Hamáček se obul do rezortu obrany: Promarnili jste roky. Ukazuje se, že moje kritika je oprávněná

Praha - Jan Hamáček (ČSSD) na svém twitteru kritizuje nulovou snahu modernizace české armády. To totiž opět odložilo podepsání smlouvy s Izraelem na nákup jejich 3D radarů. Podle mluvčího resortu se nic vážného neděje.

Jedná se o koupi osmi 3D radarů MADR od izraelské firmy Elta Systems, které dohromady stojí pět miliard korun (bez DPH). Zakázka měla být podepsána letos v listopadu, alespoň to prohlásilo tiskové oddělení. Pro server euro.cz pak tiskový mluvčí řekl, že je jedno, kdy se zakázka podepíše: "Dokumentace zakázky má stovky stran, dohadují se poslední administrativní detaily, aby mohl být ukončen schvalovací proces na ministerstvu obrany. Není podstatné, zda k podpisu dojde nyní či za pár týdnů. Platí, že realizace kontraktu začne v příštím roce." 

Nyní je jasné, že ministr v demisi Martin Stropnický už nic nepodepíše, protože prezident Miloš Zeman přijal demisi vlády. Kontrakt tak bude muset podepsat nový ministr respektive ministryně Karla Šlechtová, jež po svém kolegovi z hnutí ANO resort přebírá. Své rozhořčení o této situaci vyjádřil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, který ve svém tweetu popisuje, jak ministerstvo obrany celé čtyři roky promarnilo na modernizaci české armády.

4 promarněné roky modernizovat naši armádu a 5x vyměněný náměstek pro akvizice. Moje kritika neřízení ministerstva obrany se ukazuje bohužel jako oprávněná. Naši vojáci si zaslouží kvalitní techniku. Je potřeba už začít dodržovat dlouhodobé plánování. https://t.co/Q4IbsNn4Y4

— Jan Hamáček (@jhamacek) 5. prosince 2017

Záměr koupit 3D radary od Elta Systems zveřejnil ministr Stropnický už před rokem. Stále se však termíny podpisu smlouvy odkládaly. Ministr byl dokonce několikrát tázán, zda není zakázka příliš drahá, protože při pořízení švédského systému Giraffe 4A by celková zakázka byla o 600 miliónů levnější. Ministerstvo se dle svých slov rozhodlo správně.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Martin Stropnický ministerstvo obrany Armáda zakázky

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy