ROZHOVOR | Ztrácíme svobodu? Mach nejen o tom, co potřebují důchodci a další občané

ROZHOVOR - Svého místa v Evropském parlamentu se Petr Mach vzdal, aby jako předseda pomohl Straně svobodných občanů ve volbách do Poslanecké sněmovny. Hraju vabank a jsem rád, že podle mnoha reakcí to voliči oceňují, říká v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz. S kým by do vlády nikdy nešel? A má favorita boji o Hrad? I na to jsme se jej ptali.

Svobodní se v průzkumech pohybují pod hranicí pěti procent, která je potřebná pro vstup do Sněmovny. Co z vašeho pohledu chybí k tomu, aby se strana poprvé ve své historii dostala do Poslanecké sněmovny?

Když jsme v roce 2014 překonali 5 % a dostali se do europarlamentu, žádný průzkum to nepředvídal, výzkumné agentury nás většinou zcela opomíjely nebo tipovaly okolo jednoho procenta. Takže na průzkumy nedáváme. V čem se ale mnoho průzkumů shoduje, je to, že je zde asi 10 procent lidí, kteří volbu Svobodných zvažují, ale bojí se, že by jejich hlas propadl. Kdyby se nikdo z těchto lidí nebál, máme pět procent vždy s přehledem. Takže všem voličům radím – nehledět na průzkumy, volit podle sebe, a když to tak udělají všichni, Svobodní ve sněmovně budou a voliči, kterým se naše myšlenky líbí, budou mít ve Sněmovně zastání. Nenechme se ovlivnit průzkumy!

Jak moc situaci ovlivní to, že jste se rozhodl naplno věnovat kampani a odešel jste z postu europoslance?

Každý jednotlivý volič, který jde s určitým rizikem neúspěchu volit Svobodné, má moji úctu. Jde do určitého rizika a já chci nést to riziko s každým z nich. Bylo by pokrytecké kandidovat a riziko nenést, nechávat si zadní vrátka a teplé místo v Bruselu. Hraju vabank a jsem rád, že podle mnoha reakcí to voliči oceňují. Já jsem teď občan jako každý jiný a na úspěch Svobodných jsem vsadil nastartovanou politickou kariéru a europoslanecký plat. Bez toho bychom nebyli důvěryhodní.

Nebojíte se, že se vám tento krok nakonec vymstí? Přece jen jste byl jako europoslanec poměrně výrazná postava, která přitahovala ke Svobodným hodně pozornosti...

V Evropském parlamentu bude za mě zbylé dva roky Jiří Payne, též zkušený politik, který tam bude stejně hájit naše zájmy a hlasovat proti všem těm euronesmyslům se stejným nasazením. Já opravdu věřím, že se moje rezignace na europarlamentní post vyplatí, a že díky tomu budu od října viditelným poslancem za Svobodné zde v České republice a spolu se mnou dalších deset nebo dvacet poslanců. A k tomu budeme mít dál europoslance - Jiřího Payna.

Když se na to podíváme reálně, jaký zisk ve volbách byste považoval za úspěch?

Z průzkumu, který jsme si nechali dělat u STEMu, ale i z dalších průzkumů, které byly nedávno publikovány v médiích, víme, že je asi 12 procent voličů, kteří by Svobodné chtěli volit, jen většina z nich váhá. V současné situaci tedy nemůžeme mít nad 12 procent a naše kampaň bude o tom, přesvědčit tyto voliče, aby své váhání přeměnili na skutečnou volbu ve volební místnosti. Cokoliv nad 5 procent bude obří úspěch a příslib na mnohem lepší výsledek do budoucna.

Je naopak nějaká hranice, kterou byste považoval za neúspěch? A vyvodil byste v takovém případě osobní zodpovědnost a odešel třeba z postu předsedy?

Já vyvodil osobní odpovědnost vlastně už nyní. Vzdal jsem se lukrativní funkce v europarlamentu. To znamená, že ponesu plnou odpovědnost, pokud se Svobodní do sněmovny nedostanou. Já se stal okamžitě po rezignaci 1. září běžným občanem a je nyní na voličích – jestli chtějí Macha a myšlenky, které reprezentuje dále v politice, ať nás volí. Oni to mají nyní v rukách.

Vy sám jste do politiky vstupoval velmi mladý. Jsou podle vás mladí lidé v politice potřeba? Máte pocit, že se o politiku zajímají dostatečně?

Založil jsem Svobodné v roce 2009, to mi bylo 34 let. To už není úplné mládí. Nyní mám rodinu a je mi 42 let. Není to o věku. Starší věk samozřejmě dává člověku určitou zralost, mládí zas více smělosti. Ale názory neměním. Takže nemůžu říct, že by bylo v politice potřeba více mladých lidí. Ale zoufale volám po tom, aby byly ve Sněmovně zastoupeni lidé, kteří chtějí větší svobodu a odpovědnost každého člověka, kteří chtějí suverenitu a bezpečnost České republiky, kteří chtějí méně byrokracie a nízké daně místo přebujelých dotací.

Už víte, kolik do předvolební kampaně investujete a jak ji budete financovat?

Máme rozpočet 6 milionů, ale stále sbíráme příspěvky od občanů. Na našem webu si každý může kliknout, jestli nám chce přispět 300 korun na volební plachtu, vozit na autě samolepku, nebo přispět 1000 korun na vytištění balíku volebních novin. Na co se chcete v letošních volbách zaměřit? Můžete vypíchnout témata, která jsou pro vás zásadní?

Důležitá je základní svoboda, o kterou postupně opět přicházíme. Děti si ve škole už nesmí koupit tatranku, středoškoláci už nesmí mít brigádu v obchodě, kde se prodává pivo nebo alkohol, nesmíte už provozovat kuřácký bar, za špatně odeslaný formulář na EET vám hrozí likvidační pokuty a v benzínu a naftě musíme mít povinně přimíchaná biopaliva. To je zlomek toho, co se na nás neustále valí. Pořád někdo za nás chce určovat, co je pro nás dobré. Někteří ale žijí úplně jiný svět – svět nezdaněných úroků z dluhopisů, svět investičních pobídek a deseti let odpuštěných daní z příjmu, zákonem zaručeného odbytu. Vytratila se zkrátka spravedlnost, férové stejné podmínky pro všechny. Důležitá je pro Svobodné i bezpečnost – EU to s migrační politikou a kvótami jednoduše přehnala a ohrozila to nejdůležitější – naši bezpečnost. U nás mají voliči jistotu, že se tlaku Bruselu nikdy nepodvolíme.

Pokud rozdělíme občany do tří skupin - na mladé lidi a prvovoliče, lidi v produktivním věku a seniory. Co můžete těmto skupinám nabídnout?

Svoboda, naše ústřední téma, a nízké daně je důležité pro všechny skupiny bez rozdílu. Třeba na jednotné 14% DPH vydělá každý, od studentů po důchodce. Produktivní lidi a rodiny s dětmi zaujme zvýšení slevy na dani, díky které bude mít každý, kdo pracuje, o 1000 korun měsíčně větší mzdu než dosud. Důchodci nejvíc oceňují, že zásadně odmítáme euro a chceme zachovat korunu.

Co podle vás v současné době nejvíce tíží české občany?

Lidé dnes pociťují více nejistoty. Ukázalo se, že EU nám nezajistí větší prosperitu a bezpečnost - naopak. Ze západu k nám nyní přihází ohrožení, terorismus je doslova za dveřmi. A Svobodní nabízejí realistický pohled. Nechceme žádnou izolaci. Chceme evropskou spolupráci a volný obchod – současně ale odmítáme všelijaké kvóty, bruselskou byrokracii, přebujelé korupční dotace a přehlasovávání v životně důležitých věcech.

Současná vláda přijala některé velmi kontroverzní zákony a novely. Jak jste s její prací spokojený? Pokud byste jí měl dát známku jako ve škole, jaká by byla?

Tato vláda zavedla EET a spolu s ním mnoho nových úřadů a úředníků. Spočítali, kolik to bude stát, o kolik se zvýší ceny v hospodách, ale už nespočítali, že mnoho lidí kvůli této nové elektronické byrokracii pověsí živnost na hřebík. Dal bych vládě špatnou známku z počtů a z taky z chování a češtiny – za pokleslé vyjadřování. Chválím vládu za to, že nakonec po dlouhém lavírování odmítá migrační kvóty.

Pokud byste se dostali do Sněmovny, kterou ze stran považujete za své případné spojence? A je někdo, s kým byste do případné vládní koalice rozhodně nešli:

Nemůžeme jít do žádné koalice s KSČM a s Babišem – ten rozpor mezi jejich a naším programem a celkovým přístupem je propastný. Nepředpokládám, že by Babiš najednou souhlasil se zrušením povinného přimíchávání biopaliv, s ukončením investičních pobídek, se zrušením EET. K ostatním máme také spoustu výhrad, ani teď nevíme, jestli budeme mít sílu na to být součástí vládní koalice, nebo zůstaneme v opozici.

Uvažujete že byste podpořili nějakého prezidentského kandidáta? Jaký by měl podle vás prezident být a co mu nesmí chybět?

Prezident je celkový reprezentant země, měl by se proto chovat důstojně. Prezident je také politik, který jmenuje premiéra, soudce, bankovní radu, odvolává ministry, vrací zákony sněmovně. Náš kandidát tedy musí být co nejvíc s v souladu s politikou Svobodných. Zatím u mě vede Jaroslav Kubera.

Na závěr mi dovolte několik rychlých otázek:

Jste pro czexit? ANOJste pro přijetí eura? NEJste pro odchod z NATO? NEJste pro přijímání uprchlíků? NEJste pro znovuzavedení poplatků v nemocnicích? NE Jste pro zavedení trestu smrti? NEJste pro povolení eutanázie? NE

Děkujeme za rozhovor

Související

Dominik Gazdoš Rozhovor

Válka na jaře paralyzovala trh, Češi přečtou i několik knih za měsíc, říká zakladatel Knihobotu

Zakladatel českého startupu Knihobot zaměřujícího se na výkup a prodej použitých knih Dominik Gazdoš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil, jak celá společnost funguje. Od přijímání knih, přes skladování a expedici, až po expanzi firmy do zahraničí. Knihobot má totiž brzy zamířit také do Německa a Rakouska, nyní působí v České republice a na Slovensku. Startup se ale nevyhnul ani problémům. „Jaro pro nás bylo těžké, válka trh úplně paralyzovala a my jsme začali jít do červených čísel. Počítali jsme s růstem, nabrali lidi, které ale najednou nebylo z čeho platit. Navíc jsme počítali s investicí, ke které nedošlo, a najednou bylo třeba rychle přejít do zisku. Propustili jsme tedy část lidí, poškrtali výdaje na marketing, pozastavili expanzi,“ vyjmenovává Gazdoš v rozhovoru.  
Shromáždění civilistů krátce předtím, než na ně spustili američtí vojáci palbu. (16. března 1968, Vietnam) Rozhovor

„Vietnamské Lidice“. Masakr v Mỹ Lai byl výbuch bezbřehého násilí, hodnotí historik Crhák

Uplynulo 55 let od chvíle, kdy příslušníci 23. pěší divize americké armády podnikly zásah v jihovietnamské vesnici Mỹ Lai. Na místě zůstalo několik stovek mrtvých civilistů, mnoho z nich bylo před smrtí mučeno či vystaveno sexuálnímu násilí. Přestože se jednalo o největší známý zločin vietnamské války, který vyčníval formou i rozsahem, podobné události ji provázely od počátku, jen díky svému menšímu měřítku nepřitáhly takovou pozornost, upozorňuje historik Národního muzea Ondřej Crhák. 

Více souvisejících

rozhovor Petr Mach strana svobodných občanů volby 2017

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 23 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

před 33 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

dron MQ-9 Reaper

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

včera

Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.

včera

včera

Donald Trump a Mike Pence

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

včera

Sisyfův balvan valili střídající se dobrovolníci v čele protestního pochodu Prahou směrem na Hrad.

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační foto

Spor o ruské a běloruské sportovce: MOV nedodržuje doporučení OSN, z Česka zaznívá kritika

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Aktualizováno včera

Francouzská policie, ilustrační foto

Francie pokračuje ve stávkách proti penzijní reformě, v ulicích je 13 tisíc policistů

V Paříži a dalších francouzských městech dnes znovu vypukly střety mezi demonstranty a policií při už desátém kole protestů proti nepopulární penzijní reformě, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro nárok na plný důchod. V ulicích je podle ministerstva vnitra 13.000 policistů, z toho 5500 v Paříži, kde krátce po začátku odpolední manifestace skončilo ve vazbě 22 lidí. Ráno byla ve Francii narušená železniční doprava, protestující také zablokovali silnice v okolí měst Rennes a Nantes, uvedla agentura AFP.

včera

Záporožská jaderná elektrárna

Boje u Záporožské JE zesílily. Podle MAAE se rýsuje dohoda

Dohoda, která má ochránit ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu před havárií, by mohla být blízko. Agentuře AP to dnes řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zároveň upozornil, že v oblasti zesílily boje, což zvyšuje rizika týkající se této největší evropské atomové elektrárny.

včera

USA chtějí zvláštní tribunál, který který by soudil Rusko za agresi proti Ukrajině

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Navrhuje, aby takový orgán byl zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl "mezinárodní prvky". Washington tak podle agentury Reuters poprvé informuje o tom, jak plánuje podporovat snahu Kyjeva pohnat Rusy k zodpovědnosti za válku, kterou zahájili před více než rokem.

Zdroj: ČTK

Další zprávy