Oficiální návštěvy? Na Západě o Zemana příliš nestáli. A do Prahy se taky nikdo nehrnul

Současný český prezident cestuje do zahraničí výrazně méně často než jeho předchůdci. A pokud už na nějakou cestu zamířil, často to bylo na východ. Pozvání do Bílého domu se nedočkal, stejně tak se mu nepodařilo dostat významné západní státníky do Prahy.

Jaký je rozdíl mezi státní návštěvou, oficiální návštěvou a pracovní cestě?

Státní návštěva má přesná protokolární pravidla – je obvykle tří až čtyřdenní, zahrnuje vojenskou přehlídku, státní večeři a také návštěvu dalšího místa kromě hlavního města.

Oficiální návštěva pak obvykle postrádá jednu z částí povinných pro státní návštěvu.

Pracovní cesta bývá jednodenní, může zahrnovat přehlídku a oběd.

Zeman byl zván převážně na Východ

Do západních demokracií na oficiální návštěvy zván téměř nebyl a není. Prezident Zeman na pozvání oficiálně navštívil jen několik západních demokratických zemí - konkrétně Portugalsko, Makedonii, Chorvatsko a Slovensko. V roce 2014 také oficiálně navštívil Francii, v dubnu 2015 také Vatikán.

Byl také přijat britskou královnou Alžbětou II. A ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, nešlo ale o oficiální návštěvu Velké Británie.

Vrcholem Zemanových zahraničních cest měla být oficiální návštěva USA a přijetí v Bílém domě. K tomu ale nakonec vůbec nedošlo. Poslední český prezident, jemuž se předtím této diplomatické pocty dostalo, byl Václav Havel.

Nejčastěji Zeman při různých příležitostech navštěvoval sousední Polsko a Slovensko, opakovaně navštívil Čínu či USA, kde se dvakrát zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN, jednou na konferenci AIPAC, hlavní proizraelské lobby v USA. V Rusku pobýval prezident Zeman třikrát, podobně jako v Německu, Chorvatsku nebo Řecku.

Ze vzdálenějších zemí navštívil vedle USA a Číny také Mongolsko a Afghánistán, pobýval i v postsovětských republikách (Kazachstán, Tádžikistán, Ázerbájdžán a Arménie). Mezi cíli cest prezidenta Zemana byly také blízkovýchodní státy - Izrael, Jordánsko a Spojené arabské emiráty. V zahraničí Zeman většinou stráví jen několik dní, jen výjimečně se délka jeho pobytu přiblíží týdnu.

Celkově pak Zeman místo cestování po světě a reprezentaci země dává přednost návštěvám českých, moravských a slezských krajů.

Západním státníkům se do Česka nechce

Hrad se také pokoušel do České republiky na oficiální návštěvu zvát vyznamenané státníky. Už v roce 2014 Miloš Zeman pozval představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války – tedy prezidenta USA Baracka Obamu, prezidenta Ruska Vladimira Putina, premiéra Velké Británie Davida Cametona a prezidenta Francie Françoise Hollandea. Nikdo z nich ale nepřijel.

V roce 2016 pak byli pozvání všichni evropští panovníci u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. Pozvání ale přijali pouze lucemburský velkovévoda, monacký a lichtenštejnský kníže. Omluvila se naopak norská královská rodina, zástupci Švédska, Španělska, Británie či Dánska.

Zřejmě největší zahraniční návštěvou tak byla návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který zemi navštívil v březnu 2016. Tu ale doprovázela celá řada kontroverzí. Proti návštěvě se zvedla značná vlna odporu, několik čínských uvítacích vlajek bylo polito barvou či strženo. Po Praze se konaly různé protesty. Hlavní argument odpůrců byl, že se v Číně stále nedodržují základní lidská práva, jsou zde političtí vězni atd. Nejčastější symbol odpůrců byly tibetské vlajky. Soudy se některými případy zabývají dodnes. 

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman prezident čr zahraničí Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 39 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy