Drsné hádky v ČSSD? Přestaňte už konečně lézt Babišovi do..., zní ze strany. Jenže pak zasáhl Škromach a pěkně se to zvrhlo

Praha - ČSSD jedná o možné vládní spolupráci s hnutím ANO. Jenže ne všem sociálním demokratům se to libí. Například bývalý dlouholetý poslanec ČSSD Antonín Seďa poukazuje, že hnutí Andreje Babiše evidentně hlasuje s KSČM a SPD a že ČSSD jednáním jen ztrácí čas.

„ČSSD by měla odstoupit z vyjednávání s ANO 2011. Je přece jasné, že ANO 2011 hlasuje s komunisty a SPD. Prosím, přestaňte už konečně lézt A.Babišovi do....“ požádal své spolustraníky sociální demokrat Antonín Seďa, který 15 let působil jako poslanec za Zlínský kraj. Jeho slova se ale vůbec nelíbí dalšímu známému straníkovi a někdejšímu senátorovi Zdeňku Škromachovi. „Tondo pro tebe neplatí usnesení sjezdu ČSSD? Tak tady nerozvracej ČSSD. Děkuji za pochopení,“ zareagoval na jeho příspěvek.

Do jejich debaty se zapojil také Jiří Hlavenka, český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií a od roku 2016 také zastupitel Jihomoravského kraje. „Odlišný názor je rozvracení?  Vlastně jo, komunisti to taky vždycky říkali. Republiku si rozvracet nedáme!“ rýpnul si do Škromacha. „Nesmysl. Nechte toho osobního napadání,“ požádal ho exsenátor.

Hlavenka se ale jen tak nenechal z debaty vyhodit. „Ve vší úctě, jako první jste svého kolegu napadl vy, když ho obviňujete z rozvracení. A mimochodem, k věci: Babiš s vámi vládnout nechce. Chce jenom důvěru pro své vládnutí. Vážně to nikdo v ČSSD nechápe? Možná vám hodí nějakou kost na které je ještě pár kousků masa,“ uvedl krajský zastupitel zvolený jako nestraník za zelené a Piráty.

„Popravdě já nevím, co chce Babiš, ale vím, že si přeji úspěch ČSSD. Takže teď je potřeba podpořit nově zvolené představitele ČSSD ve vyjednávání, ke kterému je vyzval sjezd ČSSD. Jestli dohodnou výhodné podmínky, to se ukáže až skončí. A potom bude čas na vyhodnocení. Nakonec jsme prosadili, že o dalším postupu rozhodnou všichni členové ČSSD. A tak je to správné. Proto i moje reakce na Tondu, který v minulosti neustále vyzýval k podpoře Slávka Sobotky. Je to o určité míře solidarity. Jinak Vy asi nejste člen ČSSD. A určitě chápeme, že nemáte zájem na jejím úspěchu. Respektuji váš názor, ale nechte na nás jak se rozhodneme. Osobně si nepřeji vliv Okamury na vládu naší země. A to se vysedět nedá,“ poučoval Hlavenku Škromach.

Ani tím to ale neskončilo. „Zřejmě mně nebudete věřit, ale já přeju ČSSD úspěch tak jako každé straně, o které si myslím, že je demokratická. I když si někdy nejsem úplně jistý zda opravdu je. Pokud jsem dobře sledoval závěry vašeho sjezdu, tak tam byly velice silné výhrady jít do vlády s Babišem,“ poznamenal Hlavenka.

Jenže tak do podle Škromacha nebylo. „Otázka jít či nejít do vlády se tam neřešila. Rozhodnutí sjezdu bylo jednat o podmínkách. A to teď nové vedení dělá. Je smutné, že ti, kteří dovedli ČSSD až skoro na dno propasti nejsou schopni sebereflexe. No tak mi řekněte pozitivní řešení povolebního uspořádání. Co udělali strany, které si říkají demokratické, aby zabránily vlivu SPD a komunistů na vládu? Volební výsledky říkají jasně, že bez ANO žádná vláda nebude. Tak můžete klidně sedět v koutku a povykovat, a nebo něco aktivně dělat. Výsledkem jednání samozřejmě může být i závěr, že to necháme na jiných. A tom by měli, podobně jako v Německu, rozhodnout všichni členové strany v referendu. Co je na tom nejasného?“ táže se sociální demokrat.

Hlavenka mu ale opáčil, že k jednání není potřeba speciální povolení sjezdu. „Jednalo se i předtím, všechny strany jednaly, jestli se tedy různé mimoběžné monology dají považovat za jednání. Jednání je přece vždy s mandátem: co nabídnout a na co kývnout.  Vlivu SPD a KSČM na vládu nikdy nezabráníte. Vždycky to budou hlasy, které budou snadno k mání, za levno. Tahle dohoda už přece zde je a funguje, od prvních dnů od voleb. Pro ANO ideální situace. Když půjdete do vlády, budete tam za květinovou výzdobu. Neříkám že ta situace je jednoduchá a vaše argumenty mají taky váhu,“ přiznal krajský politik. Za tato jeho slova mu pak Škromach poděkoval a debatu ukončil .

Seďa se sice do této výměny názorů nezapojil, později ale na svém facebookovém profilu opět varoval před spoluprací s ANO. Reagoval tak na zprávu, že Babiš opět zvažuje, že s nabídkou vládní spolupráce osloví ODS. „Dochází na má slova, že jednat s ANO 2011 o vládě je pro ČSSD ztráta času. Populisticko pravicová formace od samého začátku chce sestavit pravicovou vládu. Předvolební vějička na voliče sociální demokracie a KSČM se povedla. A stále platí, že politik, který se nepoučí z negativní zkušenosti a z minulých chyb by již politiku dělat neměl,“ varuje sociální demokraty Seďa.

Související

Andrej Babiš

ČSSD zuří: Ubohost. Babiš to nezvládá, Je jako malé dítě

Premiér Andrej Babiš (ANO) důrazně odmítá tvrzení, že by byl slabý premiér. To opakovaně tvrdila opozice především kvůli kauze kolem ministerstva kultury. „Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo, už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně od funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér,“ tvrdí Babiš. Jenže za to schytal jen další posměch nejen ze strany sociální demokracie,.

Více souvisejících

Antonín Seďa Zdeněk Škromach ČSSD Hnutí ANO Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy