Praha - Největším nepřítelem bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše byla jeho samostatnost, kvůli které na něho všichni často svalovali vinu, soudí politolog Jan Kubáček. Ve čtvrtek uplyne 125 let od narození druhého prezidenta někdejší Československé republiky.
„Edvard Beneš byl znám svou příslovečnou pracovitostí, houževnatostí a odhodláním. Jeho problémem však bylo to, že byl zvyklý pracovat sám, a tak se mnozí naučili svalovat za všechno špatné vinu pouze na něho,“ řekl Mediafaxu politolog Jan Kubáček. Poukázal na Mnichovskou dohodu, podle které připadlo české pohraničí nacistickému Německu, a rok 1948, kdy se moci chopila KSČ, a z Československa se stal totalitní stát.
Beneš se narodil v roce 1884 v Kulanech v tehdejším Rakousku-Uhersku. Po maturitě na vinohradském gymnáziu v roce 1904 směřovaly další Benešovy kroky na filozofickou fakultu v Praze. Zanedlouho odjel do Paříže, kde pokračoval ve studiu na Sorbonně a na Svobodné škole politických a sociálních nauk. Vysokoškolské studium Beneš zakončil doktorátem práv v Dijonu v roce 1908 a o rok později složil rigorózní zkoušky i v Praze. Po studiích Beneš tři roky působil jako učitel na obchodní akademii v Praze. Od roku 1912, po své habilitaci, přednášel jako docent na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Po začátku první světové války Beneš organizoval protirakouskou odbojovou skupinu Maffie. Obstarával také spojení s českými zeměmi a budoucím prvním prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem.
V roce 1915 Beneš odešel do Francie, kde spolupracoval s Masarykem a Milanem Rastislavem Štefánikem. V Paříži se zabýval propagací československého politického programu a také organizací jednotlivých složek české emigrace. Společně se Štefánkem vyjednal s mocnostmi Dohody vznik československých vojenských jednotek, takzvaných legií.
Po vzniku samostatné Československé republiky 28. října 1918 se Beneš stal ministrem zahraničí. Kromě toho Beneš stál u zrodu předchůdkyně Společnosti národů a v roce 1920 se stal její místopředsedou. V letech 1921 až 1922 byl Beneš premiérem Československa. Po Masarykově abdikaci v roce 1935 byl zvolen jeho nástupcem. „Velkým Benešovým handicapem byly problémy se sudetskými Němci a nástup nacismu v sousedním Německu, když byl zvolen prezidentem,“ uvedl Kubáček.
Po mnichovském diktátu, který Československu přikazoval zříci se pohraničí, Beneš abdikoval a odešel do exilu. Po okupaci zbytku Československa a vzniku Slovenského státu v březnu 1939 prohlásil Mnichov za neplatný a zastával teorii právní kontinuity Československa. Za války působil v Londýně s celou exilovou vládou jako prezident v exilu. Dosáhl také uznání této československé exilové vlády u všech spojeneckých států. Po skončení války se v roce 1945 pokračoval ve funkci prezidenta. „Na Benešovi se musí ocenit, že dvakrát po sobě dovedl v zahraničí vydupat samostatný stát, když s tím nikdo nepočítal,“ prohlásil Kubáček.
V poválečných letech se Beneš domníval, že se Československo může stát mostem mezi východem a západem. V roce 1948 se však v zemi chopili moci komunisté a on po krátké době abdikoval a zemřel.
Související
105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik
Bylo by třeba objasnit roli Beneše v přípravách atentátu na Heydricha, míní historik
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 37 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 59 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák