Chtělo by to vládu psychiatrů? Známý spisovatel se s Čechy nepáře

Praha - Česko stále nemá vládu s důvěrou. Zdá se sice, že vznik koalice ANO a ČSSD s tichou podporou komunistů je na spadnutí, vše ale může ještě zhatit interní sociálnědemokratické referendum.

Proč se ale povolební jednání tolik táhnou? Je za tím snad odpor většiny stran proti trestně stíhanému Andreji Babišovi nebo zkrátka voliči "rozdali karty" zrovna tak, že vznik jakékoliv funkční a akceschopné koalice je značně komplikovaný?

Na chování českých voličů se ve svém textu pro web Neviditelný pes zaměřuje i český publicista Benjamin Kuras. Ten porovnává to, jak se u volebních uren chovají Češi, s tím jak si ve stejné situaci počínají Italové, Rakušané nebo Maďaři.

Dalo by se totiž říct, že u českých voličů existuje jakýsi rozpor mezi slovy a činy, respektive mezi průzkumy a volebním výsledkem. Tak například Maďaři se v průzkumu vysloví ze tří čtvrtin proti migraci a "eurobyrokracii" a zvolí si tříčtvrtinově protiimigrační vládu.

Rakušané jsou dle dat proti imigraci z pětapadesáti procent, zvolí si proto pětapadesáti procentní protiimigrační vládu. Italové odmítají migraci zhruba v šedesáti procentech případů a zvolili si k tomu do parlamentu odpovídající strany, které po dlouhých peripetiích (byť ne tak dlouhých jako u nás) dokázaly sestavit kabinet.

A co Češi? Patří mezi nejvíce protiimigrační a euroskeptické národy v Evropě. V průzkumech se k oběma prvkům vyjadřuje osmdesát procent lidí negativně. A výsledek voleb? Česká eurokritická a protimigrační strana SPD dostala jen o něco málo než deset procent hlasů.

Otázkou zůstává proč tomu tak je. Čím Okamurova strana oněch sedmdesát procent potenciálních sympatizantů odradila, čeho se u volební urny zalekli a proč se nakonec ve volební dny rozhodovali podle jiných kritérií, než je vztah dané strany k migraci a EU.

"Klade si někdo takovéto otázky? Dělá si někdo průzkum, který by to vysvětlil? Nebo by bylo rozumnější sestavit úřednickou vládu odborníků, nejraději psychiatrů?" dodává Kuras závěrem.

Související

Více souvisejících

češi Volby imigrace Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy