Prezidentští kandidáti vyzvali k budování pomyslných mostů, vyzdvihli důležitost vzdělání

Broumov - V Broumově na Náchodsku spolu dnes diskutovalo pět prezidentských kandidátů. Vyzvali k tvorbě pomyslných mostů mezi lidmi, prezident má podle nich politiku kultivovat. Debaty v benediktinském klášteře se zúčastnili akademik Jiří Drahoš, diplomat Pavel Fischer, lékař Marek Hilšer, textař Michal Horáček a manažer Vratislav Kulhánek. 

Hlava státu by podle nich měla být mediátorem veřejné debaty, kultivovat politiku a být garantem kvalitního vzdělání. Hlavním tématem dvoudenní konference Broumovské diskuse je vize vzdělanosti. „Jsme přesvědčeni, že neustálé vzdělávání, hledání odpovědí, je nezbytnou součástí života každého z nás. U nás ve Vzdělávácím a kulturním centru zároveň stále hledáme způsob, jak k takovému vzdělávání přispět," uvedl organizátor konference a ředitel Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov Jan Školník.

Diskutovalo se také o nízkém sebevědomí studentů v České republice, které podle účastníků debaty mladé lidi znevýhodňuje v zahraničí. „Musíme začít od sebevědomého učitelského stavu. Musíme přilákat do školství kvalitní lidi. A to nebude snadná cesta. Vyžaduje to změnu mentality," uvedl Hilšer.

Kulhánek odmítl názor, že čeští absolventi škol v porovnání s okolními zeměmi zaostávají. „Nejsme žádní chudáci, proč se pořád bičovat? Jsme na stejném vývojovým stupni jako okolní země. Souhlasím, že by se kvalita učitelů měla zvýšit. Jak to udělat, je druhá věc," uvedl. Základem úspěchu je podle něj jazyková vybavenost, která v ČR chybí.

Učitelům mělo přidat, protože současné výdělky ve školství nelákají schopné lidi, shodli se diskutující. Podle Drahoše by učitelé základních škol měli mít nástupní plat 28.000 korun. „Platy by měli (učitelé) mít na úrovní průměrného platu. Finance v systému jsou. Před volbami se částečně učitelům přidalo," uvedl. Prezident by prý měl například otevřít diskusi o tom, jak učinit školský systém efektivnější.

Dvoudenní diskusní konference bude pokračovat i v úterý. Broumovské diskuse pořádá už třetím rokem Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska. V minulosti byly tématy například Evropská identita nebo Mír a Demokracie.

Do lednové prezidentské volby se dosud na ministerstvu vnitra zaregistrovalo 12 uchazečů o Hrad. Dostatek podpisů od občanů získali současný prezident Miloš Zeman, Drahoš a Horáček. Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden uchazeč, jeho jméno zatím ministerstvo nezveřejnilo. V úterý by měl kandidaturu podat bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, který ji oznámil o víkendu a už získal potřebných deset senátorských podpisů. Další tři zájemci podali pouze registraci bez podpory občanských či politických podpisů.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Marek Hilšer Jiří Drahoš Vratislav Kulhánek Michal Horáček Pavel Fischer

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy