Okamura lhal o EU a syrečkách, o Babišovi a Čapím hnízdu mluvil pravdu, míní Demagog

Praha - Server Demagog začal před volbami analyzovat výroky lídrů jednotlivých politických subjektů. Tentokrát se zaměřil na jeden z rozhovorů s Tomiem Okamurou (SPD). Ten podle Demagoga lhal například ve věci hlasování českých europoslanců o uprchlických kvótách. Pravdu mluvil o farmě Čapí hnízdo Andreje Babiše (ANO).

Šéf Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura dal rozhovor pro server Byznysnoviny. Lídr strany, která se pohybuje co do stranických preferencích kolem šesti procent, v něm lhal například o hlasování českých europoslanců ve věci uprchlických kvót. Okamura 

„My v SPD odmítáme řešit vymírání českého národa a tím nedostatek peněz do průběžného důchodového systému přílivem imigrantů, tak jak to v minulosti navrhoval jménem vlády premiér Bohuslav Sobotka,“ prohlásil v rozhovoru Okamura. Podle Demagoga nicméně neříká pravdu. Odůvodňuje to tím, že premiér Sobotka (ČSSD) nikdy nenavrhoval řešit vymírání české populace tím, že by republika přijala migranty. 

"V červnu 2015 sice deklaroval, že je Česká republika schopná přijmout stovky migrantů, jednalo se však o představení odlišného návrhu na částečné řešení otázky kvót ze strany České republiky. Následné rozhodnutí vlády o přijetí 1500 migrantů bylo motivováno nezbytnou pomocí v krizové situaci a solidaritou," uvádí Demagog. Navíc dodává, že tento počet naplněn nebyl a že do Česka přišlo jen několik jedinců. 

Další nepravdivý výrok měl Okamura pronést na adresu českých eurokomisařů, kteří nám prý zakázali některé druhy syreček a sýrů. "Nepasterované syrečky a sýry nám přece nezakázal anonymní Brusel, ale i naši čeští eurokomisaři, naši europoslanci a nakonec i naše vláda, kterou nenapadlo na rozdíl od okolních zemí žádat o výjimku na krajové speciality," uvedl. Server uznává, že na harmonizaci předpisů v rámci unijního trhu se podílejí i zástupci z České republiky. Nepasterizované výrobky nicméně zakázány nejsou, a právě proto Demagog výrok hodnotí jako nepravdivý.

"Co se syrečků týče, České republice se v roce 2010 podařilo získat pro Olomoucké tvarůžky chráněné zeměpisné označení, které zaručuje, že produkty pochází pouze z dané lokality. V létě letošního roku se po českém internetu šířily zprávy, jejichž titulky naznačovaly vlnu změn v označování mléčných výrobků. Vycházely přitom z červnového rozsudku Soudního dvora, který stanoví pouze to, že označení jako „mléko“ nebo „sýr“ mohou být používána pouze pro produkty živočišného původu, nikoliv například pro vegetariánské potraviny vyrobené ze sóji nebo tofu," vysvětluje do detailu Demagog. 

„Stejně tak povinné kvóty na imigranty nám nevnucují jen cizinci z Bruselu nebo Angela Merkelová, ale pro kvóty hlasovali také čeští europoslanci a přímo je spoluvytvářela česká eurokomisařka paní Jourová z hnutí ANO," je dalším nepravdivým výrokem Okamury. 

Systém kvót nicméně primárně přijala Rada EU, kterou tvoří ministři členských států. Na této půdě bylo Česko přehlasováno. Systém kvót původně navrhla Komise, nikoliv však česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Demagog připouští, že v rámci Parlamentu někteří europoslanci hlasovali pro, většina (9 z 15) však proti. 

Pravdivě Okamura mluvil o farmě Čapí Hnízdo Andreje Babiše, kdy uvedl, že její projekt byl financován z dotací určených pro malé a střední podnikatele. Andreje Babiše a koncern Agrofert následně označil, že nejsou malým ani středním podnikatelem. „Když bombardoval syrskou základnu, měl například jen dvě varianty (…) A co se stalo? Trump sice báchorce jakoby uvěřil, poslal rakety na provinilou základnu, ale předem ji varoval, takže nemohly způsobit vážné škody," dodal podle Demagoga pravdivě na adresu amerického zásahu v Sýrii z letošního jara. 

Související

Více souvisejících

Tomio Okamura demagog.cz Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) volby 2017

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 11 minutami

před 44 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy