Žádná sebereflexe. Ondráček nelituje působení u pohotovostního klubu SNB

Praha - Nový předseda komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Zdeněk Ondráček (KSČM) svého působení u komunistické policie nelituje. Žádné své profesní rozhodnutí by nezměnil.

"Že jsem pracoval u SNB, mi líto není. V profesním životě bych žádné věci neměnil. Já se domnívám že jsem nikdy neporušil zákony této země," uvedl Ondráček, který jako příslušník pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne.

Ondráček se hájil tím, že byl jedním z několika stovek policistů, kteří v tom období zasahovali, a poté u policie dál působili. "Myslím si, že po roce 1989 nebo ještě na konci roku 1989 bylo mnoho vyjádření, a pokud bych zde něco měl po tolika měsících a tolika letech učinit, nebylo by to stejně bráno," uvedl poslanec k případné sebereflexi. Zdůraznil, že byl v roce 1990 prověřován, že se stal policejním vyšetřovatelem a že byl příslušníkem protikorupční policie s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu.

Do čela komise pro kontrolu GIBS byl Ondráček zvolen až po dvou měsících neúspěšných pokusů. "Byl jsem do této pozice nominován na základě dohod. Já jsem nekandidoval, já jsem byl nominován," řekl. K debatě o jeho kandidatuře, kterou provázely expresivní výrazy i obhajoba minulého režimu, Ondráček stručně uvedl, že s některými projevy souhlasit nemusí. "Ale jsme v Parlamentu a možné je všechno," dodal.

"Pro mě to byl nepřijatelný kandidát a mě to moc mrzí, že uspěl, a připadá mi to jako facka všem těm, kteří tehdy stáli na druhé straně a které pan Ondráček svým obuškem umravňoval," řekl dnes ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO).

"Komunistu Ondráčka, který dle svých slov prostě 'sloužil vlasti' a neprojevil ani slovem pochybnost o svých předlistopadových aktivitách, jsme nevolili," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj byl Ondráček zvolen hlasy ANO, KSČM a SPD.

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že v klubu SPD shoda na Ondráčkovi nebyla stoprocentní a proto každý poslanec mohl hlasovat podle své vůle. Výběr Ondráčka podle Okamury nebyl šťastnou volbou. "Na druhou stranu jsem rád, že už se ta agónie nějakým způsobem ukončila," dodal.

"Je potřeba si připomenout, že to byl také současně režim, kdy se fízlovalo, udávalo, ničily se lidské životy, kdy nefungovala spravedlnost, kdy se na vás psaly složky, vy jste nemohli studovat a kdy jste v rodinách měli příběhy, že vaši blízcí příbuzní zemřeli v důsledku věznění v uranových dolech, zjednodušeně řečeno, na rukou komunistické strany je krev, řekl v diskuzi například Jan Bartošek (KDU-ČSL).

"Všichni jsme se v životě někdy 'sekli'. Všichni jsme udělali nějakou chybu. Speciálně v mladém a nezralém věku. A stačí tohleto přiznat a říct: Promiňte, já jsem se tehdy spletl. Mně by to stačilo," poznamenal šéf diplomacie Martin Stropnický (ANO).

"Slyšeli jsme slova symbol, fízlovat, minulost, svoboda, demokracie, strach nebo, že nám bylo něco zakazováno. I dneska nám je něco zakazováno. Za komunismu nám určitě nebylo zakazováno, že nemůže nikdo kouřit," uvedl v debatě poslanec Jiří Bláha (ANO).

Související

KSČM Komentář

Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a major Zeman nezáří z obrazovky

KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel opět převzali moc nad republikou, i když se tváříme, že nám nevládnou. Z kabinetu Andreje Babiše si KSČM udělala své rukojmí, které plní, co jim nadiktují. Jinak by sestava ze Strakovy akademie nic neprosadila. Stala se pouhými loutkami v rukou bolševiků, kteří zvláště v koronavirové pandemii rozhodují o dění ve státě, jemuž velí. A tak rozkazují, kdy žáci půjdou do školy, anebo že ožebračí armádu o deset miliard. Nikdy se nevyplatí je podceňovat, stále jsou nebezpeční. Už jen tím, že stále existují a nejsou postaveni mimo zákon.

Více souvisejících

Zdeněk Ondráček GIBS Poslanecká sněmovna Robert Pelikán Ivan Bartoš (Piráti) Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy