Bylo by mi potěšením dáti mu přes hubu, říká Schwarzenberg o Okamurovi

Praha - 10. prosince oslavil Karel Schwarzenberg osmdesáté narozeniny. V rozhovoru pro Lidové noviny mluvil o svém dětství i o ponurých letech v české historii.

Když Tomio Okamura kritizoval v Poslanecké sněmovně odkup vepřína v Letech u Písku za 450 miliónů korun, kvůli jeho zbourání a následném postavení pomníku obětem romské genocidy, vzal si slovo rozhněvaný Karel Schwarzenberg, který nákup obhajoval s tím, že to byla česká ostuda. "Bylo by mi potěšením dáti mu přes hubu, ale tady jde o důležitou věc: tábor v Letech byl česká, nikoli německá ostuda. O to jde, proto se musíme tuplem snažit, aby se říkala pravda. Co se tam dělo, bylo opravdu hrozné," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny čestný předseda TOP 09.

Zdůraznil také, že je to pro něj i osobní téma, protože Lety se nachází nedaleko jeho rodového sídla. Když se jel s otcem projet na koni, zastavili se právě u bývalého koncentračního tábora. „Co tady je?“ ptal se tehdy svého otce. „Tady se děly hrozné věci, až dospěješ, budu ti to vyprávět,“ vysvětlil mu otec. 

Dětství trávil Schwarzenberg na Orlíku. Když mu táhlo na jedenáct let, musel se odstěhovat do Rakouska. Tam poznal svou budoucí ženu Therese Schwarzenbergovou. Rok 1989 ho překvapil, ale byl skeptický. "Zažil jsem euforii roku ’45 – a jak to skončilo. Zažil jsem euforii roku ’68 – a jak to skončilo. Proto jsem byl trochu skeptický k té euforii roku ’89 a ’90. Neskončilo to tak žalostně jako ty předešlé, nicméně mám obavy z kromobyčejné české schopnosti, dokonce snad i národní tradice si všechno pokazit, jakmile je to jen trochu možné," říká bývalý hradní kancléř Václava Havla.

Přiznal, že se nějakou dobu, když odešel z Hradu, držel v ústraní, aby poznal život v zemi. "Já jsem v Rakousku zjistil, že emigrant po dvou letech nemá vůbec tušení, co se děje v jeho vlasti. Takže jsem věděl, že nemám představu, jaká ta země je. A proto také, když jsem odešel z Hradu, docela dlouho jsem se držel v pozadí, než jsem zjistil, jak země obrazně řečeno dýchá a myslí. Ale co se vydařilo mnohem lépe, než jsem myslel, je naše víno. Pamatuji si ty strašné patoky, které moji přátelé pili v Blatničce, to se s tím, na co jsem byl zvyklý z Rakouska, nedalo vůbec srovnat. A teď dělá Morava naprosto vynikající vína, i třeba tady v Žernosekách. Jináč bych toho mnoho asi nenašel," komentuje s nadsázkou polistopadovou dobu v zemi Schwarzenberg.

Vstup České republiky do NATO a EU vnímal jako žádoucí: "Tak jednak jsem to považoval za žádoucí, jednak jsem věděl, jaké jsme měli nesmírné štěstí na Madeleine Albrightovou, která to v Americe prosadila. Za to vděčíme zejména naší velké krajance," popsal úlohu bývalé ministryně zahraničních věcí v USA, rodačky z Československa.

Související

Karel Schwarzenberg

Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg byl významnou postavou, vlastencem a Evropanem, prohlásil vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn během dnešního pohřbu bývalého českého ministra zahraničí. Uvedla to rakouská média.

Více souvisejících

Karel Schwarzenberg Tomio Okamura Česká republika Martin Bursík top 09

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy