V Jeruzalémě bude honorární konzulát ČR, možná i České centrum

Praha - Česko během několika měsíců otevře honorární konzulát v Jeruzalémě, uvedl na dotaz ČTK předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO). Zvažuje se také otevření Českého centra při plánované návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Izraeli na konci letošního roku, dodal. Česká republika podle Babišova vyjádření tímto krokem nenaruší společný postoj Evropské unie ani rezoluce OSN, které se vztahují k Jeruzalému.

"V řádu několika měsíců hodláme otevírat honorární konzulát v Jeruzalémě," uvedl Babiš. "Aktuálně se také vyhodnocuje situace a jako jedna z variant je zvažováno otevření Českého centra v Jeruzalémě, pokud možno v závěru roku a v návaznosti na zamýšlenou návštěvu prezidenta ČR v Izraeli," dodal premiér v demisi.

Případné otevření pobočky Českého centra, jehož činnost spočívá především v podpoře kulturních projektů, podle Babiše nepovede k podpoře konfliktu mezi Palestinci a Izraelci. "Tímto krokem by nedošlo k porušení společné zahraniční politiky EU či plnění příslušných rezolucí RB OSN," napsal.

OSN i EU ve svých postojích zdůrazňují, že Jeruzalém by v budoucnu měl být hlavním městem jak Izraele, tak budoucího státu Palestina. I s ohledem na to mají státy své zastoupení v Tel Avivu.

Prezident Miloš Zeman, který je zastáncem přestěhování české ambasády, kroky oznámené premiérem vítá, sdělil ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Náš cíl ale zůstává v platnosti. A tímto cílem je česká ambasáda v Jeruzalémě," uvedl mluvčí v textové zprávě.

O posílení českého zastoupení v Jeruzalémě se mluví delší dobu. Na české politické scéně debata ožila poté, co americký prezident Donald Trump loni v prosinci označil Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil záměr přesunout tam americkou ambasádu. Myšlenku už dříve opakovaně podpořil prezident Miloš Zeman.

Babiš nápad v prosinci odmítl. "Tenhle nápad prezidenta Trumpa není dobrý, protože jsou vidět ty reakce. My jsme malá země, ale ty velké by měly usilovat o klid a mír. My musíme bojovat proti situacím, kde vzniká zase nějaký konflikt a kde budou nějaké protesty a nedej bože nějaké atentáty," řekl tehdy Babiš. Podle něj je třeba nevyvolávat v oblasti další konflikty.

Babiš se k otázce možného přesunu ambasády vyjádřil také v dopise pro autory petice za přestěhování velvyslanectví, který ve čtvrtek zveřejnil týdeník Reflex.

Premiér v něm píše, že v diplomacii je zvykem mít ambasádu v hlavním městě. Fakt, že v Izraeli tento zvyk neplatí označuje za "absurdní a neopodstatněnou výjimku". "Česká republika bude proto postupovat v souladu s běžnou diplomatickou praxí," uvedl.

Dodává také, že Česká republika společně se Spojenými státy prakticky uznala Jeruzalém hlavním městem Izraele, a to v hranicích, které byly stanoveny v roce 1967. "Tento názor je také v souladu s běžnou praxí uplatňovanou státy při státních návštěvách jejich oficiálních delegací," připomíná Babiš.

Proti stěhování velvyslanectví se v Česku staví několik iniciativ, které před časem přišly s vlastní peticí. Podpořil je mimo jiné bývalý ministr zahraničí a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Odpůrci přesunu zatím žádnou odpověď od premiéra ani ministerstva zahraničí nedostali, řekl dnes ČTK zástupce iniciativy Ne naším jménem Zdeněk Jehlička.

České ministerstvo zahraničí k úvahám o stěhování ambasády opakovaně uvedlo, že "nějakou formu zastoupení v Jeruzalémě zvažuje". Podle MZV bude při rozhodování o případných změnách zastoupení Česka v Izraeli důležitý postoj jiných států a vývoj mírového procesu. ČR také nechce rozmělňovat společnou pozici EU nebo blokovat dialog s Palestinou.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Izrael diplomacie Česká republika velvyslanectví ČR ministerstvo zahraničí Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy