Praha - Publicista a polyhistor Bohumil Sláma popisuje vznik tehdejšího Československa a zdůrazňuje, jak moc je důležité si jej neustále připomínat. Andreje Babiše a Miloše Zemana přirovnal k silám temnoty.
Původem klinický psycholog, nyní polyhistor, publicista a spisovatel, autor knihy Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, Bohumil Sláma pro revue Přítomost popsal, jak moc důležitý byl vznik tehdejšího Československa. Ve svém textu zmiňoval Masarykovo poselství parlamentu a československému národu v prosinci 1918. "Proroctví-modlitba Komenského se vyplnila doslova; náš národ je svobodný a nezávislý a vstupuje vážen a podepřen všeobecnou sympatií do společnosti evropských národů," cituje publicista část z Masarykova projevu.
Po deseti letech se tehdejší prezident ohlédl za první dekádou samostatného československého státu. Připomněl, že začínali s holýma rukama, bez armády a bez státotvorné tradice, skoro neznámí světu. "A přece jsme v této zkoušce obstáli, a obstáli jsme čestně: dali jsme obnovenému státu ústavu, organizovali jsme administrativu a armádu, čelili jsme hospodářské tísni, národnostnímu rozvratu a mezinárodním konfliktům," shrnul polyhistor politikův projev.
Sláma odkazuje i na filosofa Miroslava Pauzu, který sepisoval esej Individualista a Řád. Při psaní tohoto textu si rovněž vypůjčil projev bývalého prezidenta nově vzniklého státu. "Demokracie porazila theokratickou autokracii. Militarismus je překonán - demokracie zvítězila: na základě demokracie bude reorganisováno lidstvo. Síly temnoty posloužily vítězství světla," stálo tehdy v Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou, taktéž známého jako Washingtonská deklarace, kterou Masaryk a další sepsali ve Spojených státech amerických.
Bohumil Sláma připomíná, že role Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika byla nesmírně těžká. Přesto se jim podařilo přesvědčit historika a humanistu, amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Zaměřili se na "humanistické ideje české" a jejich neslučitelnost s rakousko-uherským ideovým systémem. Tato myšlenka podle historika ožila i v roce 1989 a Václav Havel za ni získal mezinárodní uznání. Poté ale došlo ke zvratu "nástupem autokrata Václava Klause. Směru, který se udržel a prohloubil jeho „chytráckými“ pokračovateli Zemanem, Babišem, Okamurou a mnoha jinými," píše Sláma a dodává: "Síly temnoty opět vítězí."
Podle spisovatele je načase, aby česká veřejnost v roce 2018 znovu pozvedla svou odvěkou "humanistickou ideu českou".
Související
Zeman je vlastizrádce, píše psycholog. Jste nula a zločinec, nadávají mu lidé
Lékař sestřelil Zemana. Češi si zvolili nemocného vůdce, začal. A pak to jelo
Bohumil Sláma , Československo , Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.) , Václav Klaus , Václav Havel , Miloš Zeman , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
před 2 hodinami
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
před 3 hodinami
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 3 hodinami
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 4 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 5 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 7 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 8 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 9 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 10 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.
Zdroj: Libor Novák