Praha - Čeští politici odmítli tvrdý zásah španělské policie při nedělním referendu o nezávislosti Katalánska. Události v Barceloně komentovali také prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš.
Katalánské úřady uvedly, že nedělního hlasování se zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů. Zhruba 850 lidí bylo při střetech s policisty zraněno. Právě zásah policistů a množství zraněných vyvolaly kritické reakce i za hranicemi Španělska.
"Jsem zastánce dohody a jednání podle pravidel. Je velmi nešťastné, když se spory řeší násilím," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
"Zásah španělské policie je absolutně nepřijatelný. Skoro 900 zraněných, starých, mladých, žen. To jsme v Evropě, v roce 2017?" řekl dnes na twitteru předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Ministr Stropnický (ANO) ve svém komentáři na twitteru napsal, že považuje použití násilí za chybu. Vyjádřil se i proti odtržení Katalánska od Španělska. "Řešení referenda násilím je chyba. Rozparcelování Španělska, Belgie nebo Itálie ale také. Běžným lidem nepomůže. Hráčům v pozadí ano," míní Stropnický.
Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) používání síly povede k tomu, že tlak Katalánců na osamostatnění bude ještě sílit. "Nejsem příznivcem dalšího dělení v Evropě. Ale pokud k němu má dojít, tak tento proces nesmí být doprovázen násilím na občanech," dodal.
"Já samozřejmě otázky spojené s referendem a územní celistvostí Španělska pokládám za interní záležitosti Španělského království a samozřejmě respektuji veškerá rozhodnutí, která v této věci padla ze strany španělských úřadů. Nicméně ten zásah španělské policie proti těm, kteří se snažili zúčastnit referenda, pokládám za naprosto nepřiměřený a očekávám, že bude vyšetřen," řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
Kriticky hodnotí policejní zásah i předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. "Naše hnutí SPD jednoznačně podporuje demokratické právo občanů na referendum a také právo národů na vlastní sebeurčení. Je přímo skandální, jak k násilí v Katalánsku bruselské elity mlčí. V plné nahotě tak vidíme 'demokracii' v podání EU," sdělil ČTK.
Kandidát na prezidenta Horáček se domnívá, že použití síly jen zvýší napětí v zemi. "Tím, že někoho zmlátíte pendrekem, jeho názor nezměníte. Podnítíte svár, který může mít dalekosáhlé následky," napsal dnes na twitter. Drahoš v reakci vyjádřil pochopení pro snahu španělské vlády zamezit konání neústavního referenda. "Střelba gumovými projektily do davu je však rozhodně špatná cesta. Toto já odsuzuji," dodal Drahoš
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Volby v Katalánsku: Stoupenci nezávislosti ztrácejí většinu v parlamentu
Katalánsko , referendum , Pavel Bělobrádek , Andrej Babiš , Martin Stropnický , Jan Hamáček , Michal Horáček , Jiří Drahoš , Tomio Okamura , Milan Štěch
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“.
Zdroj: Libor Novák