Drsné hádky v ČSSD? Přestaňte už konečně lézt Babišovi do..., zní ze strany. Jenže pak zasáhl Škromach a pěkně se to zvrhlo

Praha - ČSSD jedná o možné vládní spolupráci s hnutím ANO. Jenže ne všem sociálním demokratům se to libí. Například bývalý dlouholetý poslanec ČSSD Antonín Seďa poukazuje, že hnutí Andreje Babiše evidentně hlasuje s KSČM a SPD a že ČSSD jednáním jen ztrácí čas.

„ČSSD by měla odstoupit z vyjednávání s ANO 2011. Je přece jasné, že ANO 2011 hlasuje s komunisty a SPD. Prosím, přestaňte už konečně lézt A.Babišovi do....“ požádal své spolustraníky sociální demokrat Antonín Seďa, který 15 let působil jako poslanec za Zlínský kraj. Jeho slova se ale vůbec nelíbí dalšímu známému straníkovi a někdejšímu senátorovi Zdeňku Škromachovi. „Tondo pro tebe neplatí usnesení sjezdu ČSSD? Tak tady nerozvracej ČSSD. Děkuji za pochopení,“ zareagoval na jeho příspěvek.

Do jejich debaty se zapojil také Jiří Hlavenka, český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií a od roku 2016 také zastupitel Jihomoravského kraje. „Odlišný názor je rozvracení?  Vlastně jo, komunisti to taky vždycky říkali. Republiku si rozvracet nedáme!“ rýpnul si do Škromacha. „Nesmysl. Nechte toho osobního napadání,“ požádal ho exsenátor.

Hlavenka se ale jen tak nenechal z debaty vyhodit. „Ve vší úctě, jako první jste svého kolegu napadl vy, když ho obviňujete z rozvracení. A mimochodem, k věci: Babiš s vámi vládnout nechce. Chce jenom důvěru pro své vládnutí. Vážně to nikdo v ČSSD nechápe? Možná vám hodí nějakou kost na které je ještě pár kousků masa,“ uvedl krajský zastupitel zvolený jako nestraník za zelené a Piráty.

„Popravdě já nevím, co chce Babiš, ale vím, že si přeji úspěch ČSSD. Takže teď je potřeba podpořit nově zvolené představitele ČSSD ve vyjednávání, ke kterému je vyzval sjezd ČSSD. Jestli dohodnou výhodné podmínky, to se ukáže až skončí. A potom bude čas na vyhodnocení. Nakonec jsme prosadili, že o dalším postupu rozhodnou všichni členové ČSSD. A tak je to správné. Proto i moje reakce na Tondu, který v minulosti neustále vyzýval k podpoře Slávka Sobotky. Je to o určité míře solidarity. Jinak Vy asi nejste člen ČSSD. A určitě chápeme, že nemáte zájem na jejím úspěchu. Respektuji váš názor, ale nechte na nás jak se rozhodneme. Osobně si nepřeji vliv Okamury na vládu naší země. A to se vysedět nedá,“ poučoval Hlavenku Škromach.

Ani tím to ale neskončilo. „Zřejmě mně nebudete věřit, ale já přeju ČSSD úspěch tak jako každé straně, o které si myslím, že je demokratická. I když si někdy nejsem úplně jistý zda opravdu je. Pokud jsem dobře sledoval závěry vašeho sjezdu, tak tam byly velice silné výhrady jít do vlády s Babišem,“ poznamenal Hlavenka.

Jenže tak do podle Škromacha nebylo. „Otázka jít či nejít do vlády se tam neřešila. Rozhodnutí sjezdu bylo jednat o podmínkách. A to teď nové vedení dělá. Je smutné, že ti, kteří dovedli ČSSD až skoro na dno propasti nejsou schopni sebereflexe. No tak mi řekněte pozitivní řešení povolebního uspořádání. Co udělali strany, které si říkají demokratické, aby zabránily vlivu SPD a komunistů na vládu? Volební výsledky říkají jasně, že bez ANO žádná vláda nebude. Tak můžete klidně sedět v koutku a povykovat, a nebo něco aktivně dělat. Výsledkem jednání samozřejmě může být i závěr, že to necháme na jiných. A tom by měli, podobně jako v Německu, rozhodnout všichni členové strany v referendu. Co je na tom nejasného?“ táže se sociální demokrat.

Hlavenka mu ale opáčil, že k jednání není potřeba speciální povolení sjezdu. „Jednalo se i předtím, všechny strany jednaly, jestli se tedy různé mimoběžné monology dají považovat za jednání. Jednání je přece vždy s mandátem: co nabídnout a na co kývnout.  Vlivu SPD a KSČM na vládu nikdy nezabráníte. Vždycky to budou hlasy, které budou snadno k mání, za levno. Tahle dohoda už přece zde je a funguje, od prvních dnů od voleb. Pro ANO ideální situace. Když půjdete do vlády, budete tam za květinovou výzdobu. Neříkám že ta situace je jednoduchá a vaše argumenty mají taky váhu,“ přiznal krajský politik. Za tato jeho slova mu pak Škromach poděkoval a debatu ukončil .

Seďa se sice do této výměny názorů nezapojil, později ale na svém facebookovém profilu opět varoval před spoluprací s ANO. Reagoval tak na zprávu, že Babiš opět zvažuje, že s nabídkou vládní spolupráce osloví ODS. „Dochází na má slova, že jednat s ANO 2011 o vládě je pro ČSSD ztráta času. Populisticko pravicová formace od samého začátku chce sestavit pravicovou vládu. Předvolební vějička na voliče sociální demokracie a KSČM se povedla. A stále platí, že politik, který se nepoučí z negativní zkušenosti a z minulých chyb by již politiku dělat neměl,“ varuje sociální demokraty Seďa.

Související

Andrej Babiš

ČSSD zuří: Ubohost. Babiš to nezvládá, Je jako malé dítě

Premiér Andrej Babiš (ANO) důrazně odmítá tvrzení, že by byl slabý premiér. To opakovaně tvrdila opozice především kvůli kauze kolem ministerstva kultury. „Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo, už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně od funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér,“ tvrdí Babiš. Jenže za to schytal jen další posměch nejen ze strany sociální demokracie,.

Více souvisejících

Antonín Seďa Zdeněk Škromach ČSSD Hnutí ANO Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy