s mávátkama na prvního Máje.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor František Ringo Čech spo- Zemanovci volby 2017

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy