ROZHOVOR | Testovali novičok na Zemanovi? Nálož kritiky na Zemana nekončí, naopak. S touhle se ale ještě nesetkal

ROZHOVOR - Prezident Miloš Zeman svým tvrzením, že se v Česku v malém množství vyráběl a testoval jed novičok. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se česká hlava státu opět projevila jako neřízená střela, která svým tvrzením poškodila pověst celé České republiky.

Vy jste na sociálních sítích žertoval o tom, že máte podezření, že novičok testovali i na panu prezidentovi. Protože jde o důležité téma, pojďme se bavit trochu vážněji. Jak hodnotíte včerejší prohlášení pana prezidenta?

Já ho hodnotím minimálně jako nešťastné a velmi podivné. Myslím si, že informace, které nám předkládají tajné služby, jsou tajné z nějakého důvodu. A jediný, kdo by je měl prezentovat, jsou tajné služby. Tajné služby by měly rozhodnout o tom, zda se to může prezentovat nebo ne.

Prezident #zeman dnes oznámil, že v Česku vyráběli #novičok Mám podezření, že ho na něm i testovali ? #cesko #budelip

— Tomáš Zdechovský (@TomZdechovsky) 3. května 2018

Druhá věc, kterou v celé kauze považuji za obrovsky překvapivou, je, že pan prezident už minimálně podruhé za poslední tři měsíce potvrzuje verzi, kterou oficiálně prezentuje ruská strana. Nepřijde mi to jako náhoda. Pan prezident nás tímhle výrazně poškodil ve světě a poškodil i obraz České republiky u našich spojenců. Pro informace našich tajných služeb a policie to bude mít velikánské následky.

Miloše Zemana dnes citují média z celého světa. Ta ruská se radují, mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dokonce uvedla, že svými slovy potvrdil ruskou verzi a vyvrátil lži britské premiérky Theresy Mayové. Budou mít Zemanova slova dopad i v širším kontextu? Tedy ne jen v kauze novičok?

Může to mít velký dopad na naše vztahy s partnery z NATO i s partnery z tajných služeb. Myslím si, že řada těchto partnerů si dnes bude rozmýšlet, jaké informace nám dává. Poté, co vypukla tahle kauza, jsem měl možnost seznámit se s experty a s lidmi, kteří se zabývají chemickými zbraněmi. A nechal jsem si od nich vysvětlit, co je to látka novičok, jak vznikla a kde by se u nás mohla případně nacházet. A to, že by se u nás vyráběl novičok, to je totální nesmysl.

I ta verze novičoku, která byla použita, se objevovala v samotném Rusku výhradně na asi čtyřech pracovištích. A na tom jednom speciálním, které je známé, byla testována a také tam byla dlouhodobě přítomna. Na ostatních byla tato látka přítomna jenom krátkodobě. A pan prezident opravdu svými výroky poškodil pověst České republiky takovým způsobem, že to bude mít do budoucna velké následky.

Jak by se podle vás měla teď k celému problému postavit česká vláda? Nemělo by Česko nějak oficiálně zareagovat?

Myslím, že Česká republika bude muset zareagovat. To, co se rozjelo v médiích – a nejenom těch ruských, ale i světových – opravdu může narušit pověst České republiky jako spolehlivého spojence. Pak prezident zaměnil několik látek a to jeho prohlášení, jak bylo včera uvedeno na Barrandově, nechává pochybnosti třeba o různé interpretaci a jakoby nahrává Rusku v možností šíření dezinformací. Myslím, že právě nahrávka na nehorázné ruské lži se musí smazat. A Česká republika se k tomu musí nějak oficiálně vyjádřit.

Prezident Zeman si s minulým kabinetem příliš nerozuměl a rozpory v české zahraniční politice mezi Hradem a vládou byly poměrně časté. Andreje Babiše ale Zeman opakovaně podpořil – a přesto jdou jeho vyjádření o novičoku přímo proti slovům nejen premiéra, ale i ministrů obrany a zahraničí, kteří se od ruského tvrzení o novičoku v Česku distancovali. O čem to podle vás svědčí?

Dokazuje to, že pan prezident je neřízená střela. Mě osobně pan prezident nevadí, je znám svými výroky a řadou svých dobrých bonmotů. Vadí mi ale to okolí pana prezidenta. A to považuji za poměrně veliké bezpečnostní riziko. A vývoj v České republice a ty poslední události jen potvrzují, že mám v tomhle směru pravdu.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Miloš Zeman Novičok (nervový plyn) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy