Zeman poškozuje zájmy Česka. Vláda by mu měla zakázat cestu do Soči, nebo to bude ještě horší, varují europoslanci

Praha - Čeští europoslanci KDU-ČSL a TOP 09 poslali prezidentovi Miloši Zemanovi protestní dopis, ve kterém se vymezují vůči prezidentovu vystoupení na půdě Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku. Hlava státu v projevu anexi Krymu označila za hotovou záležitost a navrhla kompenzační vyrovnání.

Podle europoslanců Zemanova slova zpochybnila územní celistvosti Ukrajiny. Připomínají, že Ukrajina se stala obětí územní agrese Ruska. Přetrvávající protiprávní stav na Krymu je bezpečnostním rizikem pro Českou republiku i pro celou Evropu, píší v prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici. Poslanci proto vyzvali Miloše Zemana, aby se za své výroky Ukrajině omluvil a tím napravil škody, které způsobil.

„Nejde o následek jednoho nepovedeného vystoupení ve Štrasburku. Jde o nedozírnou škodu na mezinárodní reputaci České republiky v zahraničí. V Evropském parlamentu se na nás naši kolegové obracejí s dotazem, jaká je vlastně pozice České republiky. Nemůžeme po nich požadovat, aby se seznámili s textem české ústavy a tedy že český prezident netvoří českou zahraniční politiku. Mrzí mě, že znalost české ústavy musíme vyžadovat po prezidentovi naší země a vyzývat jej k tomu, aby se českou ústavou řídil,“ říká Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), iniciátorka společného dopisu prezidentovi republiky.

„S ohledem na to, jakou škodu Zemanova nevhodně zvolená slova způsobila, je třeba se důrazně ohradit. Zpochybňování územní celistvosti Ukrajiny a nepřímá podpora anexe Krymu představují postoje, které jsou daleko za hranou diplomatického faux pas. Prezident republiky by se měl zdržet jakýchkoliv výroků, které jdou proti zájmům naší země a našich spojenců. Česká vláda by měla zastavit prezidentovu cestu do Soči, která je plánována na 20. listopadu, jinak hrozí, že naše prestiž v očích spojenců utrpí ještě více,“ dodává Jaromír Štětina (TOP 09), místopředseda podvýboru Evropského parlamentu pro obranu a bezpečnost.

Předseda zahraničního výboru Sněmovny a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) už v pondělí uvedl, že by se česká vláda a Sněmovna by se od Zemanova projevu měly výrazně distancovat.

Zeman oznámil, že se se za svoje výroky o ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym omlouvat nebude. „Vyžadovat oficiální omluvu by mohla (Ukrajina) tehdy, pokud by nešlo o můj osobní názor, což jsem veřejně sdělil," řekl Zeman. „Mohla by vyžadovat omluvu ode mě. A já bych tuto omluvu jako obvykle odmítl, protože za svoje osobní názory se neomlouvám," dodal.

Podle Schwerzenberga může mít své prezident názory, neměl by je ale pronášet v zahraničí a vystupovat v příkrém rozporu se zahraniční politikou vlády. Novinářům řekl, že tím hrozí zostuzení státu ve světě.

Co vyvolala Zemanova slova na Ukrajině, přirovnal Schwarzenberg k situaci někdejšího Československa za mnichovské okupace a v roce 1968. „Tyto podobnosti jsou až příliš nápadné," uvedl s tím, že na místě bylo naopak zastat se evropské solidarity s Ukrajinou.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Michaela Šojdrová Jaromír Štětina Karel Schwarzenberg Krym

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?

Elon Musk, nejbohatší člověk na světě, přebírá první politickou roli, v níž se pokusí pomoci nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi zefektivnit vládní procesy. Tato pozice přidává do Muskova již tak přeplněného seznamu povinností další odpovědnost, ačkoli se jedná o poradenskou roli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy