ROZHOVOR | Hamáček a Zimola budou mít Zemana na své straně. Propad ČSSD v podzimních volbách by byl průšvih, prozradil EZ politolog

ROZHOVOR - Podle politologa a ředitele agentury Phoenix online research Jana Kubáčka dostal nově zvolený předseda ČSSD silný mandát vzhledem k tomu, že má po svém boku rivala Jiřího Zimolu, který se stal statutárním místopředsedou. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz Kubáček také prozradil, proč jsou podzimní volby pro stranu důležité a proč by měl Jan Hamáček pozměnit své vystupování.

Jan Hamáček získal na mimořádném sjezdu ČSSD těsnou nadpoloviční většinu hlasů. Je to silný mandát pro nového předsedu sociální demokracie?

Vzhledem k situaci, že mu je po boku Jiří Zimola, který měl celou řadu témat shodných s Janem Hamáčkem a zejména je spojoval takový odpor nebo nespokojenost s tématy Milana Chovance, tak se dá říci, že podpora je stabilní. Pak už mnozí příliš neviděli tolik rozdílností. Pro některé šlo jenom o stejná témata prezentovaná trochu jiným stylem. Možná pro někoho bylo atraktivnější, že Jiří Zimola byl jakoby konkrétnější, vycházel z té každodennosti a z regionální zkušenosti.

Na druhou stranu pro některé bylo imponující to, že Jan Hamáček má asi blíže a má lepší vstup do poslaneckého klubu, protože je poslancem. Ještě k tomu patří k vedení Poslanecké sněmovny, což je nesmírně důležité co se týká přípravy legislativy a toho, co se kdy bude projednávat, jako razancí, v jakém pořadí. Bezesporu se dá mluvit o poměrně stabilním a silném mandátu, protože ho kryje de facto blízký spojenec.

Přece jenom byly na sjezdu slyšet hlasy, které požadovaly odstoupení kompletního vedení strany, v němž byl i Jan Hamáček coby místopředseda. Není to pro ČSSD krok zpět?

Bude to hodně odvislé od toho, jak se mu bude dařit, obzvláště kvůli podzimním volbám. Komunální volby jsou jedny z nejdůležitějších pro většinu delegátů v Hradci Králové, protože budou obhajovat své mandáty, a zároveň je nesmírně pro sociální demokracii zásadní, jak uspěje v senátorských volbách, kde bude obhajovat nejpočetnější senátorský klub, což bude více než těžké.

Myslím si, že do té doby tam bude fungovat podmíněná podpora, protože někteří říkali: “Podívejte, nemůžeme tolik riskovat, protože když tam dáme nováčky, tak je dost dobře možné, že ztratíme určitou kontinuitu a ztratíme vazbu k poslaneckému klubu“, což je hodně zásadní, protože na jednu stranu je krásné míti úplně zcela odlišné vedení, ale v situaci, kdy zase nemůže garantovat stabilitu a většinovou podporu poslaneckého klubu, což je pro každodenní velkou politiku to nejdůležitější politické těleso, tak je to hodně těžké.

O to víc, když se teď začíná jednat o nějaké toleranci vlády Andreje Babiše. V tu chvíli by to byl velký problém, kdyby se s tím poslanci neztotožnili. Myslím si, že tohle nakonec převládalo v rozhodování. Ukazuje se ale, že vůle obou podporovatelských táborů, jak Hamáčkova, tak Zimolova, je v podstatě velice podobná.

Co se dá očekávat od tandemu Jan Hamáček-Jiří Zimola?

Pro začátek asi uklidnění poměrů ve straně, obměnu, takový trochu jiný styl. Myslím si, že zejména Jiří Zimola bude stavět na určitém charismatu právě toho regionálního politika, který mluví opravdu jinak, což bylo vidět na nedělním sjezdu při jeho projevu. Volí jiná slova, mluví lidověji, srozumitelněji, má vůli hrát určitého politika štiku, což může být pro sociální demokracii výhodné. Osobně se domnívám, že jeho taktika bude trochu býti zlým mužem hájící zájmy ČSSD vůči Andreji Babišovi a jiným politikům.

Naopak Jan Hamáček bude takový konsenzuálnější. Nutno dodat, že i on bude potřebovat změnit styl. Bude muset na sobě zapracovat, aby opustil fráze a fluskule a takovou tu sněmovní řeč, které opravdu rozumí jen političtí harcovníci, a bude potřebovat zjednodušeně řečeno vykasat rukávy a začít fungovat jako mladý, rázný politik, který je schopen prosazovat témata a program sociální demokracie.

Sociální demokracie je rozdělená co se týká vstupu do vlády s Andrejem Babišem coby trestně stíhaným premiérem. Nebudou mít Hamáček se Zimolou trochu svázané ruce během vyjednávání o vládě?

Samozřejmě bude. Není to úplně komfortní. Uvědomují si, že musí vyjednat dobré podmínky pro sociální demokracii, jinak tam nebude vůle spolupracovat na vládě. Jsou pod tlakem, aby přišli se zajímavými tématy, případně se zajímavými resorty a hlavně se zajímavou skladbou témat zákonů, která by vláda Andreje Babiše měla přednostně prosazovat. Mají jednu výhodu: budou mít na své straně spojence v podobě Miloše Zemana, protože pro něho je výhodné, když Andrej Babiš bude mít přistřižená křidélka. Proto mu vyhovuje, když vláda bude vícebarevná. Na tom mohou bodovat. Bude to ale odvislé na tom, že se sociální demokracii podaří vybojovat dobré podmínky, protože kdyby to mělo charakter paběrků, tak to sociální demokracie neodsouhlasí.

Co by si měla sociální demokracie vyjednat?

Dospěje to stejně do fáze, že to budou konkrétní ministři, protože ČSSD potřebuje nové tváře. Potřebuje je nejprve vyprofilovat jako ministry a potom můžou dělat volební lídry. Když se podíváme do minulosti, tak to takto některé strany dělaly. Byla to taktika Jiřího Paroubka, do značné míry taktika Miloše Zemana, dokonce i Andreje Babiše. Sociální demokracie půjde podobnou cestou, poněvadž, upřímně řečeno, s nějakými náměstky by toho příliš neuhrála. To jsou totiž nejvyšší úředníci, kteří by neměli tolik stranicky vystupovat a měli by se zaměřit na úřednickou práci ve jménu republiky.

Jak strana bude reagovat v případě, že sociální demokracie neuspěje v podzimních volbách?

Dá se očekávat, že by došlo k nějaké personální rošádě, to bezesporu ano. Kdyby totiž došlo k debaklu sociální demokracie v komunálních a senátních volbách, tak je to pro řadu lidí naprosto fatální, neboť tam se objevují nové tváře pro jakoukoli stranu. Ukazuje se, že regionální princip funguje. Jen se podívejme kolik regionálních politiků ČSSD přeskákalo i přes ten hubený výsledek strany ve volbách do Poslanecké sněmovny. Polovina z nich jsou bývalí nebo stávající primátoři, starostové.

Platí to i v senátorském klubu strany, kde je celá řada starostů a primátorů. Pro sociální demokracii je to téměř osudová volba. V tu chvíli by jinak ztratila stabilitu v politickém uspořádání, ztratila by rezervoár nových tváří a nahněvala by spoustu svým představitelů, kteří by se rázem stali nezaměstnaní, mstiví a frustrovaní. V tu chvíli by to nějakým způsobem otřáslo vedením.

Související

KSČM

KSČM se distancuje od vlády, vláda ale vydrží do voleb, míní politologové

Komunisté se vypovězením dohody o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD snaží distancovat od činnosti kabinetu, a získat tak nerozhodnuté nebo některé své bývalé voliče. Myslí si to politologové, které oslovila ČTK. Podle nich ale vláda i bez podpory komunistů vydrží až do řádného termínu voleb.
Jan Hamáček /ČSSD/

Politologové komentují znovuzvolení Hamáčka. Čeká ho velká výzva

Dnešní znovuzvolení vicepremiéra Jana Hamáčka do čela sociální demokracie je určité potvrzení konzervativnějšího pojetí strany, míní politolog Ladislav Mrklas. Sjezd podle něj rozhodoval o tom, jestli se strana pustí před říjnovými sněmovními volbami do většího rizika, které by mohlo znamenat dynamičtější nárůst volebních preferencí, anebo vsadí na "jistotu v nejistotě". ČSSD se rozhodla pro to druhé a pro Jana Hamáčka to bude velká výzva, uvedl Mrklas.

Více souvisejících

Jan Kubáček (politolog) sjezd ČSSD (18.2.2018) ČSSD Jiří Zimola Jan Hamáček Andrej Babiš rozhovor

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy