ROZHOVOR - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval novou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministrem zahraničí se nakonec nestal Miroslav Poche, rezort bude dočasně řídit šéf ČSSD Jan Hamáček. Podle politologa Jana Kubáčka by tento stav mohl trvat až do podzimu. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expert také prozradil, jak si Zeman díky svým krokům posiluje moc.
Dnes byla na hradě jmenována vláda, ovšem bez ministra zahraničí. Post má dočasně zastávat předseda ČSSD Jan Hamáček. Jak moc neobvyklá tato situace je? Stalo se v minulosti už něco podobného?
V naší praxi je to naprosté novum. V minulosti samozřejmě byli pověřovaní ministři, ale ne při vzniku vlády - stávalo se tak v průběhu času. Naposledy to bylo za Bohuslava Sobotky na ministerstvu průmyslu a obchodu, kdy se řešily pověstné mobilní tarify, se kterými se nakonec stejně nestalo nic. Ale při jmenování zatím takovou situaci nepamatujeme. Navíc v modelu, kdy prezident kandidáta odmítl a zůstal u tohoto odmítnutí.
V minulosti něčím podobným hrozil i prezident Václav Havel u ministra vnitra Jiřího Grulicha a u ministra zahraničních věcí Jana Kavana. Oba dva ale nakonec jmenoval. Něco podobného dělal i prezident Václav Klaus, který také u některých ministrů hrozil nejmenováním, protože podle něj neměli kompetence. Přezkušoval je, dokonce i ministry za vlastní stranu - tedy ODS.
U Miloše Zemana jsme to zažili už u vlády Bohuslava Sobotky, kdy dokonce řešil publikační činnost, káral Milana Chovance i Jiřího Dienstbiera. Ale přesto je jmenoval. Tohle je opravdu novum.
Jan Hamáček byl ale zároveň také jmenován ministrem vnitra. Řídit dva rezorty bude zřejmě velmi náročné. Jak dlouho je podle vás takový stav udržitelný?
Já bych odhadoval, že tato situace může trvat do závěru podzimu. Tipoval bych měsíc říjen nebo listopad, kdy dojde k nějakému výsledku. Na druhou stranu je zvláštnost to, že má Hamáček v kompetenci vnitřní i vnější vztahy – a to nebývá obvyklé.
Například Švýcarsko, které je oproti České republice rozlohou asi šedesátiprocentní, má sedm plus jedno ministerstvo. Jedno je de facto byrokratické a velmi mocné. Takže ono kdyby se chtělo, tak některá ministerstva jsou už dnes zralá na sloučení. Ale tady je ta zvláštnost, že nevede blízká ministerstva - například školství a kulturu, nebo průmysl a místní rozvoj, ale že vede de facto vnitřní ministerstvo a vnější ministerstvo.
Ale když tam bude mít profesionální tým, a vzhledem k tomu, že Jan Hamáček má blízko k zahraničním vztahům a má hlubokou zkušenost, si myslím, že to dokáže zvládnout.
Jak podle vás spor o Miroslava Pocheho a ministerstvo zahraničních věcí dopadne? Stane se Poche nakonec ministrem? Nebo rezort povede někdo úplně jiný?
Spíš bych tipoval, že ministrem nakonec bude jiná osoba. A nebo dojde ke kompromisu a pan Poche bude v nějakém čase jmenován, ale za cenu, že bude garantovat, že do celé řady zahraničněpolitických otázek bude promlouvat prezident. Čili že se tak vlastně posílí pravomoci prezidenta. Konkrétně tedy jen Miloše Zemana, protože v ústavě to tak zakotveno není. A ústavu určitě nikdo měnit nebude.
Tipoval bych jistý kompromis, který ale rozhodně bude velmi bolestný pro vládu jako celek. A nebo nastoupí někdo jiný ze sociální demokracie. A to by se zřejmě rozhodlo po podzimních volbách.
Miloš Zeman dnes při jmenování vlády prohlásil, že 11. července předstoupí před Poslaneckou sněmovnu, aby podpořil „tuto naši vládu“. Šlo o řečnický obrat, nebo za tím máme hledat víc?
Nebyl to řečnický obrat, je to takové freudovské přiznání, že prezident republiky je čtvrtou koaliční stranou, dokonce jednou z nejvlivnějších. Když bych to vzal podle relevance, je to hnutí ANO nebo Andrej Babiš, protože tam je rovnítko; prezident Miloše Zeman; komunisté a sociální demokraté.
Opozice kritizovala termín jmenování vlády, který připadl na Den památky obětí komunistického režimu a popravu Milady Horákové a dalších. Je to podle vás jen náhoda?
Spíše si myslím, že si to neuvědomili. Kdyby tam fungoval trochu hlubší jemnocit, tak se to opravdu v tento den neudálo.
Předseda KSČM Vojtěch Filip médiím doslova řekl, že jej Andrej Babiš naštval – a to nejen kvůli nominaci některých ministrů, ale i kvůli personálnímu obsazení dozorčí rady ČEZu. Naznačil také, že by komunisté nakonec vládu podpořit nemuseli. Jak pravděpodobná je tato varianta?
Spíše si myslím, že Andrej Babiš bude nucen udělat zásadní ústupky, bude muset opravdu jmenovat některé personálie do ministerstev a státních podniků. Ale nečekám, že by komunisté vládu nepodpořili.
Související
KSČM se distancuje od vlády, vláda ale vydrží do voleb, míní politologové
Politologové komentují znovuzvolení Hamáčka. Čeká ho velká výzva
Jan Kubáček (politolog) , Vláda ČR , rozhovor , Miloš Zeman , Andrej Babiš , Jan Hamáček , KSČM , Miroslav Poche
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 40 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek