Agrofert a Čapí hnízdo je to samé, uvádí OLAF

Praha - Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodu (OLAF) dorazila do České republiky koncem prosince loňského roku. Na veřejnost postupně pronikaly některé pasáže, které se zmiňovaly o možném podvodu při získání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Nyní je venku celá zpráva.

Celé znění zprávy uveřejnil webový portál Aktuálně.cz, který patří vydavatelství Economia. Se souhlasem tamního ředitele redakcí mediálního domu server zveřejnil celý dokument, vyjma příloh, do češtiny, aby si mohli čtenáři závěry evropského úřadu přečíst. Jak tedy OLAF dospěl k závěru, že mohlo dojít k dotačnímu podvodu?

OLAF se ve zprávě opírá zejména o právní a ekonomické vazby mezi Farmou Čapí hnízdo a.s. a Agrofert Holdingem a.s. Subjekty byly dle zjištění evropského úřadu propojeny. "Všichni akcionáři Farmy Čapí hnízdo a.s. v dotčeném období mohli být považováni za osoby blízké panu Andreji Babišovi, tehdejšího vlastníka Agrofert Holdingu a.s. Proto tedy podniky Farma Čapí hnízdo a.s. a Agrofert Holding a.s. lze považovat za "propojené" dle článku 3.3 Přílohy Doporučení Komise č. 2003/364/ES, jelikož analýza právních a ekonomických vztahů mezi nimi prokazuje, že skrze společné jednání skupiny fyzických osob tvořily jedinou ekonomickou jednotku, přestože formálně mezi sebou neměly vztahy popsané v prvním pododstavci článku 3(3) zmíněné Přílohy. 

25. února 2008 navíc uzavřely Farma Čapí hnízdo a.s. a Agrofert Holding a.s. smlouvu o spolupráci. Babišův Agrofert se zavázal používat služby, jež kongresové centrum Čapí hnízdo nabízí, pro své firemní akce. OLAF zmiňuje, že od roku 2009 začala Farma Čapí hnízdo obchodovat, byly její obchodní činnosti reklamní služby a že všichni zákazníci v období 2009-2010 byli ze společností patřící Agrofertu.

OLAF se ve zprávě mimo jiné i zveřejňuje i některé výroky Andreje Babiše, které o Čapím hnízdu pronesl. "Nevím, myslím, že ta farma je v majetku nějakých právníků," uvedl současný premiér v rozhovoru pro týdeník Respekt v září 2013. Když předseda hnutí ANO odpovídal na otázky poslancům v dolní komoře Parlamentu ČR na schůzi konané 23. března 2016, pak se vyjádřil v tom smyslu, že se projekt nezabýval podnikáním Agrofertu a že ho v rozhodném období vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. "V roce 2005 jsem přemýšlel o vybudování rodinné farmy se zvířaty. Farmu měla stavět společnost IMOBA a.s patřící do skupiny Agrofert. Ale ten projekt nebyl ekonomicky efektivní. Posléze společnost IMOBA zvažovala alternativu - výstavbu kongresového centra pro skupinu Agrofert. Ani tenhle záměr nebyl ziskový. Následně v roce 2007 specialista na evropské fondy navrhl sepsání nového projektu na zařízení pro veřejnost, což se přeměnilo na stavbu multifunkčního kongresového centra Farma Čapí hnízdo. Tento projekt, který se kvalifikoval pro evropskou dotaci, byl ekonomicky rentabilní. Protože projekt se nezabýval podnikáním Agrofertu, nechtěl jsem ho uskutečnit v rámci skupiny Agrofert, a proto jsem se tím nechtěl zabývat a taky nezabýval. Společnost Farma Čapí hnízdo a.s. vlastnily v dotčeném období mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel poměrnou část akcií pro mé dvě nezletilé děti a mou partnerku," vysvětlil Babiš poslancům, kdo byl majitelem Čapího hnízda.

V závěru zprávy OLAF se jasně píše, že úřad zjistil vážná porušení pravidel při přípravě a realizaci dotčeného projektu. Jak již bylo zmíněno, Agrofert a Farmu Čapí hnízdo považují vyšetřovatelé za jeden subjekt. "Společnost příjemce, která obdržela dotaci určenou výhradně malým a středním podnikům, a velká společnost se jeví tak, že tyto dva podniky lze pokládat za "propojené" v souladu s platnou legislativou vzhledem ke skutečnosti, že skrze společné jednání skupiny fyzických osob tvoří jeden ekonomický celek," uvádí OLAF.

Jinými slovy stačí říct, že Agrofert, jakožto firma, která splňuje kritéria pro velkou firmu, financovala Čapí hnízdo, které spadá do kategorie malých a středních podniků. Čapí hnízdo tudíž nemělo nárok na získání dotace.

Související

Více souvisejících

Čapí hnízdo OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) Andrej Babiš EU (Evropská unie) Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl nucen předčasně ukončit svou návštěvu Jižní Afriky kvůli brutálním nočním útokům ruské armády. Původně plánovaná širší diplomatická mise v Pretorii se tak omezí na setkání s prezidentem Cyrilem Ramaphosou, po kterém se Zelenskyj ihned vrací zpět do Kyjeva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy