ROZHOVOR - Vláda Bohuslava Sobotky ve středu schválila svou demisi a ještě ten den ji poslala na Hrad S odstupem času se ukáže, že byla úspěšná, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog Doc. Milan Znoj, Csc. působící na Univerzitě Karlově.
Končící vláda jako jedna z mála působila celé čtyřleté funkční období. Znamená to, že bude kabinet Bohuslava Sobotky s odstupem hodnocen jako úspěšný?
Až současné animozity opadnou, tak se ukáže, že Sobotkova vláda byla docela úspěšná. Celé volební období před ní vydržela jen Klausova vláda z roku 1992, která realizovala silný pravicový program budování kapitalismu bez přívlastků. A dále už vydržela jenom Zemanova vláda, která však vládla na základě opoziční smlouvy. Tehdy se ale ODS zavázala, že vládu neshodí, a spolu s ČSSD pak ruku v ruce dokončovaly privatizaci. Sobotkova vláda se odlišila od předchozích vlád pravice, měla alternativní program sociální odpovědnosti, který realizovala poměrně úspěšně a dokonce i ke slušné spokojenosti občanů.
Sociální demokraté v uplynulých čtyřech letech prosadili celou řadu bodů ze svého programu. Zdá se ale, že to jejich voliči příliš neocenili a strana ve volbách propadla. Z vládního angažmá tak nejvíc vytěžilo hnutí ANO. Čím to je?
Poslední rok Sobotkovy vlády byl zatemněn politickými konflikty ČSSD a ANO. Prvním byla policejní reforma, kdy se ANO navezlo do ČSSD. Následovaly skandály Andreje Babiše, hlavně korunové dluhopisy a Čapí hnízdo, které se zase ČSSD pokusila využít k oslabení ANO. Voliči ČSSD však nechtěli tento konflikt, vlastně mu ani pořádně nerozuměli. Projevilo se to ve volbách, kdy značná část voličů ČSSD přešla k ANO.
Koaliční vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL provázela celá řada problémů, hádek a konfliktů. Právě ty mohly pro řadu Čechů zastínit práci premiéra a ministrů. Na jaké kroky tohoto kabinetu by se podle vás nemělo zapomenout?
Sobotkova vláda přijala důležité zákony, zejména služební zákon, který by měl bránit destabilizaci státní správy. Důležitý je rovněž zákon o střetu zájmů, který se pokouší bránit tomu, aby v jedněch rukách byla kumulována moc ekonomická, mediální a politická. Třeba rovněž uznat, že se začaly lépe vybírat daně, ať už jde o ona pověstná kontrolní hlášení, anebo o EET. Stát také rázněji zakročil s hazardem a omezil svévoli exekutorů. V neposlední řadě byl přijat zákon o registru smluv, který omezuje korupci ve veřejné sféře.
Zůstaly nějaké velké či významné resty, které dostane na stůl vláda nová?
Určitě toho zůstalo hodně. Nebyl přijat zákon o sociálním bydlení, bez něhož nelze řešit sociální integraci. Rovněž přetrvávají problémy ve zdravotnictví i školství. Hlavním úkolem do budoucna ovšem je, aby Česko aktivněji vystupovalo v EU a zůstalo v jádru evropské integrace. Jakýkoli posun na okraj povede ke ztrátě národní svobody, neboť udělá z Česka hříčku v ruku velmocí.
Politici vládní koalice si často posílali vzkazy přes média, než aby problémy řešili mezi čtyřma očima. Občas to působilo, že nejsou schopni spolu vydržet v jedné místnosti. Nakolik to mohlo vládu a vládní strany v očích veřejnosti poškodit?
Ve vládě strany docela dobře spolupracovaly a byly schopny se dohodnout, ale na veřejnosti proti sobě brojily a snažily se jedna druhou poškodit v očích občanů. Jednoho to poškodí, druhého vynese nahoru. Politika se takto bohužel dělá přes média a nic se na tom v dohledné době nezmění.
Zejména pravicová opozice vládu kritizovala, že i v době hospodářského růstu Andrej Babiš přišel s návrhem rozpočtu pro rok 2018 se schodkem 50 miliard korun. Například podle ODS je to nepřijatelné. Je to opravdu tak, že vláda „zbytečně rozhazuje“?
To je zavedený argument pravice, že má vláda snižovat daně a šetřit. Sobotkova vláda ale nebyla pravicová vláda. Přišla s alternativním programem sociální odpovědnosti, který realizovala uměřenými nástroji, často na základě kompromisů a docela úsporným způsobem.
Během necelých čtyř let se v kabinetu vyměnilo devět ministrů. Jak moc je to v porovnání s předchozími vládami? Ovlivnily tyto změny nějak výrazněji chod kabinetu?
Změny ministrů probíhají v každé vládě. Pokud nějaký ministr dělá věci jinak než chce vláda, neřku-li že je dělá špatně, pak je to v pořádku. Tak tomu bylo ve většině případů výměny ministrů v Sobotkově vládě. Pak jsou ale výměny ministrů z politických důvodů, což je už problematičtější. Bylo tomu tak v případě odvolání Jiřího Dienstbiera. Odvolání Andreje Babiše byla také spíše politická kauza nežli korupční.
Téměř všichni ministři hnutí ANO v končící vládě budou členy i nového kabinetu – i když někteří změní úřad. Byli podle vašeho názoru natolik úspěšní, že je není třeba měnit?
Andrej Babiš sestavuje vládu, která bude, jak říká, složena z odborníků. Na úspěchu této vlády bude záležet další politický osud jeho i hnutí ANO. Dá se proto předpokládat, že si dává záležet. Když dosavadní ministry z hnutí ANO přebírá do nové vlády, je to doklad toho, že s jejich odborným výkonem je spokojen.
Mnozí kritici vlády poukazují na to, že zavedla velké množství zákazů, omezení či regulací – Ať už jde o pamlskovou vyhlášku, zákaz kouření v restauracích, zavírání obchodů o některých svátcích. Opravu se v tom tolik liší od předchozích vlád?
Zákony vždy omezují jednání lidí, neboť stanovují, že určité jednání je nepřípustné. Takže je jasné, že každá vláda, která vydává zákony, přichází s regulací. Otázkou není, zda jde o regulaci, ale to, zda je to regulace správná. Pak hned uvidíme, že zákaz pamlsků ve školách je správná regulace, pokud nám jde o děti a nikoli o podnikání ve školách. Protikuřácký zákon je také správná regulace, pokud nám jde o zdraví a slušné prostředí v restauracích a nikoli o svobodu ničit zdraví sobě i druhým.
Demisi vlády nepředal Bohuslav Sobotka Miloši Zemanovi osobně, ale nechal ji doručit kurýrem. Je to obvyklý postup? Co to vypovídá o vztazích mezi oběma politiky?
Když premiér Sobotka posílá demisi vlády prezidentu Zemanovi úřední cestou, svědčí to o tom, že jejich vztahy jsou na bodu mrazu. Nelze se tomu ale příliš divit vzhledem k tomu, že prezident Zeman využil každé příležitosti k tomu, aby premiéru Sobotkovi škodil. Jak známo, naposledy se jej dokonce pokusil i zostudit na Hradě, když šlo o chystanou demisi premiéra. Kdo by si něco takového chtěl zopakovat?
Související
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
rozhovor , Milan Znoj (politolog) , Vláda ČR , Bohuslav Sobotka , Andrej Babiš , ČSSD , Hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
před 2 hodinami
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
před 2 hodinami
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
před 2 hodinami
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
před 3 hodinami
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
před 4 hodinami
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
před 4 hodinami
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
před 5 hodinami
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
před 5 hodinami
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
před 5 hodinami
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
před 6 hodinami
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
před 7 hodinami
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
před 7 hodinami
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
před 7 hodinami
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 8 hodinami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 9 hodinami
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 9 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 10 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 10 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 10 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
Ukrajinské obranné síly pokračují v působení výrazných ztrát ruským okupantům na ukrajinském území. Za více než 1 000 dní od začátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu dosáhly ztráty Ruska alarmujících čísel, zahrnujících stovky tisíc padlých a zraněných vojáků, tisíce zničených tanků a obrněných vozidel a další vojenské techniky.
Zdroj: Libor Novák