Darebáci, fuj, hanba! U Jílkové se střetly známé tváře, vzduchem létaly vulgární nadávky

Praha - Ve čtvrtek večer se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probíralo dodržování ústavy, studentské demonstrace a obecně vývoj parlamentní demokracie v ČR. Na toto téma diskutovali předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (Hnutí ANO), který je toho názoru, že k žádnému porušování ústavních zvyklostí nedochází, poslanec TOP 09 Dominik Feri, který si myslí opak, psychiatr a předseda spolku Nová republika, který tvrdí, že masové protesty jsou vždy organizované a iniciátor studentské stávky Vyjdiven a student DAMU Luboš Louženský. Z řad veřejnosti vystoupili Libor Hrančík, bývalý voják a aktivista z Olomouce a Lukáš Bujna, farář Československé církve husitské v Sokolově.

Paní Jílková se zeptala pana Louženského na důvod konání studentských demonstrací. Ten jí na to odpověděl, že se studenti obávají ohrožení parlamentní demokracie v ČR, která spočívá v nečinnosti českého prezidenta, premiérovi v demisi a obecným tendencím ke vzniku kmotrovského či snad dokonce prezidentského státu. 

Pan předseda Vondráček se k tomu vyjadřuje tak, že jsme tu kmotrovský systém už měli, a že demokracie spočívající v pluralismu a svobodě slova ohrožená není. Tvrdí také, že je nemyslitelné, aby vláda, ač bez důvěry a v demisi, nic nedělala. Paní Jílková však vysvětluje, že se studenti obávají vzniku prezidentského systému, a že své obavy odůvodňují vládou v demisi bez důvěry Poslanecké sněmovně a nečinností prezidenta Zemana. 

Ke slovu se dostává pan poslanec Feri, který tvrdí, že ústava neobsahuje žádný taxativní výčet toho, co by měla, či neměla dělat vláda v demisi. Podle něj by vláda v demisi měla podle ústavních zvyklostí nic nečinit, což podle jeho názoru nedělá, a pan prezident si nad tím takříkajíc myje ruce.

Z publika se ozývají vulgární nadávky a mikrofon získává pán z publika, který se představil jako Jaroslav Dvořák, předseda pražské organizace SPO Zemanovci. Pan Dvořák tvrdí, že pan poslanec Feri lže, protože to, co se odehrává, je zcela standardní politikou. Své tvrzení opírá o Topolánkovu vládu, která také vládla dlouho v demisi. Paní Jílková mu do toho vstupuje s tím, že už jí ale pan Babiš předběhl o dva měsíce.

Do diskuze se dostává politizace svobody projevu a shromažďování, neboť se pan Dvořák dle svých slov také domnívá, že strany, které neuspěly v podzimních volbách, pouze manipulují studenty ve svůj prospěch. Dále tvrdí, že se každý, kdo má pochybnosti o ústavnosti konání prezidenta a premiéra, může obrátit na Ústavní soud. Jedním z takových případů bylo například jmenování guvernéra České národní banky.

Ke slovu se dostává Samuel Šulc, student pražského gymnázia, který tvrdí, že se zúčastnil studentských stávek z vlastního přesvědčení, a že čirou náhodou ani nevolil zmiňované "neúspěšné" strany. 

Mikron získává pán z publika, který tvrdí, že studenti nemají zkušenost, protože dřívější generace studentů demonstrovala v listopadu 1989 za svobodné volby, aby je pak následně nová generace studentů kritizovala. Dále zmiňuje ústavu, která jasně vymezuje pravomoci prezidenta, premiéra a dalších ústavních činitelů. Paní Jílková jej přerušuje a tvrdí, že znepokojení nesdílí pouze studenti a organizátoři studentských demonstrací, nýbrž i ústavní právníci. 

Do diskuze se dostává zkušenost a volební právo mladých lidí, přičemž slovo získává pan psychiatr David. Ten tvrdí, že u studentů došlo k jakési davové psychóze, kdy se přidávali i ti, kteří o účelu demonstrací nic nevěděli. Z manipulace osočil také média. Pan Louženský jej přerušuje a tvrdí, že rozhodně ne všichni studenti se zapojili do stávek.

Slovo získává pan Hrančík, který tvrdí, že se velká část studentů vůbec nezajímá o politiku, a že ani nevěděli nic o demonstracích. Stěžuje si na to, že se studenti nezajímají dostatečně o důležitá témata - přerozdělování migrantů, nerespektování naší republiky v zahraničí, pošlapávání práv pracujících apod.

Na toto vyjádření reaguje pan farář Bujna, který tvrdí, že nechápe, jak může protistrana číst myšlenky demonstrujících. Dodává, že má za sebou, ač farář, pedagogické zkušenosti, a že se studenti zajímají o veřejné dění. Co se týče ústavy zmiňuje, že nedochází k porušování její litery, nýbrž ducha.

Paní Jílková do toho vstupuje a ptá se pana Vondráčka na to, zda pan prezident skutečně nevychází Hnutí ANO příliš vstříc. Ten jí na to odpovídá, že jediná strana, která je schopná sestavit vládu, je právě Hnutí ANO, a že vyjednávání o vládě bývají náročná. Zmiňuje například Německo, kde se vláda sestavila teprve nedávno.

Do diskuze se dostávají také kontroverzní personální změny - odvolávání ředitelů nemocnic, různých státních organizací atd. 

Mikrofon získává pán z publika, který se představil jako Šimon Hlinovský. Ten řekl, že se mu nelíbí, jak se pan prezident Zeman podbízí panu Babišovi, a že si jako český vlastenec nepřeje, aby jeho zemi vládli takoví "darebáci". Tato slova vyvolají pobouření na druhé straně, z níž zaznívají slova jako "urážka", "hanba" apod. 

Téma se stáčí na psanou ústavu a na ústavní zvyklosti a tradice, které si podle pana psychologa Davida může každý vykládat po svém. Paní Jílková jej přerušuje a vysvětluje, že skutečně podle ústavních právníků nelze vyloučit, že bychom měli po celé volební období vládu bez důvěry.

Pán z publika se ptá pana Vondráčka, zda je pravda, že Hnutí ANO po volbách žádalo Sobotkovu vládu, aby před podáním demise nečinila žádné kroky. Spor se točí okolo legitimně zvolené vlády Bohuslava Sobotky a její pravomoci činit zásadní kroky předtím, než předá vedení Andreji Babišovi, kterému se zatím důvěru Poslanecké sněmovny získat nepodařilo.

Do diskuze se opět vrací otázka ohrožení parlamentní demokracie, která spočívá ve vládě odpovědné Poslanecké sněmovně. Pan Hrančík zmiňuje potřeby lidí, kteří šli k volbám, a kteří volili Hnutí ANO. Pan Louženský se dostává k tomu, proč musí nutně vládnout Andrej Babiš a ne nikdo jiný. Do toho mu vstupuje pan Vondráček, podle něhož se na domácí i zahraniční scéně ukazuje, že je dobrý premiér. K trestnímu stíhání pana Babiše pouze podotýká, že platí presumpce neviny.

Řešit se opět začíná manipulovatelnost studentů a obecně mladých lidí. Dochází k roztržce mezi panem farářem Bujnou a panem psychologem Davidem. Tu přerušuje pan poslanec Feri, který tvrdí, že s věkem nemusí automaticky přicházet menší tendence k manipulovatelnosti vzhledem k dezinformacím, kterým jsou schopní věřit lidé staršího věku s vysokoškolskými tituly.

Slovo získává studentka z publika, která tvrdí, že uskutečnila průzkum před druhým kolem prezidentských voleb, během něhož zjistila, že část lidí odmítala volit pana Jiřího Drahoše kvůli antiimigrační propagandě Strany práv občanů.

Diskuze se chýlí ke konci a paní Jílková se ptá pana Louženského, čeho prostřednictvím demonstrací docílili, protože nic reálného zatím nepřinesly. Ten odpovídá, že se podařilo zmobilizovat studenty. Slovo ještě získává pán z publika, kterému se nelíbilo, že na demonstraci řečnila dvanáctiletá dívka.

Paní Jílková ukončuje diskuzi a oznamuje téma příštího týdne, jímž bude změna české státní hymny.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Michaela Jílková Andrej Babiš Dominik Feri (TOP 09) Radek Vondráček (ANO)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy