Novičok slouží k útokům na Zemana? KSČM a SPD chtějí bod vyřadit z jednání Sněmovny

Praha - Komunisté a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) chtějí vyřadit z dnešního jednání Sněmovny bod, který se týká záležitostí kolem jedu novičok. Podle nich už věc dostatečně probraly sněmovní výbory a projednávání záležitosti na plénu má sloužit jen jako útok proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Novičok má dnes být prvním projednávaným bodem, což schválil organizační výbor Sněmovny a dnes to podpořili i politici ostatních sněmovních stran s výjimkou hnutí ANO. Šéf jeho poslanců Jaroslav Faltýnek řekl, že ve Sněmovně preferuje projednávání zákonů, neupřesnil ale, zda ANO bude pro vyřazení bodu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům řekl, že o zařazení bodu se zasadili politici, kteří se nesmířili se Zemanovým zvolením. "Navrhovatelům tohoto bodu nejde o to, aby se k lidem dostaly další informace, ale jde pouze o jejich boj s prezidentem republiky, protože se cítí uraženi tím, že jejich kandidát nevyhrál," řekl. Podle něj by se Sněmovna měla zabývat jinými záležitostmi a není vhodné její program zatěžovat "náhradními tématy".

Podle předsedy sněmovního klubu SPD Radima Fialy slouží debata pouze ke skandalizaci prezidenta. Poslanci SPD budou podle něj hlasovat proti návrhu k tomuto bodu. "Tato debata nepatří na plénum Poslanecké sněmovny," uvedl.

Faltýnek neřekl, jak se ANO k hlasování postaví. "Domníváme se, že se k tomu několikrát jednoznačně vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO), který jasně řekl, že u nás tato látka nebyla vyvíjena ani skladována," řekl k novičoku. Sněmovna by se podle něj spíš měla věnovat projednávání zákonů. Pokud ale bod na programu jednání zůstane, měla by se k němu vyjádřit ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

ODS podle svého předsedy Petra Fialy navrhne usnesení, ve kterém Sněmovna vyzve Národní bezpečnostní úřad, aby prověřil, jak se zachází v prezidentské kanceláři s utajovanými dokumenty.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska je třeba, aby Sněmovna svým usnesením zmírnila škody u spojenců, které prezident napáchal výrokem o výrobě jedu v Česku. Podle jeho názoru konal Zeman úmyslně s cílem prospět ruské propagandě, což pokládá za hanebné. Základem pro usnesení Sněmovny podle dohody, ke které dnes došel organizační výbor, má být usnesení ze zahraničního výboru, že v České republice novičok nebyl vyráběn, konstatoval Kalousek.

Také předseda sociálních demokratů Jan Hamáček se odvolal na dohodu organizačního výboru. Usnesení zahraničního výboru považuje za relevantní a usnesení celé Sněmovny by mu podle něj mělo být podobné.

Také podle pirátského poslance Jana Lipavského by plénum Sněmovny mělo navázat na předchozí usnesení zahraničního výboru. Lipavský zdůraznil, že vyjádření Sněmovny má větší váhu než stanovisko jejích orgánů.

"Chceme, aby Sněmovna vyslala jasný signál, že v České republice se novičok nevyráběl a prezident Zeman poškodil Českou republiku na mezinárodním poli a posloužil ruské propagandě," řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Podle Víta Rakušana (STAN) by dnešní projednání záležitosti na plénu Sněmovny mělo znamenat definitivní tečku za diskusí o novičoku. "Chceme dnes ujistit zákonodárce, že k žádné výrobě novičoku v České republice nedochází," řekl. Podle něj to vyplývá ze zpráv tajných služeb, Zeman jejich závěry ale svévolně interpretoval.

Jedem novičok byl letos v Británii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal. Británie z útoku obvinila Rusko, které ale zodpovědnost odmítlo. Moskva také tvrdila, že novičok mohl pocházet z Česka, což vyloučila ministerstva zahraničí i obrany. Podle české diplomacie se v Česku sice v mikroskopickém množství testují nervové jedy, látka použitá k útoku na Skripala se ale na českém území nikdy nevyráběla.

Související

Více souvisejících

KSČM Poslanecká sněmovna Novičok (nervový plyn) Miroslav Kalousek Miloš Zeman Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Jan Bartošek Vít Rakušan (STAN)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy