Jaké jsou špatné vlastnosti prezidentských kandidátů?

Praha - V Centru současného umění DOX se ve středu sešlo sedm z devíti prezidentských kandidátů. Debatu inicioval projekt Prezident 21, což je internetová hra, ve které mohou občané volit prezidenta podle nového modelu hlasování.

Veřejnou debatu pořádali autoři internetové hry Prezident 21, kde mohou lidé volit prezidenta podle nového modelu hlasování. Organizátoři pozvali všech devět kandidátů, ale dostavilo se jich sedm. Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček s organizátory vůbec nekomunikuje. Miloš Zeman tedy drží slovo a debatám s ostatními uchazeči o Hrad se neúčastní. Zato Mirek Topolánek, jenž se rovněž nepřipojil, měl být původně přítomen alespoň přes Skype, ale kvůli pracovní vytíženosti i toto odmítl.

Organizátoři připomněli, že v prvním kole hlasování zvítězil Jiří Drahoš, který momentálně průběžně vede i druhé hlasovací kolo. Otázky, na které prezidentští kandidáti odpovídali, se točili spíše k neprobádaným tématům. Uchazeči o Pražský hrad odpovídali třeba na to, jaká je jejich nejhorší vlastnost. Muzikant a producent Petr Hannig si není jistý, jestli je to dobrá nebo špatná vlastnost, ale zmínil, že zapomíná na křivdy, které mu někdo učinil. "Já si pamatuji hlavně ty dobré věci, na ty nezapomínám," sdělil s úsměvem předseda strany Rozumných.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek zase prozradil, že je zranitelný přes soucit. "Já mám mnoho špatných vlastností," prozradil s úsměvem na sebe Vratislav Kulhánek a dodal: "někdy ale reaguji emocionálně a rychleji mluvím, než přemýšlím." Bývalý velvyslanec ve Francii a Monaku Pavel Fischer odpověděl krátce a stručně: "Někdy jsem až moc velký diplomat." Zato textař Michal Horáček přišel s originalitou, protože si v autě sedá do čokoládových bonbonů. Lékař Marek Hilšer je měkkosrdcatý, paličatý a nechává svoje věci ležet po bytě. Profesor Jiří Drahoš přiznal, že i on, jako většina mužů, trpí ješitností.

A koho by si vzali kandidáti v případě úspěchu na Hrad? Drahoš už nějaká jména v hlavě má, ale prozradit je nechtěl. V žádném případě nechce šedé eminence. Hannig by si vzal s sebou protipól, protože on sám má radikální názory, tak by chtěl oponenta. Marek Hilšer požaduje morálně bezúhonné lidi, bez lobby a s prověrkou. Hynek má představu o tom, že by mu poradce mohl dělat Petr Robejšek, politolog, mentor a kolega ze strany Realisté, ale jistý si tím ještě není. Vratislav Kulhánek by měl přesnou představu, koho by si vzal jako poradce pro bezpečnost. Buďto bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého nebo armádního generála Petra Pavla. Jediný Michal Horáček má přesný plán, jaké bude obsazení. Dokonce ví i jméno kancléře. Vše prozradí před prvním kolem volby.

Probíral se i rozpočet prezidentské kanceláře, který činí 475 miliónů korun. Všichni kandidáti ho považují za dostačující. Řeč byla i o kampani MeToo, která běží zejména ve Spojených státech amerických. Kandidáti se shodli na tom, že záměr kampaně, tedy odhalit a svěřit se, že byla dotyčná žena sexuálně obtěžována, je dobrý. Jiří Hynek však dodal, že některé celebrity z toho chtějí vytřískat peníze a kampaň by se měla soustředit jenom na opravdu zneužité ženy. Vratislav Kulhánek se bojí, že se nějaká žena ozve, když ji před lety sundaval plášť. Petr Hannig zase podotkl, že chlapi budou muset za chvíli požádat o svolení dívku oslovit. 

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr prezidentská kampaň prezidentské volby 2018 Karel Janeček Centrum současného umění DOX Michal Horáček Jiří Drahoš Petr Hannig Jiří Hynek (kandidát na prezidenta) Vratislav Kulhánek Marek Hilšer Pavel Fischer

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 30 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy