Vztahy ČR-Německo? Doba ledová skončila v roce 2010, dnes to skřípe kvůli uprchlíkům

Praha/Berlín - Česká republika s Německem nejvíce spolupracuje ekonomicky, na politické rovině ale nejsou vztahy bez kazu. Země rozděluje přístup k migrační krizi a stále se vynořují rozpory kvůli sudetoněmecké otázce.

"Za konec doby ledové" a novou kapitolu ve vztazích obou zemí označila německá média návštěvu předsedy bavorské vlády Horsta Seehofera v Praze v prosinci 2010, představitelé sudetských Němců tehdy mluvili o nutnosti budování důvěry.

Loni v březnu byl v Bavorsku na první státní návštěvě premiér Bohuslav Sobotka a v květnu zase ministr kultury Daniel Herman jako vůbec první člen české vlády vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu. Letos se tohoto sjezdu jako zatím nejvýše postavený český politik účastnil vicepremiér Pavel Bělobrádek. Prohlásil tam mimo jiné, že vyhánění lidí kvůli národnosti se už nesmí nikdy opakovat.

Po úterní první návštěvě nového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera jeho český protějšek Miloš Zeman znovu odmítl přijímání migrantů do Česka, a to i v případě, že by za ně mělo dostávat Česko od evropských institucí peníze. Steinmeier naopak žádal, aby evropské země respektovaly rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD), který zamítl žaloby Maďarska a Slovenska proti kvótám na rozdělování migrantů a potvrdil platnost programu přerozdělení 120.000 lidí.

Sporný moment ve vztazích představovala svého času otázka přístupu českých občanů na německý pracovní trh. Vyřešila se v květnu 2011, kdy Německo spolu v Rakouskem otevřely jako poslední z EU svůj pracovní trh pro "nováčky" včetně ČR. Do té doby mohli v Německu od roku 2009 volně hledat práci jen Češi s vysokoškolským diplomem.

Cestu k překonání traumat společné minulosti zase připravila Česko-německá deklarace z roku 1997 a od jejího podpisu převládají v této oblasti na nejvyšší úrovni až na výjimky smířlivé a věcné postoje. Po rozpadu sovětského bloku se stala základem česko-německé politické i hospodářské spolupráce Smlouva o dobrém sousedství a přátelské spolupráci z února 1992.

Kancléřka Merkelová byla v Praze již čtyřikrát, oficiálně v lednu 2007, v říjnu 2008, a potom dvakrát na jednodenní návštěvě, v dubnu 2012 a znovu loni v srpnu. Premiér Bohuslav Sobotka navštívil Berlín oficiálně v březnu 2014 a pracovně v květnu 2015.

Do České republiky bylo vloni z Německa dovezeno zboží za 38,3 miliardy eur, vývoz z ČR do Německa dosáhl 42,4 miliardy eur. Obchod s Německem tvoří téměř jednu třetinu celkového zahraničního obchodu ČR, země představuje hlavní odbytiště pro české zboží. A pro Německo je ČR po Polsku druhým nejdůležitějším obchodním partnerem ze zemí střední a východní Evropy.

Související

Více souvisejících

Německo Česká republika Frank-Walter Steinmeier Miloš Zeman uprchlíci sudetští němci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy