Co je to menšinová vláda? Jaké má pravomoci?

Praha - Menšinová vláda Andreje Babiše už jmenována. Podle prezidenta Zemana se nemusí ohlížet na to, zda dostane důvěru nebo ne. Jaké může mít pravomoce, když nemá většinu v Poslanecké sněmovně?

Prezident Zeman jmenoval menšinovou vládu premiéra Babiše 13. prosince. Má pracovat normálně i v případě, že nedostane důvěru, řekla hlava státu. Jak ale může menšinový kabinet navrhovat a schvalovat zákony, když nemá v dolní komoře Parlamentu většinu? Přesně to je definice menšinové vlády - vládní strana nebo koalice nemá potřebnou většinu, která jí zajistí stabilitu a jistotu při schvalování zákonů. 

Buď vládu můžou v tichosti podporovat strany v opozici, jak avizovala třeba KSČM v případě Babišova kabinetu, nebo musí spoléhat na to, že poslanci opozice nebudou v Poslanecké sněmovně v plné síle, popřípadě odejdou při hlasování ze sálu. Sníží se tak počet hlasů potřebných pro přijetí zákonů. V případě hnutí ANO, které má ve Sněmovně 78 poslanců, stačí, kdyby SPD odešla za sálu a mezitím by dostala podporu od KSČM. S komunisty by mělo ANO 93 hlasů pro důvěru vládě, kdežto opozice by měla k dispozici 85 hlasů proti, tedy menšinu, která by umožnila vznik menšinového kabinetu s podporou KSČM. 

Menšinová vláda je závislá na hlasech opozičních poslanců, kteří drží všechny trumfy. Bez nich nemůže přijmout jakýkoli zákon. Jediná možnost je nepřítomnost zákonodárců z opozice. Premiér menšinového kabinetu ale může jezdit na zahraniční cesty a zastupovat republiku, což má v kompetenci. Je hlavní osobností, která tvoří zahraniční politiku státu. Dalším důležitým členem vlády je ministr vnitra. Ten vybírá například policejního ředitele. Může také navrhnout reformu policie apod. 

Tuzemské politické špičky, zejména opoziční, už avizovaly, aby vláda nepodnikala nějaká zásadní rozhodnutí, pokud nedostane důvěru. Babišovo "jde se makat" ale zní daleko hlasitěji. Se Zemanovým požehnáním možná zkusí opozici nějaké zákony předložit, protože "to dělá pro lidi."

Ministři se už ujali svých resortů a postupně se seznamují s agendou, která je čeká. Pokud v lednu vláda získá důvěru, což je podle prohlášení jednotlivých stran nepravděpodobné, předá premiér prezidentu demisi vlády. V takovém případě je málo pravděpodobné, že by opozice na schválení nějakého zákona kývla. Bude vážně v Česku "líp"?

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Miloš Zeman Vláda ČR ústava čr zákony Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy