PROFIL: Mirek Topolánek by posílil českou armádu, podporuje setrvání země v EU

PROFIL - První kolo prezidentských voleb je už za dveřmi. V pátek ve 14 hodin se po celé České republice otevřou volební místnosti. Těsně předtím vám přinášíme stručné medailonky prezidentských kandidátů. Další na řadě je Mirek Topolánek

Narodil se 15. května 1956 Ženatý, 4 děti Ředitel a člen představenstva pro zahraniční rozvoj a veřejné záležitosti společnosti Eustream

Nezávislý kandidát na prezidenta České republiky, bývalý předseda vlády České republiky a Občanské demokratické strany, někdejší senátor a poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel a manažer Mirek Topolánek se narodil 15. května 1956 ve Vsetíně, je ženatý, má čtyři děti a čtyři vnoučata. Žije v Praze.

Vystudoval Fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, oboru „přístrojová, regulační a automatizační technika“ Po ukončení vysoké školy nastoupil jednoletou vojenskou prezenční službu jako absolvent VŠ v Jemnici u rámcového dělostřeleckého pluku. Absolvoval také kurz Správa korporací v Manažerském centru v Čelákovicích. Svou profesní kariéru zahájil v Ostravě jako projektant v podniku Automatizace a mechanizace OKD – výzkum a vývoj, později jako specialista měření a regulace v Energoprojektu Praha se sídlem rovněž v Ostravě. V roce 1991 spoluzaložil společnost VAE, ve které byl výkonným ředitelem a později předsedou představenstva.

V roce 1995 získal stipendium k zahraničnímu studiu kurzu Management malých a středních podniků na MIM (Mediterranean Institut of Management). Firma VAE měla řadu majetkových účastí v dceřiných společnostech, mj. do roku 1999 ve společnosti VAE Controls, dnes jedné z nejúspěšnějších inženýrských firem v České republice. V době odchodu „otce zakladatele“ z VAE tvořil roční obrat skupiny přes 600 milionů korun. Mirek Topolánek později s ohledem na své angažmá v politice všechny své majetkové účasti postupně odprodal.

V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum v Ostravě-Porubě. O dva roky později se stal v této osmdesátitisícové městské části zastupitelem. V roce 1994 vstoupil do Občanské demokratické strany, za kterou byl v roce 1996 ve vůbec prvních senátních volbách zvolen senátorem Parlamentu ČR. Působil zde po dvě funkční období (do roku 1998 v prvním funkčním období a do roku 2004 ve druhém funkčním období). V Senátu České republiky byl v letech 1998 až 2002 předsedou senátorského klubu ODS, byl členem a místopředsedou výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, předsedou podvýboru pro energetiku a členem organizačního výboru. Mezi roky 2002–2004 zastával funkci místopředsedy Senátu ČR. V letech 2000–2002 byl stínovým ministrem průmyslu a obchodu, poté předsedou stínové vlády Občanské demokratické strany.

Během svého působení v politice byl však účasten několika afér. Je totiž blízký přítel lobbisty Marka Dalíka, který si odpykává trest ve vězení za korupci v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur. Topolánek byl také v roce 2009 zachycen na snímcích v Toskánsku, kde se zúčastnil neformálního setkání vlivných lobbistů. Mimo jiné tam byl i Marek Dalík.

Bývalý premiér je pro setrvání České republiky v Evropské unii a případné referendum by nepodpořil. Je pro výrazné posílení české armády. "Musíme posílit armádu - přinejmenším začít plnit závazek vydávat na obranu minimálně 2 % HDP, zvýšit počet profesionálních vojáků a rozšířit armádu na všechny druhy vojsk, aby byla bojeschopná při všech druzích konfliktů," uvedl pro EuroZprávy.cz tehdejší předseda občanských demokratů.

Prezidentskou kandidaturu oznámil Mirek Topolánek jako poslední, konkrétně v listopadu 2017. Na svou stranu získal deset senátorů, tudíž se stal oficiálním devátým uchazečem o Pražský hrad.     

Související

Mirek Topolánek

Na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy kandiduje Topolánek, Rafaj, Palát a Wojnar

Kandidáty na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou bývalý premiér Mirek Topolánek, současný viceprezident svazu Jan Rafaj, člen jeho představenstva Miroslav Palát a bývalý prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar. Informace serveru e15.cz dnes ČTK potvrdila mluvčí svazu Tereza Šebestová. Nový prezident nahradí Jaroslava Hanáka, který byl ve funkci 12 let.

Více souvisejících

Mirek Topolánek profil prezidentské volby 2018 prezidentská kampaň EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy