Síly temnoty opět vítězí, popisuje současné přední politiky publicista

Praha - Publicista a polyhistor Bohumil Sláma popisuje vznik tehdejšího Československa a zdůrazňuje, jak moc je důležité si jej neustále připomínat. Andreje Babiše a Miloše Zemana přirovnal k silám temnoty.

Původem klinický psycholog, nyní polyhistor, publicista a spisovatel, autor knihy Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, Bohumil Sláma pro revue Přítomost popsal, jak moc důležitý byl vznik tehdejšího Československa. Ve svém textu zmiňoval Masarykovo poselství parlamentu a československému národu v prosinci 1918. "Proroctví-modlitba Komenského se vyplnila doslova; náš národ je svobodný a nezávislý a vstupuje vážen a podepřen všeobecnou sympatií do společnosti evropských národů," cituje publicista část z Masarykova projevu. 

Po deseti letech se tehdejší prezident ohlédl za první dekádou samostatného československého státu. Připomněl, že začínali s holýma rukama, bez armády a bez státotvorné tradice, skoro neznámí světu. "A přece jsme v této zkoušce obstáli, a obstáli jsme čestně: dali jsme obnovenému státu ústavu, organizovali jsme administrativu a armádu, čelili jsme hospodářské tísni, národnostnímu rozvratu a mezinárodním konfliktům," shrnul polyhistor politikův projev.

Sláma odkazuje i na filosofa Miroslava Pauzu, který sepisoval esej Individualista a Řád. Při psaní tohoto textu si rovněž vypůjčil projev bývalého prezidenta nově vzniklého státu. "Demokracie porazila theokratickou autokracii. Militarismus je překonán - demokracie zvítězila: na základě demokracie bude reorganisováno lidstvo. Síly temnoty posloužily vítězství světla," stálo tehdy v Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou, taktéž známého jako Washingtonská deklarace, kterou Masaryk a další sepsali ve Spojených státech amerických.

Bohumil Sláma připomíná, že role Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika byla nesmírně těžká. Přesto se jim podařilo přesvědčit historika a humanistu, amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Zaměřili se na "humanistické ideje české" a jejich neslučitelnost s rakousko-uherským ideovým systémem. Tato myšlenka podle historika ožila i v roce 1989 a Václav Havel za ni získal mezinárodní uznání. Poté ale došlo ke zvratu "nástupem autokrata Václava Klause. Směru, který se udržel a prohloubil jeho „chytráckými“ pokračovateli Zemanem, Babišem, Okamurou a mnoha jinými," píše Sláma a dodává: "Síly temnoty opět vítězí." 

Podle spisovatele je načase, aby česká veřejnost v roce 2018 znovu pozvedla svou odvěkou "humanistickou ideu českou". 

Související

Více souvisejících

Bohumil Sláma Československo Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.) Václav Klaus Václav Havel Miloš Zeman Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí

Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy