ROZHOVOR | Ondráček pro EZ: Horáček je mi ukradený. Nejde tu o komisi a o mě, ale o něco úplně jiného

ROZHOVOR - Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) byl nominován do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Tento krok vyvolal hodně bouřlivou reakci ze strany některých politiků i osobností veřejného života. Jde o něco zcela jiného než o komisi a o mě a tím něco je strach ze ztráty koryt a vlivu, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Ondráček.

Zdeněk Ondráček (KSČM) je český politik a bývalý policista, od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR. Před rokem 1989 byl členem KSČ. Ondráček vykonával službu u pohotovostního útvaru VB, zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům na akci tzv. Palachova týdne a jako mladý ideový agitátor čety byl vybrán, aby se k zásahu před televizí vyjádřil.

Edit 12/2020: Rozhovor s komunistickým poslancem Zdeňkem Ondráčkem byl veden z důvodu jeho nominace do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, která v roce 2017 vyvolala vlnu nesouhlasných reakcí. Ke slovům poslance se Michal Horáček následně vyjádřil takto: „Považuji za absurdní, že se v dnešní době, tedy 28 let poté, co jsem se aktivně podílel na sametové revoluci, musím soudně dožadovat omluvy od člověka, který byl v předrevolučním období členem pohotovostního pluku a mlátil demonstranty obuškem,“ uvedl Horáček ve vyjádření, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.  

To, že byste mohl vést komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, vyvolalo hodně bouřlivé reakce. Čekal jste něco takového?

V politice musíte počítat se vším. Je však třeba od sebe odlišovat, jak říkáte, bouřlivé reakce od hrubé vulgarity, nenávisti a vyhrožování fyzickou ujmou či likvidací. 

V politice nejste nováček. Proč jste podle vás terčem tak velké kritiky právě teď? Je to jen kvůli zmíněné komisi, nebo v tom vidíte něco víc?

Samozřejmě, že jde o něco zcela jiného než o komisi a o mě. Tím něco je strach ze ztráty koryt a vlivu. Za posledních 25 let si všechny důležité a dobře placené funkce ve státě rozdělila ODS a ČSSD a drobky nechávali Lidovcům, kteří už více jak 70 let tančí s každým. ODS a ČSSD buď vládly nebo dělaly opozici, ale nikdy jedna druhé nijak neubližovaly. Teď přichází někdo třetí, a tím je hnutí ANO a do party zatím nepřizvalo žádnou z uvedených stran. Dokonce prohlašují, že provedou dokonalou očistu a trafiky jim zruší. K tomu by jim mohli dopomoci komunisté a Okamurovci.

Z prvních dní ve Sněmovně bylo zřejmé, že alespoň tam mají společný zájem. Panika byla zřejmá z vystoupení poslanců při každém jednání, před každým hlasováním i po něm. Proto přichází snaha rozštěpit tzv. hlasovací mašinerii. První pokus byl při volbě předsedy výboru pro bezpečnost pana Radka Kotena. U toho však měli málo času na přípravu a tak se zmohli jen na kecy i škodlivosti mikrovlnek a na to, že vykonával základní vojenskou službu jako pohraničník. U mě už mají času dost a je třeba přiznat, že se opravdu činí. Společně se zahájením kampaně mi zablokovali účet na sociálních sítích, čímž mi znemožnili se i bránit. Možná počítali, že se sám zaleknu a stáhnu, ale to se přepočítali.

Hodně viditelnou kampaň proti vám vede prezidentský kandidát Michal Horáček, kterého podporuje celá řada známých osobností. Sledujete, co o vás říkají?

Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař. Takový člověk je mi ukradený. Jeho výlevy moudrostí nevyhledávám, ale dostávají se ke mně a pak na některé reaguji.

Na kritiku odpovídáte například na sociálních sítích. Uvažoval jste, že zvolíte i jinou formu? Že se na příklad s Michalem Horáčkem setkáte tváří v tvář a vše si jako chlapi vyříkáte?

Jak jsem řekl: Horáček je mi ukradený stejně jako řada jiných z pražské kavárny. Odborníci na komunikaci vám řeknou, že diskutovat s dutohlavem, a tím nemyslím zrovna pana Horáčka, ale obecně, nemá žádný smysl. Mohla by z toho být sice trapná mediální komedie, ale těch máme v našich sdělovacích prostředcích i tak už více než dost.

Podle mnohých je problematická vaše minulost a aktivní role v zásahu proti demonstrantům v roce 1989. Je něco, co byste svým kritikům v té souvislosti vzkázal?

Policie zasahuje proti demonstrantům na celém světě stejně. Pokud to někdo náhodou zpochybňuje, ať si vyhledá zásahy naší policie například při zasedání MMF nebo aktuální zásahy španělské policie v Katalánsku. Zkuste si také odpovědět na otázku: proč je to problém u Ondráčka a ne také u dalších stovek bývalých kolegů, včetně těch, kteří nám dávali rozkazy?

Odpověď je jednoduchá. Mám tu drzost být poslancem za KSČM. Ano, tak to je! Pokud se ještě vrátím k té diskusi: pro mě jsou partneři k ní kolegyně a kolegové v Poslanecké sněmovně. Nabídl jsem klubům, že mohu přijít na jejich jednání a na jejich otázky odpovídat. Využily to pouze kluby hnutí ANO a SPD. Třeba Piráti zájem neměli, jim zřejmě stačí co si vygooglí.  

KSČM na vaší nominaci trvá. Přesto - neuvažoval jste o tom, že byste se o post předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS neucházel?

Zdá se mi, že všichni tak trochu přeceňujete význam této funkce. Já ji považuji za řídící a koordinační ve vztahu k ostatním členům a kontrolovaným bezpečnostním sborem. Alespoň tak jsem to vnímal v případě poslance Marka Bendy, který v minulém období předsedal komisi pro kontrolu BIS, jejímž jsem byl celé volební období členem. Podotýkám, že toto nikomu zásadně nevadilo. Já se také o nic neucházím, ale na základě dohod politických stran jsem nominován. Že bych nominaci odmítl, jsem tedy neuvažoval, nemám k tomu důvod. Naopak se těším, že budu moci svým dílem ke kontrole přispět.  

Související

Eva Taterová Rozhovor

Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.
Elena Bolocan Rozhovor

Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

Více souvisejících

rozhovor Zdeněk Ondráček Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy