Česko patří Německu. Opravdoví muži odešli a založili Slovensko, zuří Turecko. A pak přišla ostrá reakce z Prahy

Praha/Ankara – O velký rozruch se postaral bývalý turecký novinář a poradce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Yigit Bulut Ten v souvislosti s propuštěním kurdského syrského Kurda Sáliha Muslima velmi ostře kritizoval Českou republiku,

Český soud tento týden rozhodl o propuštění Muslima, který dříve stál v čele kurdské Strany demokratické unie. Ankara ale usilovala o jeho vydání do Turecka, které na politika vydalo mezinárodní zatykač. Soud rozhodl o tom, že Muslim nepůjde do vazby, uvěřil totiž slovům politika, že se bude účastnit soudních jednání. 

#Turkey president #Erdogan's chief advisor Yigit Bulut says in public TV that there is no such country as #Czechia, all the real men left the country & set up #Slovakia. He also claims #CzechRepublic is owned by Germany. #SalihMuslim pic.twitter.com/NufauxqfH0

— Abdullah Bozkurt (@abdbozkurt) 28. února 2018

Buluta prý toto rozhodnutí nepřekvapilo. V tureckých médiích si utahoval z České republiky i z jejího zkráceného označení Czechia. „Česko neexistuje. Všichni jeho obyvatelé odešli založili Slovensko. Zbytek dnes patří Německu,“ prohlásil Bulut. Na jeho slova o Česku Česka upozornil na svém Twitteru turecký novinář Abdullah Bozkurt.

Yigit Bulut, ex-novinář a poradce tureckého prezidenta pro TV: “Česko neexistuje. Všichni jeho obyvatelé odešli založili Slovensko. Zbytek dnes patří Německu.” Stačí Ankaře nevyhovět s jejím špinavým trikem vydat syrského Kurda a už překresluje Evropu. Jako 1683 u Vídně. https://t.co/s2oj27DyuA

— Jakub Szanto (@JakubSzanto) 28. února 2018

Sdílel je například také blízkovýchodní zpravodaj České televize Jakub Szánto. „Stačí Ankaře nevyhovět s jejím špinavým trikem vydat syrského Kurda a už překresluje Evropu. Jako 1683 u Vídně,“ dodal ke slovům Erdoganova poradce.

Bulutova slova se nelíbí ani českému europoslanci a místopředsedovi frakce Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE) v Evropském parlamentu Janu Zahradilovi (ODS). „Jako český politik rozhodně odmítám útočné a hanobící poznámky klíčového poradce prezidenta Erdogana o mé zemi, České republice. Jako předseda ACRE žádám vládní AK Parti, aby se od tohoto chování distancovala,“ uvedl na sociálních sítích politik. Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje je součástí ACRI, přestože Turecko není člen Evropské unie.

„A není už načase AK Parti z ACRE vypoklonkovat? Vždyť je to totalitářská, islamistická strana. Desetitisíce lidí ve vazbě bez soudu apod., k tomu neskrývané územní požadavky na sousedy,“ navrhl Zahradilovi na facebooku občanský demokrat Zdeněk Hovorka. „Museli bychom hlasovat a nemám na to v tuhle chvíli dost hlasů,“ přiznal Zahradil. „Chtěl bych to raději vyřešit "suchou cestou" - tlačit na ně tak, až odejdou sami,“ dodal europoslanec.

Turečtí politici na muslimovo propuštění reagovali velmi ostře. Vicepremiér Bekir Bozdag hovořil o „jasné podpoře terorismu" už v úterý. Místopředseda turecké vlády na to reagoval prohlášením, že to bude mít dopad na vztahy Turecka s Českou republikou.

Sám Edrogan uvedl, že propuštění Muslima je rozhodnutí země, která podporuje terorismus. Poukazoval také na údajné pokrytectví Západu a dvojaký přístup k boji proti terorismu. „Bohužel nejsou spravedliví... Česká republika je členem Evropské unie. Považuje unie PKK za teroristickou organizaci? Ano. Poskytli jsme dokumentaci a dokázali jsme, že je PYD s touto teroristickou skupinou spojená? Ano. Přesto tohoto teroristického vůdce propustili," řekl Erdogan.

Související

Jan Zahradil Komentář

Bonzování na sociálních sítích, aneb Jan Zahradil znovu zasahuje

Dnes se podíváme na to, co je to takový online virtue signalling. Bude řeč o mávání ctností nebo také signalizaci ctností, což je pejorativní neologismus pro okázalé předvádění morálních hodnot. Jako příklad si vezmeme europoslance Jana Zahradila a jednu jeho reakci.

Více souvisejících

Jan Zahradil Salih Muslim Muhammad Turecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy