ROZHOVOR | Politolog pro EZ prozradil, proč bude mít po sněmu TOP 09 špatné vztahy s ODS

ROZHOVOR - Miroslav Kalousek skončil v čele TOP 09. Na postu předsedy ho střídá europoslanec Jiří Pospíšil. Ve volbách sice získal více než 80 procent hlasů delegátů. Jenže Zakladatelé strany, tedy Kalousek a Karel Scharzenberg, dávali už před sněmem najevo, že by v čele strany viděli někoho jiného. Jak silnou pozici bude vlastně Pospíšil mít? A zvládne vytáhnout TOP 09 z krize, když bude pendlovat mezi Bruselem a Prahou? Právě na to jsme se zeptali politologa Jana Kubáčka.

Na jednu stranu Jiří Pospíšil získal 147 hlasů delegátů, na stranu druhou ale dali otcové zakladatelé, tedy Miroslav Kalousek i Karel Schwarzenberg, jasně najevo, že by si v čele strany přáli někoho jiného. Jak silný tedy s ohledem na to všechno Pospíšilův mandát vlastně je?

Bude to odvislé od toho, jak se mu bude dařit a jestli bude mít vyzyvatele. Ukázalo se, že si TOP 09 v současnosti uvědomuje, že opravdu musí mnohé změnit a proto zkouší experimentovat. A to i navzdory názorům otců zakladatelů. Teoreticky by se dalo říci, že například nespokojenost Miroslava Kalouska je strategická, Kalousek má jinou představu politiky, oslovuje jiné portfolio voličů, takže by se dalo říci, že to bude výhodné. Mnozí voliči si totiž řeknou: „Mám výhrady vůči Miroslavu Kalouskovi, tak budu volit Pospíšila“. Nebo naopak. Řeknou si: „Nelíbí se mi Jiří pospíšil, ale líbí se mi Kalousek. Ten se vůči Pospíšilovi dokáže vymezit, takže budu podporovat Kalouska, protože je samostatnou silou“.

Překvapením je ale určitá skepse nebo výhrady Karla Schwarzenberga, což bylo velmi zajímavé sledovat. Očekávalo se, že se přinejmenším bude projevovat neklid a že se budou objevovat požadavky na Jiřího Pospíšila. A to se překvapivě nestalo. Ukázalo se, že mnozí byli schopni volit i proti mínění Karla Schwarzenberga. Navíc se neobjevil žádný výraznější vyzyvatel. To také ukazuje, že členstvo je nespokojené a uvědomuje si, že TOPka musí vykročit jinak. Dá se to také chápat tak, že si někteří od Pospíšila slibují, že bude tak trochu Karlem Schwarzenbergem, ale v současném mladším vydání, a že to zafunguje tak, že si lidé řeknou, že Schwarzenberg je politik z jiného těsta a že vnímá politiku jinak. A to stejné si říkají u Jiřího Pospíšila: „Podívejte se, jak se choval v minulosti, nikdy nikoho neurazil.“

Je otázka, jestli ale tato tak trochu lidovecká politika bude fungovat, politika být za všemi za dobře, tak trochu nevyhraněná a spojená s určitými frázemi a floskulemi. Myslím, že to bylo největší obavou Miroslava Kalouska – že je tam jednak ten blok vůči ODS a že je ta politika zároveň plná frází, bezobsažná a postavená tak trochu na oživení Unie svobody. Že to bude ve smyslu: „Budeme to dělat jinak, budeme to dělat lépe, ale neptejte se nás jak. Prostě to budeme dělat jinak a lépe než ODS“. A to je podle mě pro TOP 09 pod Pospíšilem ta největší hrozba – může se stát Unií svobody.

TOP 09 se na jedné straně deklaruje jako konzervativní strana, na sněmu ale často zaznívalo, že se posouvá k liberalismu. Kam tedy strana bude pod vedením Pospíšila vlastně kráčet?

Myslím, si, že se toho moc nezmění. TOP 09 o sobě ráda prohlašovala, že je pravicová a konzervativní, ale když se podíváte, tak celá řada rozhodnutí byla spíše středová, středově liberální nebo středově levicová. Když se podíváte na podporu voličů, tak i oni si to uvědomovali. Moc se to nepřipomíná, ale když se podíváte na voličskou základnu, byli voliči TOP 09 v mnoha ohledech levicověji zaměřeni než voliči ODS. Často to byli voliči, kteří byli na středu nebo od středu nalevo. A jenom drželi vlajku určitého konzervatismu. Ale naplňovali definici toho voličstva Unie svobody, Občanského fóra nebo Občanského hnutí, popřípadě i Zelených.

Teď bude zajímavé sledovat to i v souvislosti s tím, že v jejich vodách hodně loví Piráti. Budeme sledovat, zda Pospíšil přiláká některé voliče zpátky, nebo zda naopak strana zůstane dál zakonzervovaná, postavena na stále stejných tvářích a jménech. Líbivá politika ale bez obsahu. Otázkou je, jestli tedy jejich místo zaberou Piráti. To bude největší souboj. Dá se očekávat, že právě tady bude největší přetahovaná o voliče.

Pikantní je pak fakt, že Pospíšil byl místopředsedou ODS, ze které ale odešel. Teď tedy vstoupil do TOP 09 a nově ji také povede. Může jeho zvolení nějak ovlivnit spolupráci obou stran?

Myslím si, že dál zůstane chladná a napjatá, protože mnozí občanští demokraté mají k Jiřímu Pospíšilovi výhrad. Jeho politiku často označovali za netýmovou, opatrnickou, solitérní a zaměřenou jen na jeho osobu a jeho prezentaci. ODS navíc nesnáší separatismus, nemá ráda, když stranu někdo opustí a nevěří na „návraty“ a kooperace. Takže myslím, že bude platit argument, že jednou stranu opustil, vybral si a nechť zůstane v TOP 09.

I kdyby byl Petr Fiala velkým pragmatikem a řekl, že to jsou staré vody, které jsou pryč, je nutné dodat, že ani jemu tato spolupráce vyhovovat nebude. Protože Pospíšil představuje stejný typ politika – je to klidný, akademický intelektuál, spíše elitářský. A Fiala nepotřebuje „dvojníka“. Bude tedy pod určitým tlakem, aby trochu změnil svůj slovník a vystupování, protože teď to bude souboj dvou akademiků. A to může paradoxně posílit třeba Václava Klause mladšího, který v tomhle ohledu, ač je také vzdělaný, volí jiný slovník, jiné argumenty, jiná témata i prezentaci. Takže čím silnější bude Pospíšil v TOP 09, tím víc to posílí Václava Klause mladšího a zkomplikuje pozici Petra Fialy. Někteří v ODS si totiž řeknou, že dva „akademici“ na pravici jsou příliš a že je třeba to změnit, aby dokázali zaujmout a přetáhnout voliče.

Pospíšil je zároveň také europoslancem. Sám sice opakovaně prohlásil, že zvládne vykonávat oba posty a že není jediný poslanec Evropského parlamentu, u koho se taková kombinace objevila, jenže TOP 09 je v hluboké krizi a musí hledat cestu, jak z ní ven. Je možné to zvládnout s předsedou, který pendluje mezi Prahou a Bruselem?

Teď se velmi dobře ukáže, jak je aktivní na evropské půdě. Máme totiž dva typy europoslanců. Dříče, kteří se pohybovali především na evropské půdě a v evropských orgánech – a tudíž často byli pryč. A pak jsou tu tací, kteří jezdili jen na hlasování a kteří vše stíhají, protože ve Štrasburku nebo Bruselu jsou jen relativně málo. A teď se ukáže, jak pracuje Pospíšil – zda se za republiku rval a byl na všech plénech a výborech. Pokud to bude tento případ, bude pro něj složitější TOP 09 vést. A nebo se ukáže, že jen využíval to evropské zázemí, jezdil jen na hlasování a v Praze všechno bude stíhat.

Ukáže se také to, co se říkalo v minulosti – a to sice, že není úplný pracant. Bude moci ukázat, jestli šlo jen o pomluvy a neférová osočená a jestli vše dokáže odpracovat. To je něco, co zatím nevíme a nebylo to ani součástí projevu. Nevíme, jaká je nabídka TOP 09. Jen jsme slyšeli, co všechno je špatně a proti čemu se musí bojovat. A upřimně, to bylo řečeno tolikrát už před sněmem, že to nikoho nemůže překvapit. Nejsem si jist, že voliči TOP 09 stačí říct, že problém je v putinovském Rusku. Myslím si, že voliči TOP 09 chtějí víc a jsou mnohem náročnější. Mají spíše výhrady vůči tuzemskému dění a kvalitě politické kultury. A o tom z úst Jiřího Pospíšila příliš nezaznělo.

Bude zajímavé sledovat i to, jak si představuje prezentaci TOP 09 a jejích hodnot. Zatím mám totiž dojem, že mu postačí vylepit svou tvář na plakáty, využít toho, co už naznačili jeho partneři z řad Starostů a lidovců, tedy že by udělali společnou kandidátku do Evropského parlamentu, což logiku má. Ale není to nové a není to přínos Jiřího Pospíšila. Ale o jeho politickém stylu a hodnotách jsme se moc nedozvěděli.

Například jeho slovenský kolega Richard Sulík zvládá pozici europoslance, vystupování v německých médiích a vedle toho i aktivní práci na Slovensku, ale nutno dodat, že taky ve straně Sloboda a Solidarita nemá rivaly a postavy, které by ho zastoupily. A to Pospíšil říct nemůže, protože stále je tu Karel Schwarzenberg, ale hlavně Miroslav Kalousek, který bude velmi aktivní a čiperný předseda poslaneckého klubu. Takže pro Pospíšila to bude mnohem náročnější a čeká ho fuška. Bude se muset hodně ohánět, protože za zády bude mít zdatného sekundanta minimálně v podobě Kalouska, ale možná i některých dalších nových tváří. Například místopředsedkyně Markéty Pekarové Adamové.

Děkujeme za rozhovor. 

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jan Kubáček (politolog) Jiří Pospíšil top 09

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy