Výbor ROP Střední Čechy nesmí vidět zprávu OLAF? Prý to přikázala Jermanová

Praha - Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy, který by měl v polovině ledna jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování, nebude mít k dispozici zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Ministerstvo financí navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Ve středních Čechách se to týká Čapího hnízda a menšího projektu na Mladoboleslavsku.

Vyjmutí znamená, že na projekty bude pohlíženo jako na národní dotace. Byly již předfinancovány ze státního rozpočtu, a fakticky tak nenastane změna financování. Umožní to, aby ČR od Evropské komise dostala maximální možnou částku, kterou pro operační program mohla z EU obdržet. "Nebavíme se ale o vyjmutí ve smyslu, jestli došlo, nebo nedošlo k nějakému pochybení, ale ve smyslu vyjmutí kvůli tomu, aby mohl být regionální operační program uzavřen," sdělil ředitel úřadu regionální rady Kamil Munia.

Člen výboru za opoziční TOP 09 Jan Jakob podotkl, že pokud bude projekt vyjmut, dopadne finanční zátěž na české daňové poplatníky. "Pokud bychom tak učinili, nejednalo by se už o evropskou dotaci, ale o dotaci národní. Jinými slovy, na Babišovu luxusní daču bychom se složili my všichni. Zároveň by nebyl Babis postižitelný evropskými orgány," prohlásil Jakob.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) zopakovala, že bude hlasovat pro vyjmutí, protože takový postup doporučuje ministerstvo financí. Kdyby se členové výboru rozhodli opačně, program by nebyl uzavřen a pokračoval by dál.

Pokud by se prokázalo, že dotace byla přidělena neprávem, poskytovatel by měl prostředky vymáhat po příjemcích. V případě Čapího hnízda by se to zřejmě týkalo nástupnické firmy. "Musíme si udělat analýzu, kdo přebírá povinnosti a práva původního příjemce," řekl Munia.

Munia před Silvestrem údajně řekl, že zprávu OLAF uvolní hned, jak bude předložena. "Když jsem s ním hovořil ve čtvrtek dopoledne, tak mě ujistil, že bude součástí materiálů, které dostaneme jako podklady na jednání výboru. Takže budeme mít deset dní na to, abychom se s tím seznámili," uvedl člen výboru za opoziční STAN Věslav Michalik. Nakonec se ale prý dozvěděl, že výboru mají stačit informace zveřejněné ministerstvem financí. "My s tím nesouhlasíme, nevidím důvod, abychom jednali o vyjmutí," dodal Michalik.

Zprávu požaduje také člen výboru za ODS Michael Pánek, který tvrdí, že mu ji Munia odmítl vydat na příkaz hejtmanky. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová i Munia to ale už ve čtvrtek odmítli. "Obrátila jsem se na ředitele Úřadu regionální rady ROP Střední Čechy už před koncem roku, abych se s dokumentem mohla seznámit. Bohužel jsem jej zatím neobdržela," vyjádřila se podobně další členka výboru za ODS Jana Poláková.

Munia k tomu dnes řekl, že úřad se řídí doporučením Nejvyššího státního zastupitelství a vyjádřením ministerstva financí. Členové výboru proto budou mít k dispozici jen některé části zprávy. Důvodem je podle něj to, aby nebyla porušována práva jiných osob, případně mařeno vyšetřování.

Opozice také žádala, aby jednání výboru bylo svoláno v nejbližším možném termínu, což je 15. ledna. Hejtmanka uvedla, že jí žádná žádost nepřišla, podle ní byla chybně adresována řediteli, který ale jednání svolávat nemůže. Podle jednacího řádu musejí být členové o jednání informováni deset dní dopředu a materiály mají dostat nejpozději sedm před zasedáním.

Související

Více souvisejících

Čapí hnízdo OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) Středočeský kraj Jaroslava Jermanová (hnutí ANO) ROP Střední Čechy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy