Tisíce mrtvých, vy umíráte taky! Hosté a diváci útočili na Jílkovou: Kvůli vám přijdu o práci. Té povolily nervy a rozkřičela se

Dnes uplynulo 28 let od Sametové revoluce, která změnila chod dějin. Zároveň si Česko v tento den připomíná fašistické represálie a popravené studenty v roce 1939. Jsme ale opravdu spokojení se životem ve svobodě a demokracii, nebo bylo před rokem 1989 lépe? O tom se diskutovalo v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

V pořadu diskutovali Daniel Herman, ministr kultury; Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM; Alexander Vondra, bývalý disident a ředitel Cevro institutu; Lenka Procházková, bývalá disidentka a spisovatelka; Jan Bubeník, úspěšný podnikatel a bývalý aktivista, a Radim Valenčík, ekonom a sociolog.

Podle Hermana je absurdní, že komunisté mohou stále zasahovat do politického dění v Česku. "Jestliže je režim, který zabijí a mučí své odpůrce, tak je něco v nepořádku," uvedl v úvodu pořadu ministr s tím, že jde o ohrožení demokracie.

Kováčik to ale popírá a tvrdí, že "ve jménu katolické víry byly dokonce vyvráceny celé civilizace." Dodal, že významná část veřejnosti komunisty stále volí, podle Bubeníka je ale štěstí, že je procento lidí, kteří je volí, stále menší.

Dodal, že ochrana pracujících a sociální jistoty jsou kapitalismem zajištěny daleko více, než komunismem. Kováčik ale opáčil, že čirý komunismus nikde nebyl a za minulého režimu byla naše země bez dluhů. "My jsme tu měli tolik mrtvých lidí a tolik ekologického dluhu, protože jste tady zlikvidovali životní prostředí!" naštval se Bubeník. 

Podle Vondry se měl zakázat název "komunisté", ale stranu jako takovou ne. Dodal, že navíc strana dosáhla nejhoršího výsledku v dějinách a "jde si lehnout s největším kapitalistou Babišem." Procházková ale i přes hrůzné zkušenosti s režimem uznala, že sociální jistoty tehdy byli větší. "Nebyly exekutoři, nebyli bezdomovci," uvedla.

Podle Hermana jsou lidé dnes bohatší a mohou si dovolit více věcí, s tím ale nesouhlasil divák z publika, který zmínil nízké platy horníků v Ostravě v porovnání s vysokými nájmy. Vondra dodal, že ať už by byl divák horníkem kdekoliv, doplatí na to, že se mění ekonomika. 

Podle Valenčíka je křesťanství ideologie, které vedlo křížové války, a Herman vidí komunismus jako zločinecký režim, ale ne z pohledu badatele. Herman opáčil, že jde o staletí staré dějiny, zatímco komunismus mučí lidi dodnes. Kováčik ale rozesmál publikum, když Hermanovi vyčetl, že s Babišem "už v posteli byl."

Procházková se následně zeptala zástupce komunistů, proč se jeho strana po listopadu nepřejmenovala. "Tehdy proběhlo referendum o názvu Komunistická strana a 75 procent strany se vyjádřilo pro zachování názvu," tvrdí. Podle Valenčíka je to ale lež. Třetina okresů se referenda odmítla zúčastnit a jejich hlas byl započten jako proti. Podle něj šlo o jednoduchou manipulaci.

"Dneska vymíráte, mladí lidi vás nevolí," vysmál se komunistům Vondra. Valenčík si přisadil a dodal, že je to proto, že komunisté nemají program. Procházková ale uvedla, že ani dnes není svoboda slova a i lidmi placená média zamlčují některé věci. "Ale teď jsme na půdě České televize a vy tady diskutujete," opáčila Jílková. "Abyste měla alibi! Ale já to vydržím," pustila se do Jílkové Procházková.

Dodala, že jí čtyři lidé odmítli vystoupit v pořadu, protože se bojí říkat jiný názor než jaký převládá v mainstreamu, protože by mohli přijít o práci. Podle Vondry se ale nedá srovnávat veřejné vystupování tehdy, kdy za něj hrozil kriminál, a dnes. Procházková ale podotkla, že píše pro alternativní weby, a ty jsou dnes považovány za dezinformační. Podle Hermana ale Rusko opravdu investuje ohromné množství peněz na propagandu.

Divák z publika uvedl, že když teď vystoupil v pořadu, tak může v pondělí očekávat, že přijde o práci. To už musela Jílková zasáhnout a vysvětlit divákům, že neví o jediném případu, kdy by měl někdo kvůli angažmá v pořadu problémy. Následně se stočila diskuze k NATO, jehož potřebu obhájil Vondra. "Členství v NATO nám zaručuje, že po václaváku už nebudou chodit ani nacistické, ani ruské boty," uvedl.

Bubeník dodal, že NATO zaručí, že Češi už neskončí v gulazích a nebudou tam těžit uran. "A kde je ten Uran? Kde jsou ty peníze z něj?" naštval se na Kováčika. "Já jsem z Vysočiny a tam je ho stále dost," opáčil úlisně Kováčik. "Co z toho měli lidi kromě toho, že tam umřeli?!" rozkřičel se Bubeník. "Na Vysočině se měli dobře!" naštval se i Kováčik.

"Do dneška platíme za uranové doly ze státní kasy, přitom uran šel do Ruska za dumpingové ceny," pokračoval Bubeník. V tu chvíli se rozkřičela i Jílková: "Tisíce lidí umřely v uranových dolech! Nezlehčujte to!" zuřila.

Další divák z publika měl možnost kvůli svému věku porovnat oba režimy. Komunismus by si podle svých slov nevybral, protože byl pořád do něčeho nucen a lidé si nemohli svobodně nic vybrat. To je dnes nesporná výhoda, uvedl závěrem.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Michaela Jílková 17. listopad 17. listopad 1989 Komunismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy