Rasistický útok na Afričana v Praze? Politici jsou v šoku. Je zrůdnost, kterou musíme odsoudit, volají

Jak jsme vás již informovali, v raze byl napaden muž (36) původem ze západní Afriky, který už 10 let žije v Česku. Údajné pachatele, fanoušky fotbalového týmu Sigma Olomouc, už zadržela policie. Případ ale vyvolal velkou pozornost, okomentovala jej i celá řada politiků.

Útočníci nejprve muže černé pleti uráželi slovně, házeli po něm citrony a poté ho napadli pěstmi, strhli ho ze sedačky a kopali do něj. Napadený muž si stěžuje na to, že mu v tramvaji nikdo nepomohl, po incidentu musel použít tlačítko nouzového zastavení a požádat řidičku tramvaje, aby zavolala záchranáře a policisty.

Nejen samotný útok, ale i nečinnost lidí, kteří útoku přihlíželi, vyvolala u některých politiků hodně bouřlivé reakce. „Jakékoli násilí, rasově motivované obzvláště, je nutné kategoricky odsoudit,“ uvedl například člen předsednictva Zelených Matouš Vencálek. Strana zelených napadenému muži vyjádřila podporu a poděkovala policii za rychlý zásah. „Doufám, že útočníci budou po zásluze potrestáni. Na celé události není smutné a alarmující jen to, že se v naší společnosti stále setkáváme s rasově motivovaným násilím, ale také to, že se mu nikdo z cestujících nepostavil na odpor, a to ani slovem. Nelze si tak nevzpomenout na slova Václava Havla: ‚lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu',“ dodal Vencálek.

„Můžete mít různé názory na migraci. Můžete nesouhlasit s přijímáním uprchlíků, mít strach. Ale je opravdu v pořádku, že se stávají normou útoky na lidi jiné barvy pleti, během kterých se oběti nikdo nezastane?" přidala se Zuzana Schreiberová z Multikulturního centra Praha.

„Muž, který kromě češtiny mluví dalšími šesti jazyky včetně vietnamštiny, žije v Praze deset let. Má doktorát z jedné z pražských univerzit a pracuje jako programátor v nadnárodní firmě. 'Celou tu dobu jsem se snažil začlenit se do společnosti, dva roky jsem třeba jako dobrovolník učil děti ve školce francouzsky,' říká. 'Teď mám pocit, jako by na tom vůbec nezáleželo. Jsem taky zklamaný, že mi nikdo nepomohl. Odmítla mě i většina lidí, které jsem v tramvaji požádal o svědectví.' Pokud si stejně jako myslíte, že rasismus nemá ve 21. století co dělat, napište do komentářů: NE,“ vyzval Čechy na Facebooku lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Pevně věřím, že policie dotáhne vše do konce! Co je ale velmi smutné, že nikdo se ho nezastal, většina lidí, které v tramvaji požádal o svědectví, odmítla a řidička se zprvu divila, proč by měla volat policii a sanitku,“ zdůraznil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Útok okomentoval také prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Tolerance vůči násilí, byť v první fázi mívá "jen" verbální podobu, je přímou cestou do pekel. Útok na cizince v pražské tramvaji je zrůdnost, kterou musíme odsoudit. Neprodleně by se od takového chování měli distancovat především politici, kteří občany straší cizinci nebo na nenávisti vůči jiným dokonce staví svou politickou kariéru!“ varoval.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podle svých slov prožila obdobnou, i když méně vyhrocenou situaci v metru, která zahrnovala „pouze“ slovní útoky a výhrůžky“. „Chápu strach se ozvat vůči jasné přesile, ale lhostejnost druhých se může někdy naopak týkat nás samých. Požádat řidiče tramvaje o zastavení a přivolat na místo policii, poskytnout policii svědectví... Aspoň tak bych se zachovala v daném okamžiku já, protože jako sama žena, bych si lépe s mužskou převahou asi neporadila. Ale udělat aspoň "něco", považuji za nutné,“ uvedla a sociálních sítích.

„Jsou chvíle, kdy se nestačí koukat do země a doufat, že se situace nějak vyřeší. Nevyřeší. Mrzí mě, jak část společnosti za několik let zhrubla. Tím nemyslím, že by snad všichni začali napadat jinak vypadající lidi, ale takovou tu relativizaci stylem 'Dyť je to klukovina.' nebo 'Určitě to nebylo jen tak',“ komentoval situaci nejmladší český poslanec Dominik Feri (TOP 09).

Útok už odsoudil také premiér Bohuslav Sobotka. „Zásadně odsuzuji jakékoli projevy rasismu. Něco takového je ostudné a naprosto nepřijatelné. Věřím, že incident bude řádně prošetřen a útočníci adekvátně potrestáni," napsal Sobotka na twitteru.

Podobně se vyjádřil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Šokující. Nepřijatelné. Doufám, že to bude dobře a rychle vyšetřeno," uvedl na twitteru. 

Související

FIFA, ilustrační fotografie.

FIFA zřídila zvláštní komisi proti rasismu. Povede jí Vinícius Júnior, ve Španělsku je terčem útoků

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se rozhodla ustanovit zvláštní komisi proti rasismu, jejímiž členy budou fotbalisté mající za úkol navrhovat přísnější tresty za diskriminaci ve fotbale. Tuto informaci uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na samotného prezidenta FIFA Gianniho Infantina. Ten zároveň potvrdil, že požádal útočníka Realu Madrid Viníciuse Juniora, aby tuto komisi vedl. 
Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

Více souvisejících

rasismus Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Marek Ženíšek (TOP 09) Marek Hilšer Markéta Pekarová Adamová Dominik Feri (TOP 09) Bohuslav Sobotka Policie ČR

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 54 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy