ROZHOVOR | Proč Zeman vyhrál? Politolog pro EZ prozradil, co můžeme čekat od dua Zeman-Babiš

ROZHOVOR - Podle politologa z Institutu politologických studiích Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Matěje Trávníčka udělal Jiří Drahoš chybu, že se nezúčastnil prezidentské debaty na TV Nova. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také prozradil, že vláda bez důvěry by mohla vládnout celé volební období.

Miloš Zeman zvítězil v prezidentských volbách a stane se znovu na pět let hlavou státu České republiky. Jiřího Drahoše porazil v poměru, když získal 51,36 % a více jak 2,8 miliónů hlasů. Co ve při rozhodování voličů rozhodlo a co to znamená pro Andreje Babiše a jeho další pokus o sestavení vlády? I na to jsme se ptali politologa Matěje Trávníčka.

Byla výhra Miloše Zemana očekávaná?

Myslím si, že se očekával těsný výsledek, že to může dopadnout na obě strany. Očekávané je to v tom smyslu, že je to těsné, nikoli v tom, že vyhraje Miloš Zeman. To asi ne všichni čekali.

Překvapila Vás 66,6% volební účast? Oproti prvnímu kolu byla o více jak čtyři procenta vyšší.

To mě mírně překvapilo. Já jsem opravdu čekal, že účast ve druhém kole bude nižší, stejně jako byla nižší před pěti lety. Ukázalo se, že pravděpodobně oba kandidáti dokázali, i když Miloš Zeman asi více, přitáhnout k volbám i ty voliče, kteří v prvním kole nevolili.

Čím je dokázal prezident Zeman zmobilizovat?

Já si myslím, že u Miloše Zemana mohlo hrát roli to, že podstatná část jeho voličů mohla brát jeho účast ve druhém kole jako samozřejmou, a proto necítili potřebu jít v prvním kole volit. U Jiřího Drahoše to mohlo být o tom, že část voličů to brala stylem, že nechce Miloše Zemana a bylo jim jedno, koho z těch jeho protikandidátů bude volit.

Nehrály roli v rozhodování voličů i televizní debaty?

Myslím, že hrály velkou roli. Do znační míry mohly i ty volby rozhodnout, protože mezi prvním a druhým kolem byl zveřejněn průzkum, který říkal, že je to vyrovnané, ale mírným favoritem byl Jiří Drahoš. Také však říkal, že je tu nějakých deset procent nerozhodnutých voličů, a právě na tuto skupinu mohly zapůsobit televizní debaty. Ta první na TV Nova se odehrála jenom s Milošem Zemanem, kdy Jiří Drahoš dal přednost výjezdu do regionu. Miloš Zeman měl tedy prostor pro sebe a ten rozhovor sledovalo nějakých jeden a půl milionu lidí. Na TV Prima prezident Zeman naprosto deklasoval profesora Drahoše a v České televizi můžeme říct, že to byla remíza. Tím tak Jiří Drahoš nestáhl náskok, který měl Miloš Zeman z prvního kola.

Udělal tedy Jiří Drahoš chybu, že se odmítl účastnit debaty na TV Nova?

Myslím, že ano. Jak už jsem říkal, debatu na TV Nova sledovalo zhruba 1,5 milionu lidí, na TV Prima to bylo nějakých 2,2 milionu a na České televizi přes 2,5 milionu. Bylo vidět, že o debaty měli lidé zájem. Proto si myslím, že byly chyba od Jiřího Drahoše, že nešel do debaty na TV Nova. Stejně tak si myslím, že byla chyba Jiřího Drahoše a jeho týmu, že přistoupili na formát debaty, který probíhal na TV Prima. Evidentně to Jiřímu Drahošovi nesedělo a nesvědčilo. Pan Drahoš s týmem si mohli vynutit nějaký jiný formát, který by mu seděl lépe.

A není to čistě na televizi?

Miloš Zeman a jeho tým řekli, ano, my přijímáme všechny pozvánky do těchto televizí a žádné podmínky si neklademe. Pro ty televize to je samozřejmě atraktivní. Jiří Drahoš mohl například trvat na tom, že do debaty na TV Prima půjde, ale požaduje, aby to probíhalo v menším formátu, ve kterém si každý z kandidátů přitáhne ne tři sta, ale třeba třicet nebo padesát příznivců.

Když pomineme fakt, že byl Jiří Drahoš v debatě na TV Prima lehce nervózní, myslíte si, že se dopustil během kampaně nějakých chyb, které by mu voliči sečetli?

Možná mohlo hrát roli to, že byl poměrně nevýrazný. Když někdo volil Miloše Zemana, tak ho volil z velké části proto, že chce Miloše Zemana. Zkrátka souhlasí s tím, co současný prezident reprezentuje. U voličů Jiřího Drahoše to z velké míry byla volba proti Miloši Zemanovi, kdy profesor Drahoš podle mého nedostatečně nabízel něco těm nerozhodnutým voličům. Například něco pozitivního ve smyslu, když já budu prezident, tak zajistím to a to. Místo toho nabízel jenom to, že nebude jako Miloš Zeman.

Přesto dostal Jiří Drahoš takřka stejný počet hlasů, jaký získal Miloš Zeman ve druhém kolem voleb před pěti lety, když porazil Karla Schwarzenberga. Je to pro hlavu státu nějaký signál od voličů?

Tyto volby jsou jiné než před pěti lety. Podstatné je, kdo zvítězil. Jestli to bylo s větším počtem hlasů nebo menším počtem hlasů, na to už se historie neptá.

Rozhodlo téma migrace?

Asi to hrálo nějakou roli během té kampaně a postojích, kdy Jiří Drahoš měl řekněme tu nálepku toho, kdo je na migraci měkčí než Miloš Zeman. Možná kdyby tu byl důraznější, tak si vedl lépe, protože obavy lidí jsou skutečné navzdory tomu, že můžeme vést polemiku o tom, jak je ten problém reálně v dnešní době závažný. Značná část lidí to ale vnímá jako velký problém a to hrálo nejspíše roli.

Drahoš s náskokem zvítězil v Praze a okolí. Vyhrál také v Mladé Boleslavi, v Plzni-městě, v Brně-městě. Miloši Zemanovi zase připadla bašta levice jako Ústecký a Moravskoslezský kraj. Čím to?

Ano, je to tak. Ale zároveň, pokud se podíváme na železný pás pravice, ve kterém jsou pravicové strany u nás silné, tzn. pás od Liberce, Hradce Králové přes Prahu do jižních Čech a Plzně, tak v tomto teritoriu nedokázal Jiří Drahoš zvítězit tak přesvědčivě, jak by potřeboval. Opravdu se mu nepodařilo sjednotit hlasy nezemanovského tábora. Připomeňme, že v tomto táboře se v prvním kole soustředilo nějakých šedesát procent hlasů.

V zahraničí se převážně píše, že v České republice zvítězil populismu. Souhlasíte?

Přiznám se, že nemám rád takovéto nálepkování populismus a nepopulismus, protože se domnívám, že každá politika je do nějaké míry populismus. To patří k demokracii. Zkrátka vyhraje ten, kdo získá od voličů nejvíce hlasů. Nadávat na to a říkat, že lidi hloupí nebo že volí špatně, to mi přijde zbytečně elitářský.

Miloš Zeman potřeboval ke svému zvolení voliče Andreje Babiše. Bude ho teď vůbec ještě k něčemu potřebovat?

To je právě ono. Myslím si, že zvolením Miloše Zemana se umírní dynamika vztahu Andreje Babiše a prezidenta. Oni podstatě v roce 2017, zejména od vládní krize, která nastala v květnu, tak vystupovali jako určitý tandem., politická dvojčata. Teď Miloš Zeman potřebuje Babiše výrazně méně, než Babiš potřebuje Miloše Zemana. Můžeme se dočkat nové dynamiky v tom vztahu, kdy prezident může v mnohém aktivněji vstupovat do procesu sestavování vlády, může mít snahu vynutit si nějaké konkrétní složení vlády ať už z hlediska stran, nebo personálního složení. Dynamika se posune tím směrem, že Miloš Zeman začíná podle mého v tom vztahu tahat za delší konec provazu.

Bude prezident Zeman vyžadovat od Andreje Babiše 101 hlasů pro sestavení vlády, i když prohlásil, že od této podmínky ustoupí v případě, pokud ve volbách prohraje?

Pokud si vzpomínám, tak řekl, že pokud prohraje, tak jmenuje Andreje Babiše premiérem, tím pádem vezme Jiřímu Drahošovi možnost jej jmenovat. Když vyhraje, tak ho pouze pověří jednáním o sestavení vlády. Prezident velmi zdůraznil tento rozdíl, protože logicky tím výstupem, když Andrej Babiš bude pověřen jednáním o sestavení vlády, může bát i vznik vlády, ve které třeba nebude Babiš vůbec sedět. Když tehdy vznikla vláda Josefa Tošovského, tak pověřen jednáním o sestavení vlády byl Josef Lux. Může se stát, že ve výsledku vznikne vláda, ve které například bude premiérem ministr životního prostředí Richard Brabec. Je to jedno z jmen, o kterém se vedly mediální spekulace.

Máme očekávat vznik nové vlády v horizontu až tří měsíců, jak avizoval prezident Zeman?

Je to klidně možné. Dá Andreji Babišovi prostor a buďto bude, nebo nebude po Babišovi vyžadovat 101 hlasů, protože na toto téma prezident už názor párkrát změnil názor. Podstatné je, že sestavování vlády bude trvat déle. Na druhou stranu je to asi jedno, protože, když se podíváte na situaci v Poslanecké sněmovně, tak teď aktuálně žádná koalice složená není, vládne vláda v demisi, Miloš Zeman pověří Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády, ale fakticky k nějakému ustavení vlády podle všeho dojde až tehdy, kdy někdo přinese zmíněných 101 podpisů.

Prezident také říkal, že když bude v úřadu, tak předčasné volby nevypíše. Dočkáme se vůbec vlády, pokud selže i třetí pokus?

Tohle je hodně zajímavá věc, protože ústava na toto nepamatuje. Ústava říká, že tři pokusy, tzn. dva prezidentovy a třetí, který fakticky má šéf Sněmovny, a následně prezident může rozpustit Poslaneckou sněmovnu, nikoli musí. Čistě teoreticky se může stát, že zkrachují všechny tři pokusy o sestavení vlády. Poté je otázka na ústavní právníky, protože existuje i nějaký výklad, že se to daném případě vrátí do prvního pokusu, i když si to nemyslím. Když zkrachuje třetí pokus, tak by celé volební období vládla vláda v demisi.

To znamená, že bychom měli vládu bez důvěry, která by si musela pro všechny své kroky zajišťovat ad hoc podporu v Poslanecké sněmovně. Zásadní problém může být se zákonem o státním rozpočtu. Kromě toho by to neznamenalo nic až tak zásadního, protože ústava příliš nerozlišuje vládu v demisi nebo regulérní s podporou. Podle ústavy je vládou a může vykonávat pravomoci, které jí dle ústavy a dalších zákonů přísluší. Jediný problém je, že vláda nemá většinu ve Sněmovně a nemůže proto automaticky prosazovat své zákony.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor prezidentské volby 2018 Miloš Zeman Jiří Drahoš Andrej Babiš Matěj Trávníček

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 58 minutami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy