Topolánek se řítí dopředu, dotáhl Drahoše a konkuruje Zemanovi. Máme nový průzkum

Praha - Prezidentské volby klepou na dveře a jen pár týdnů před jejich konáním se preference kandidátů rapidně mění. Dosud první současný prezident Miloš Zeman zůstává nedostižitelný, na dalších místech se ale dějí divy.

V prvním kole by se ziskem 31 procent vyhrála stávající hlava státu Miloš Zeman. Jak ale vyplývá z průzkumu společnosti Phoenix research on-line, který má server EuroZprávy.cz k dispozici, souboj o druhé a třetí místo je těsný.

Jiří Drahoš zůstává stále velkým favoritem a na kontě má v tuto chvíli 17 procent respondentů. Mirek Topolánek, který svou kandidaturu oznámil na poslední chvíli, ale dosáhl na 15 procent.

Odsunul tak na čtvrté místo textaře Michala Horáčka, kterému by dalo hlas pouze 8 procent respondentů. O poznání méně Čechů by volilo Pavla Fischera, přesněji 4 procenta.

Dvě procenta hlasů by obdržel Vratislav Kulhánek, po jednom procentu by si následně rozdělili hlasy Petr Hannig, Marek Hilšer a Jiří Hynek. Zbylých 20 procent oslovených respondentů nemá jasnou představu, koho by volilo.

Volební účast by podle průzkumu překonala padesátiprocentní hranici. Konkrétně by se zastavila na 57,5 procent v případě prvního kola prezidentských voleb, které proběhnou už za dva týdny.

"O postupující dvojici do druhého kola prezidentské volby rozhodne voličská účast, s velkou pravděpodobností bude nižší než při historicky první volbě před pěti léty. Právě nižší účast voličů může pomoci Miloši Zemanovi, protože na jeho straně je více zmobilizovaná skupina voličů, naopak odpůrci Miloše Zemana se tříští mezi hned tři kandidáty – Jiřího Drahoše, Mirka Topolánka a Michala Horáčka," ohodnotil pro EuroZprávy.cz současný stav preferencí ředitel společnosti a sociolog Jan Kubáček.

"Ač by měla v současnosti kampaň gradovat, tak se dlouhodobým vyzyvatelům současného prezidenta nedaří posilovat své preference a voličskou podporu – naopak, Jiří Drahoš i Michal Horáček slábnou, část jejich podporovatelů přešla k dalším konkurenčním nezemanovským kandidátům, jmenovitě k Topolánkovi a Fischerovi, část jich dokonce začíná váhat se svou účastí u voleb," dodal.

Podotýká, že je mezi potencionálními voliči v lednových prezidentských volbách až pětina nerozhodnutých, a právě ti mohou rozhodnout, zda do druhého kola postoupí profesor Drahoš či expremiér Topolánek, ale také, zda těsně už v prvním kole vyhraje stávající prezident Miloš Zeman.

"O tom rozhodne i vystupování prezidenta Zemana těsně před volbami v situaci okolo hlasování o důvěře Babišově vládě. I tato čísla ukazují, že největším nepřítelem úspěchu prezidenta Zemana může být pouze netaktní Miloš Zeman," podotkl pro EuroZprávy.cz Kubáček.

Související

Vláda ČR

Vláda chce nová pravidla pro nominace prezidentských kandidátů. Řešila i Dukovany

Poslanci a senátoři už nebudou moci před volbami prezidenta republiky podpořit kandidaturu více než jednoho prezidentského kandidáta. Návrh na změnu zákona o volbě prezidenta republiky projednala vláda na středeční schůzi. Zabývala se také nezbytnými přípravami dopravní infrastruktury potřebnými k zahájení a následnému průběhu výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.

Více souvisejících

prezident čr prezidentské volby 2018 Volební preference Miloš Zeman Jiří Drahoš Mirek Topolánek Vratislav Kulhánek Petr Hannig Pavel Fischer

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 57 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 3 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 6 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy