Oficiální návštěvy? Na Západě o Zemana příliš nestáli. A do Prahy se taky nikdo nehrnul

Současný český prezident cestuje do zahraničí výrazně méně často než jeho předchůdci. A pokud už na nějakou cestu zamířil, často to bylo na východ. Pozvání do Bílého domu se nedočkal, stejně tak se mu nepodařilo dostat významné západní státníky do Prahy.

Jaký je rozdíl mezi státní návštěvou, oficiální návštěvou a pracovní cestě?

Státní návštěva má přesná protokolární pravidla – je obvykle tří až čtyřdenní, zahrnuje vojenskou přehlídku, státní večeři a také návštěvu dalšího místa kromě hlavního města.

Oficiální návštěva pak obvykle postrádá jednu z částí povinných pro státní návštěvu.

Pracovní cesta bývá jednodenní, může zahrnovat přehlídku a oběd.

Zeman byl zván převážně na Východ

Do západních demokracií na oficiální návštěvy zván téměř nebyl a není. Prezident Zeman na pozvání oficiálně navštívil jen několik západních demokratických zemí - konkrétně Portugalsko, Makedonii, Chorvatsko a Slovensko. V roce 2014 také oficiálně navštívil Francii, v dubnu 2015 také Vatikán.

Byl také přijat britskou královnou Alžbětou II. A ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, nešlo ale o oficiální návštěvu Velké Británie.

Vrcholem Zemanových zahraničních cest měla být oficiální návštěva USA a přijetí v Bílém domě. K tomu ale nakonec vůbec nedošlo. Poslední český prezident, jemuž se předtím této diplomatické pocty dostalo, byl Václav Havel.

Nejčastěji Zeman při různých příležitostech navštěvoval sousední Polsko a Slovensko, opakovaně navštívil Čínu či USA, kde se dvakrát zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN, jednou na konferenci AIPAC, hlavní proizraelské lobby v USA. V Rusku pobýval prezident Zeman třikrát, podobně jako v Německu, Chorvatsku nebo Řecku.

Ze vzdálenějších zemí navštívil vedle USA a Číny také Mongolsko a Afghánistán, pobýval i v postsovětských republikách (Kazachstán, Tádžikistán, Ázerbájdžán a Arménie). Mezi cíli cest prezidenta Zemana byly také blízkovýchodní státy - Izrael, Jordánsko a Spojené arabské emiráty. V zahraničí Zeman většinou stráví jen několik dní, jen výjimečně se délka jeho pobytu přiblíží týdnu.

Celkově pak Zeman místo cestování po světě a reprezentaci země dává přednost návštěvám českých, moravských a slezských krajů.

Západním státníkům se do Česka nechce

Hrad se také pokoušel do České republiky na oficiální návštěvu zvát vyznamenané státníky. Už v roce 2014 Miloš Zeman pozval představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války – tedy prezidenta USA Baracka Obamu, prezidenta Ruska Vladimira Putina, premiéra Velké Británie Davida Cametona a prezidenta Francie Françoise Hollandea. Nikdo z nich ale nepřijel.

V roce 2016 pak byli pozvání všichni evropští panovníci u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. Pozvání ale přijali pouze lucemburský velkovévoda, monacký a lichtenštejnský kníže. Omluvila se naopak norská královská rodina, zástupci Švédska, Španělska, Británie či Dánska.

Zřejmě největší zahraniční návštěvou tak byla návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který zemi navštívil v březnu 2016. Tu ale doprovázela celá řada kontroverzí. Proti návštěvě se zvedla značná vlna odporu, několik čínských uvítacích vlajek bylo polito barvou či strženo. Po Praze se konaly různé protesty. Hlavní argument odpůrců byl, že se v Číně stále nedodržují základní lidská práva, jsou zde političtí vězni atd. Nejčastější symbol odpůrců byly tibetské vlajky. Soudy se některými případy zabývají dodnes. 

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

Více souvisejících

Miloš Zeman prezident čr zahraničí Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy