Radu pro výzkum má obměnit exministryně Kopicová, experty děsí její "kafemlejnek"

Praha - Rada vlády pro výzkum má 17 členů, předsedá jí člen kabinetu. Po jmenování nové vlády ve funkci předsedy rady nahradil Pavla Bělobrádka premiér Andrej Babiš, který podle serveru Euro.cz chce pověřit obměnou členů rady exministryni školství Miroslavu Kopicovou.

Z právního hlediska je obměna vládní rady snadná. "Legislativně je to velmi jednoduché, člen rady vlády může být kdykoli odvolán a důvody nemusí být uváděny. Podle mě by se ale uvádět měly - měly by existovat," řekl místopředseda rady a místopředseda Akademie věd ČR Pavel Baran.

V dosavadní radě jsou zástupci různých uskupení souvisejících s výzkumem. "Rozhodně bych každé vládě doporučil vyjednávat s reprezentacemi vysokých škol, Akademie věd, průmyslových kruhů a dalších organizací, které se zabývají vědou a výzkumem tak, aby příští reprezentace v radě vlády byla vyvážená a ochotná kooperovat v zájmu systému vědy a výzkumu v České republice jako v celku," uvedl Baran.

Akademie věd na svém sněmu tento týden přijala usnesení, ve kterém požaduje kontinuitu současné Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a to, aby "případné personální změny v RVVI probíhaly transparentně". Ke Kopicové se navíc část Akademie věd vyjádřila kriticky, považují ji za "spornou osobu", se kterou jsou "spojeny kauzy zpronevěření peněz". Kopicová je podle nich spojena i s "kafemlejnkem", jak je označovaný starý způsob hodnocení vědy a výzkumu založený na pouhém sčítání publikačních výsledků.

"V rámci vědecké komunity většina vědců pochopila, že kafemlejnek škodí," řekl Michal Komm za organizaci Věda žije, která sdružuje zhruba 50 vědců. Komm upozornil i na další usnesení Akademického sněmu, podle něhož má za Akademii věd jednat její předsedkyně Eva Zažímalová přímo s premiérem Babišem. "Je to tak formulováno naprosto záměrně, nemá vyjednávat o budoucnosti s paní Kopicovou," řekl Komm.

Související

Vědci, ilustrační foto

Základna pro boj s epidemiemi? Akademie věd ČR chce vybudovat Virologický ústav

Vybudování Virologického ústavu či centra by tuzemskou virologii i příbuzné obory posunulo na vyšší úroveň. Nyní je výzkum "rozptýlen" na různých pracovištích. Vznikla by také základna pro boj s epidemiemi virových onemocnění. Ústav by vyšel na střední jednotky miliard korun, především z evropských fondů. ČTK to řekla předsedkyně Akademie věd ČR (AV ČR) a vědkyně v oboru experimentální botaniky Eva Zažímalová.
Vláda ČR

RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun

Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun, což je o 1,22 miliardy více, než činí letošní. Pro rok 2022 navrhuje rada rozpočet ve výši 38 miliard, o rok později by to mělo být 38,64 miliardy. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici a jež v pondělí projedná vláda.

Více souvisejících

Rada pro výzkum vývoj a inovace Vláda ČR Miroslava Kopicová akademie věd

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy